دوشنبه 12 خرداد 1399
نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل:

انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین هنر حماسی معاصر است

آملی
    -     کد خبر: 7687
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/4|15:57
سرویس : استانها
آیت‌الله سیدحسن عاملی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل، در آیین اختتامیه هنرواره ملی «انقلاب اسلامی، روایت ایرانی» گفت: انقلاب اسلامی ایران بزرگ‌ترین هنر حماسی معاصر است و از این‌رو ملت ما توانسته ۴۰ سال از حاکمیت ملی خود دفاع کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیت‌الله سید حسن عاملی در آیین اختتامیه هنرواره ملی «انقلاب اسلامی؛ روایت ایرانی» که در سالن فرهنگی هنری فدک اردبیل برگزار شد، بیان کرد: شرط اصلی موفقیت‌ در برنامه‌های فرهنگی خروجی آن است و با توجه جدی به این اصل خطیر، در تمام برنامه‌های فرهنگی و ارزیابی آن‌ها به پیشرفت دست خواهیم یافت.

امام جمعه اردبیل افزود: فضای آزادی که اندیشه‌ها در آن عرضه شوند یک نیاز اساسی در زندگی معاصر است.

وی تصریح کرد: ۱۸ نهاد بودجه فرهنگی می‌گیرند؛ با این حال گاه رفتارها، احساسات و عواطف ما در شأن تاریخ و دین و مذهب و مدنیت ما نیست و وظیفه جبران این اُفت فرهنگی با نهادهای فرهنگی است.

عاملی با بیان اینکه به مقوله فرهنگی با چشم تخصصی نگاه نشده است، ادامه داد: دو هنر بالاترین هنرهاست؛ هنر «تربیت» و هنر «مملکت‌داری» و در این برهه پرداختن به مقوله تربیت ضروری است.

امام جمعه اردبیل با تاکید به اینکه در چنین شرایطی به کادر فکری زبده که بتوانند اثرات بلندمدت برنامه‌های فرهنگی را بسنجند نیاز داریم، افزود: نگاه فله‌ای به مسائل هنری مقبول نیست و اگر بنیه فرهنگی کشور تقویت نشود، آینده ندارد و اقتصاد ما وابسته به فرهنگ ما است؛ چرا که تمام معضلات اقتصادی ما ریشه فرهنگی دارد.

رئیس شورای فرهنگی استان اردبیل با طرح این نکته که در موضوع انقلاب اسلامی اولین کار ما فرهنگی است، اضافه کرد: به فرموده مقام معظم رهبری، اقتدار یعنی اقتدار فرهنگی؛ لذا با توجه به اینکه اغلب مشکلات ما از ضعف فرهنگی است باید بنیه فرهنگی کشور تقویت شود.

وی افزود: تمام کشورهای پیشرفته ابتدا فرهنگ غنی‌تری تعریف کردند سپس به تحولات اقتصادی دست یافتند، در حالی که سال‌هاست ادبیات عرفانی ما در دنیا شهره است و تعابیر و ترکیباتی که حافظ در بیان دارد هیهات در جایی نظیر داشته باشد.

عاملی با اشاره به اینکه سرّ پیشرفت کار در ۴۰ سال دوم انقلاب اسلامی کار فرهنگی است، تأکید کرد: انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین هنر حماسی معاصر است. از این رو ملت ما توانسته ۴۰ سال از حاکمیت ملی خود دفاع کند و این در حالی است که بیشتر کشورها به ایالاتی از ایالات آمریکا تبدیل شده‌اند و تنها ایران است که از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود تمام‌قد دفاع کرده و سهم هنرمندان در این بین قابل توجه بوده است.

نماینده استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به محوریت هنرواره انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی به فرهنگ فاخر، مدنیت بزرگ و احساس‌های جمعی و حماسی نیاز دارد و سوژه‌هایی در انقلاب اسلامی داریم که باید با زبان هنر پرداخته شود.

عاملی به ضرورت ترسیم استقامت، استقلال طلبی و مقاومت ملت ایران در مقابل تهاجمات گسترده اشاره کرد و گفت: به‌ویژه این مهم باید به زبان هنر مورد توجه قرار گیرد و هنرمندان مسئولیت خطیری در این خصوص دارند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال