دوشنبه 12 خرداد 1399
مراسم تودیع محسن یزدی برگزار شد

گردهمایی مستندسازان به پاس فعالیت‌های درخشان یزدی در مرکز مستند سوره

محسن یزدی
    -     کد خبر: 7694
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/4|19:51
مراسم تودیع محسن یزدی و معارفه یاسر فریادرس با حضور محمد حمزه‌زاده مدیرعامل موسسه توسعه سینمایی سوره حوزه هنری و جمع کثیری از مستند سازان و فعالان این عرصه چهارشنبه ۴ اردیبهشت‌ماه در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، محمد حمزه‌زاده مدیرعامل موسسه توسعه سینمایی سوره حوزه هنری در این برنامه با بیان اینکه محسن یزدی به حسب تجربه و لطف خدا داشته‌هایی دارد که معمولا هم‌سالان ایشان ندارند، عنوان کرد: محسن یزدی قسمت حوزه هنری بوده است و خودش پیشنهاد کرد که در حوزه هنری چنین مرکزی را راه بیندازد و مورد استقبال ما قرار گرفت.

وی ادامه داد: محسن یزدی عادت دارد در اوج خداحافظی کند و برود. در سال 90 ایشان را به واسطه مدیریتشان در سرویس فرهنگی خبرگزاری فارس و بحث هایی که داشتیم شناختم.  بعدها مستندی درباره خانواده شهدا ساخته بودند و آن فیلم را دیدیم و بعد هم تهیه کنندگی مستندی از محمدعلی فارسی را به عهده گرفت. ایشان با صداقت و تلاش خود، در فضای تیره و تار فرهنگی بعد از وقایع 88، در مرکز مستند سوره ایستاد و کارهای خوبی انجام داد.

حمزه‌زاده تصریح کرد: در جایی که همه ناامید هستند وقتی یک نفر چراغی را روشن می‌کند، میتوان امیدوار بود و امیدوارم با صبر و حوصله ای که دارد بتواند در فضای جدید موفق باشد. البته من تلاش بسیاری کردم که محسن یزدی همچنان در مرکز مستند سوره بماند اما ایشان تصمیم گرفته بود فضای کار خود را تغییر دهد و فضای صدا و سیما را تجربه کند.

حمزه‌زاده همچنین تصریح کرد: حوزه هنری مانند یک باغ و فضایی مناسب است که افراد مستعد بتوانند در آن فعالیت کنند.

 

یزدان عشیری، مسئول روابط عمومی موسسه توسعه سینمایی سوره حوزه هنری، در این برنامه با بیان اینکه مرکز مستند سوره به رقم نوپا بودن توانسته جریان‌سازی داشته باشد و عرصه‌های خوبی را برای سینمای اجتماعی، سیاسی بگشاید، اظهار کرد: فضای بسته‌ای در سینمای مستند داشتیم که کمتر امکان بروز و ظهور به جوانان را می‌داد. زمینه های فعالیت را محسن یزدی با راه‌اندازی مرکز مستند سوره حوزه هنری ایجاد کرد که خوشبختانه در کارنامه جوانان می بینیم برای نخستین بار در تاریخ انقلاب اسلامی به چهره های انقلاب اهتمام شده است.

وی ادامه داد: محسن یزدی زمینه‌ساز نقطه وفاق برای بچه‌های جبهه فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی بود و برنامه‌هایی که با نام محسن یزدی برگزار می شد، همچون بزرگداشت مجید انتظامی، مرتضی سرهنگی و رونمایی از منشور سینمای مستند با الهام از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی درخشیدند و امیدواریم همین روند تداوم بخشیده شود.

 

بهروز نورانی‌پور، کارگردان مستند «دایان»، در سخنانی با اشاره به اینکه به همکاری‌هایی که در چند سال اخیر با آقای یزدی داشتم افتخار می کنم، اظهار کرد: در طول سفرهای کاری خیلی بهتر و بیشتر شخصیت محسن یزدی را درک کردم. ایشان انسانی وارسته و سرمایه‌ای خوب برای فضای مدیریت فرهنگی و هنری هستند. ایشان شخصیت شرافتمند و ساده هستند و امیدوارم هر جا که باشند موفق بوده و همچنان برای سینمای مستند ایران موثر باشند و این مبحث را در تلویزیون هم با نگاه جدی تر دنبال کنند.

 

وحید چاووش، دیگر مستندساز حاضر در این نشست، به صبر، تحمل، شکیبایی و عزت نفس محسن یزدی در سمت مدیریت مرکز مستند سوره اشاره کرد و افزود: زمانی که پروژه‌های غیر مرتبط با حوزه هنری را تولید می‌کردم، ایشان رفتارشان به گونه ای بود که انگار آن پروژه مستند کار خودشان است. کار کردن با محسن یزدی بسیار شیرین و جذاب بود. همچنین نکته‌سنجی و زمان‌شناسی ایشان بسیار قابل توجه بود.

 

پیام فضلی‌نژاد، مجری و کارشناس تلویزیون، نیز با بیان اینکه محسن یزدی با حضورشان در حوزه هنری کار مهم تاسیسی انجام دادند، گفت: محسن یزدی مجموعه جدیدی برای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ایجاد کرد. ایشان فارغ از تولیدات خوبی که داشتند، کار ساختاری مهمی انجام دادند. امیدوارم تجربه‌های شان گسترده تر شود.

وی ادامه داد: اگر ظرفیت‌های مناسب در رسانه ملی کشورمان وجود داشته باشد، ایشان با انبوهی از فیلم‌سازان جوان ارتباط دارند و ارزشی به تلویزیون اضافه می کنند.

فضلی‌نژاد در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه امروز زمان خوبی برای تجدید ساختار مرکز مستند سوره حوزه هنری است، عنوان کرد: دوره گذار شاید دوره خوبی باشد تا متولیان این مجموعه به این تجدید ساختار بیندیشند. پیشنهاد من این است که با تشکیل شورای راهبردی با حضور مستندسازان و مدیران با تجربه و چهره‌های فکری مانند شهریار زرشناس و سعید مستغاثی و ... به سرپرستی آقای یزدی تجارب گذشته تدوین شود و بر اساس شرایط حساس در کشور و نیازهایی که وجود دارد، تفکر راهبردی به عنوان سند درازمدت برای این مرکز موفق طراحی شود.

 

همچنین لقمان خالدی، مستند‌ساز پیش‌کسوت، در سخنانی با انتقاد از اینکه در ایران هیچ‌کس کارش را درست انجام نمی‌دهد، اظهار کرد: اگر چرخه درست پشت یک مدیر نباشد کاری به درستی انجام نمی‌گیرد. مطمئنم اگر آقای حمزه‌زاده و عوامل و کارمندان مرکز مستند سوره با انرژی مثبت نبودند این مرکز به این شکل به جریان نمی افتاد. ما کشوری هستیم که ستاره درست می کنیم و رهایش می‌کنیم، در حالی که نیاز به یک چرخه داریم.

وی اظهار داشت: اگر آقای یزدی در ابتدای ویترین مرکز مستند حوزه هنری نبود، خود من مایل به همکاری با حوزه هنری نبودم. فیلم «فصل هرس» به من چیزهایی یاد داد و مرا با حوزه هنری آشنا کرد و متوجه شدم آقای یزدی هرس کردن را به درستی می دانند.

خالدی خاطرنشان کرد: خوشحالم چرخه‌ای که اتفاق می‌افتد با آقای یزدی فاصله ندارد. معتقدم حوزه هنری یکی از مهم‌ترین مدیران خود را از دست داده، اما مستندسازان آقای یزدی را رها نخواهند کرد.  امیدوارم شیوه مدیریتی آقای یزدی در صدا و سیما هم محقق شود و ایشان دستشان برای کار باز باشد و هر کجا هستند همان‌طور مثل سابق بمانند.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: حوزه هنری افرادی را پیدا می کند که خاکشان حاصلخیز باشد و در حال حاضر نسلی از مستندسازان داریم که جامعه را بیشتر می شناسند.

 

احسان کاوه، مدیر مرکز تولیدات تلویزیون و انیمیشن حوزه هنری، نیز ضمن ابراز تاسف از پایان فعالیت محسن یزدی در حوزه هنری، گفت: کاش قدرتی داشتم که اجازه نمی دادم ایشان به صدا و سیما بروند. افرادی مانند محسن یزدی روی زمین کم هستند و ما به چنین مدیرانی نیاز داریم.

 

پناهلو، کارگردان مستند، با اشاره به اینکه نزدیک دو هفته خوزستان بودم و امروز 6 صبح حرکت کردم تا به این مراسم برسم، عنوان کرد: نزدیک 12 سال است که تمام زندگی خود را صرف سینمای مستند کرده‌ام و با تمام مراکز سینمایی و مستند کار کرده‌ام. در دوره‌ای خیلی به من فشار آمده بود و تصور می کرد که با هیچ کسی نمی توانم صادقانه کار کنم. تا اینکه خود آقای یزدی با من صحبت کردند و گفتند اگر ایده و طرحی در دست دارم به مرکز مستند سوره بیاورم. مرکز مستند سوره تنها جایی بود که می‌توانستم با آن صادقانه کار کنم. وقتی آقای یزدی حرفی می زدند در مقام مدیریت خیالم راحت بود که پای حرف خود می ایستند. می توانم بگویم یکی از افتخاراتم کار کردن با مرکز مستند سوره است.

 

 

جهانی، دیگر مستندساز حاضر در این برنامه، گفت: محسن یزدی از جمله بچه حزب‌الهی‌های دوست داشتنی است. بهترین و ماندگارترین محصولات سینمایی را باید محصول ایشان و واحدشان دانست.

 

جعفر حسنی، مستندساز، نیز از صداقت محسن یزدی در کار سخن گفت و افزود: ایشان وقتی کاری از استان‌ها به دستشان می رسید می دیدند و صحبت می کردیم و نگاه دقیقی داشتند. اگر زمانی هم حمایت مالی صورت نمی‌گرفت می دانستیم که دستشان بسته است و همچنان ایشان را دوست داشتیم و روی کمک هایشان حساب می کردیم.

 

محسن یزدی، مدیر سابق مرکز مستند سوره حوزه هنری، ضمن تقدیر و تشکر از حضور مستندسازان در این برنامه، اظهار کرد: خودم را لایق این همه محبت نمی دانم و دوستان مستندساز به من لطف دارند. همه مستندسازانی که با مرکز مستند سوره کار کرده‌اند در واقع به مجموعه ما اعتبار داده‌اند.

وی افزود: اگر حمایت‌های آقای حمزه‌زاده نبود نمی‌توانستیم به درستی کار کنیم. دست من برای کار کردن در مرکز مستند سوره باز بود و البته از مشورت‌ها به شکل‌های مختلف استفاده می‌کردم.

یزدی با تاکید بر اینکه حوزه هنری به معنای واقعی کلمه یک مکان فرهنگی است، اظهار کرد: مراجعان حوزه هنری می‌توانند به این نهاد اعتماد کنند. من اعتماد به نفسم را از حوزه هنری گرفتم. اینکه می‌توانم تصمیم بگیرم و کارهای بزرگی در مرکز مستند سوره کردیم از حوزه هنری بود. در تمام این سال‌ها آقای حمزه‌زاده به من نگفتند چه کاری کنیم و چه کاری نکنیم. نخستین مستندی که تولید کردیم مورد پسند مدیران قرار نگرفت. با آقای حمزه‌زاده صحبت کردم و ایشان از ما حمایت کردند. در آن زمان به من گفتند فکر کن چرخه تولید همچون نانوایی است و سعی کن تنور و ریل را درست کنید.

یزدی با تاکید بر اینکه چرخه است که اجازه می دهد چیزی که فکر می‌کنیم درست است انجام دهیم، خاطرنشان کرد: سعی کردم در این سال‌ها صادقانه رفتار کنم و فردیت افراد را قبول داشته باشم. راجع به مشترکات با مستندسازان صحبت کردیم. وقتی با کسی درباره منافع ملی اشتراک داشته باشیم می توانیم با او کار کنیم. برخی از مدیران می‌خواهند از سلبریتی‌ها استفاده کنند و سلبریتی‌ها هم از آن‌ها استفاده می‌کنند و این روند درستی نیست. من با مستندسازانی که کار کردم به خاطر خودشان و صفای باطنشان بوده است و نخواسته ام سوءاستفاده کنم. تلاش داشته ام به انسان ها به عنوان وسیله نگاه نکنم.

قائم مقام شبکه سوم سیما درباره دلیل رفتن خود از حوزه هنری گفت: احساس می کردم پخش مهم تر از تولید شده است. دو سال تولید می کنیم اما در پخش از بین می‌رود. من به این نتیجه رسیده ام که مرکز پخش امروز مهم تر است و مرکز پخش می تواند به تولیدات جهت درست بدهد و به همین جهت تصمیم به حضور در تلویزیون گرفتم.

 

یاسر فریادرس، مدیر کنونی مرکز مستند سوره حوزه هنری، نیز با تاکید بر اینکه جای محسن یزدی نشستن هم آسان و هم سخت است، اظهار کرد: در مرکز مستند سوره ریل‌گذاری صحیحی صورت گرفته است و سیستمی چیده شده که می توان در آن به درستی حرکت کرد و البته از سوی دیگر سخت است که جای بزرگان بنشینیم. با محبوبیت بسیاری که محسن یزدی در مرکز مستند سوره کسب کرد در جای ایشان بودن کار بسیار سختی است.

وی همچنین گفت: من 17 یا 18 سالم بود که به کلاس‌های علی معلم دامغانی در حوزه هنری می‌آمدم و خدا را شکر که به لطف آقای یزدی توانستم در این اتمسفر کار کنم. اکنون که در سمت مدیریت این مرکز قرار گرفتم از همه مستندسازان درخواست دارم کمک کنند و بتوانیم کار را جلو ببریم.

 

در پایان لوح تقدیر از سوی محمد حمزه‌زاده مدیرعامل موسسه توسعه سینمایی سوره و هدایایی از سوی مستند سازان و تهیه کنندگان حاضر در نشست به محسن یزدی اهدا شد.

 

در این برنامه مستندسازانی همچون مهدی بخشی‌مقدم، سیاوش سرمدی، امین قدمی، شاه محمدی، ایوب جهانی، توحید ابراهیمی، جعفر حسنی حضور داشتند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال