پنج شنبه 12 تیر 1399

برنامه‌های هفته هنر انقلاب در مازندران برگزار شد

هفته هنر مازندران
    -     کد خبر: 7641
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/31|15:28
سرویس : استانها
اجرای سرود همبستگی، نمایش خیابانی، اکران فیلم سینمایی، نمایشگاه خوش‌نویسی و خاطره‌گویی راویان دفاع مقدس، از جمله برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در مازندران بود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، گروه سرود «رهروان ولایت» این نهاد به سرپرستی یوسف یونسی در مدرسه ابتدایی شهید جعفری شهرستان سیمرغ به اجرای برنامه پرداخت.

این اقدام که با برنامه‌های هفته هنر انقلاب حوزه هنری مازندران هم‌زمان شد، با هدف ابراز همدردی با کودکان سیل‌زده کیاکلا صورت پذیرفت.

همچنین در این برنامه که با هماهنگی اداره آموزش و پرورش شهرستان سیمرغ انجام شد، دانش‌آموزان پایه اول تا ششم دو مدرسه دخترانه شهید جعفری و مدرسه استثنایی بهار در کنار هم لحظات شادی را سپری کردند.

گروه سرود حوزه هنری مازندران در این جنگ شادی که با اجرای بازی و سرگرمی نیز همراه بود، دو سرود «همدلی» و «مازرون» را برای ابراز همدردی و افزایش روحیه دانش‌آموزان آسیب‌دیده از سیل ویرانگر شهر کیاکلا و مناطق اطراف اجرا کرد.

«صد» در بوستان ولایت ساری اجرا شد

به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، نمایش خیابانی «صد» نوشته آرش منصوری و کارگردانی امین پورمند در بوستان ولایت شهرستان ساری اجرا شد.

این نمایش خیابانی در ادامه سیاست‌های تمرکز زدایی و عمومی سازی هنر (هنر برای مردم) و با بازی «حنانه ولی محمدی» در بوستان ولایت ساری اجرا شد.

اجرای خیابانی «صد» اثری ۳۰ دقیقه ای بر اساس داستان «فرشته کوبانی» درباره یک زن اهل کوبانی سوریه است که زندگی خود را در برخورد با سربازان داعش در جریان محاصره شهر کوبانی بیان می‌کند.

گفتنی است، نمایش فوق که «امین پورمند» کارگردانی آن، «امین موسوی» موسیقی، «زینب یوسفی» طراحی لباس، «آنیتا محمدی» طراحی گریم و «امید پورمند» طراحی پوستر آن را بر عهده داشته اند، از سری فعالیت‌های هفته هنر انقلاب اسلامی حوزه هنری مازندران بوده است که با هماهنگی واحد هنرهای نمایشی این نهاد اجرا شد.

حضور پرشور سینمادوستان در اکران ویژه هفته هنر انقلاب مازندران

نمایش فیلم «متری شیش‌ونیم» ساخته سعید روستایی، ویژه هفته هنر انقلاب، با همکاری امور سینمایی استان برای هنرمندان مسئولان و اصحاب رسانه اکران شد.

این برنامه همچون سال‌های قبل با استقبال قابل توجهی از سوی علاقه‌مندان مواجه شد.

شایان ذکر است که برنامه اکران فیلم سینمایی از سری برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی حوزه هنری استان مازندران بوده است.

استانداری مازندران هم میزبان «قافله قلم» شد

تعداد ۱۵ اثر از مجموعه بیانات و اندیشه های شهید آوینی که با هنرنمایی خوش‌نویسان و نگارگران مازندرانی در مجموعه آثار هنرهای تجسمی این نهاد قرار گرفت، این بار به مناسبت هفته هنر انقلاب در سالن ورودی استانداری مازندران به نمایش درآمد.

گفتنی است، در این مجموعه آثاری با خط نستعلیق، شکسته نستعلیق، معلی به همراه تذهیب و نگارگری، محصول تلاش جمعی از هنرمندان نامدار استان در ویژه برنامه «محفل نور» واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری مازندران (ماه رمضان سال ۹۷ ) موجود است.

نقل خاطره در دورهمی گرم راویان و نویسندگان

به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی جمعی از راویان دفاع مقدس در حوزه هنری مازندران گرد هم آمدند.

گفتنی است، در این محفل صمیمی که راویانی همچون سردار عمرانی، نورمحمد کلبادی نژاد، مصیب معصومیان، رادمهر، ملک زاده و نویسندگانی همچون ابراهیم باقری حمید آبادی، سید ولی هاشمی، سمیه اسلامی حضور داشتند، چالش‌ها و آسیب‌های موجود در مسیر جریان ثبت تاریخ شفاهی و خاطره نگاری، حمایت مادی و معنوی از نویسندگان، دشواری‌های کار نویسندگان و راویان و مسائلی از این دست مطرح شد.

سردار عمرانی، اولین فرمانده لشکر ۲۵ کربلا، خطاب به سید ولی هاشمی مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری مازندران گفت: خاطرات زیادی وجود دارد که باید توسط رزمندگان و فرماندهان جنگ گفته و ثبت شود، اما امکانات و فرصت کمی برای این کار وجود دارد که باید توسط سیستم‌های مرتبط سازوکار لازم فراهم شود.

راوی کتاب حاج عمران در ادامه گفت: بسیاری از معجزات و اتفاقات غیر معمول در جنگ عامل پیشرفت و پیروزی ما در نبرد بود که باید برای آن نیز تمهیدی اندیشیده شود تا به زبان هنر و نوشتار تبدیل شود؛ چراکه نسل امروز باید به قدرت توکل و نصرت الهی آگاه شوند.

شایان ذکر است که این برنامه از سری فعالیت‌های هفته هنر انقلاب اسلامی حوزه هنری مازندران بوده که توسط دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری این نهاد طراحی و اجرا شد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال