سه شنبه 19 آذر 1398
هشتمین پاسداشت جهاد و ادبیات مقاومت مطرح شد

رشد و مهندسی ادبیات انقلاب اسلامی را مدیون رهبری هستیم

رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب در کمین گل سرخ
    -     کد خبر: 7614
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/27|12:17
در هشتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت، صبح امروز ۲۷ فروردین از تقریظ حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، بر کتاب «در کمین گل سرخ» رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، آیین رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب اسلامی بر کتاب «در کمین گل سرخ» (روایتی از زندگی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی) در قطعه 29گلزار شهدای بهشت زهرا با خیرمقدم‌گویی ایمان عطارزاده، معاون دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه‌ای(مد ظله‌العالی)، آغاز شد.

عطارزاده، معاون دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم اظهار داشت: موسسه و دفتر حفظ و نشر مسوولیت صیانت و نشر اندیشه‌های رهبر انقلاب را عهده‌دار است و آنچه در منظومه فکری ایشان بیش از هر چیز مورد تاکید و توجه است، اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است.

وی تصریح کرد: دفتر نشر نیز با انتشار آثار در جهت ترویج این مهم اهتمام دارد. رهبر انقلاب در سال‌های اخیر همواره به بزرگداشت ایثارگران، رزمندگان و جانبازان اهتمام داشتند. ما نیز پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت را برگزار می‌کنیم و امروز هشتمین مراسم را در جوار آرامگاه سپهبد صیاد شیرازی که به کتاب «در کمین گل سرخ» به قلم محسن مومنی شریف می‌پردازد، برپا خواهیم کرد.

*علیرضا مختارپور: روحیه بسیج‌شوندگی آموزش شهداست

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها نیز در این مراسم اظهار داشت: ممکن است در روزهایی که سیل تقریبا ۲۵ استان کشور را در بر گرفته، برخی سوال و گلایه کنند که چنین برنامه‌ای چه ضرورتی دارد؟ در پاسخ به منویات رهبر انقلاب در دیدار روز گذشته با شرکت‌کنندگان مسابقات قرآن اشاره می‌کنم. ایشان پس از اشاره به مفاهیم قرآن به اتفاق اخیر و خیل سیل‌آسای مردم و گروه‌های جهادی پرداخته و فرمودند: این حضور و روحیه بسیج‌شوندگی آموزش شهداست.

وی ادامه داد: اگر اتفاقی که امروز در کشور رخ می‌دهد، آموزشی است که ما از شهدا داریم بنابراین وظیفه ما تجلیل از معلمان جهاد و شهادت است و برای تجلیل، چه روزی بهتر از سالروز شهادت سپهبد صیاد شیرازی و آستانه روز ارتش؟

امیر آراسته رئیس هیئت معارف جنگ و از همرزمان شهید صیاد شیرازی خاطراتی را از ایشان بازگو کرد و در بخش دیگر برنامه گروه نسیم رحمت به اجرای برنامه پرداختند.

محسن مومنی شریف در سخنانی با بیان اینکه صیاد یک نظامی به تمام معنا بود، اظهار کرد: شهید صیاد در تمامی دوره‌های نظامی اول شده بود، به‌جز یک دوره و آن هم پایان دوره آموزشی بود. او این موضوع را حکمت می‌دانست؛ چراکه معتقد بود نباید درجه پایان دوره خود را از دست حکومت شاهنشاهی بگیرد، بلکه باید از دستان رهبری این اتفاق می‌افتاد.

رئیس حوزه هنری همچنین گفت: صیاد درباره چشم‌‌انداز خود در ارتش پیش از انقلاب می‌گفت من درجه بیش از سرهنگی برای خود نمی‌یافتم؛ چرا که دستیابی به درجه امیر در ارتش قبل از انقلاب دارای شرایطی بود که با عقاید من همخوانی نداشت. اما به لطف انقلاب شرایط تغییر کرد و معیار لیاقت‌ها هم تغییر کرد.

نویسنده کتاب «در کمین گل سرخ» اظهار داشت: امروزه امور فرهنگی اهمیت بسیاری دارد و با تلاش‌های رهبری و به لطف انقلاب رو به پیشرفت است. ادبیات انقلاب امروز پیشرو و دارای عقایدی است که دیگر مکاتب ندارند و ما رشد و مهندسی این ادبیات را مدیون رهبری هستیم.

وی با تاکید بر اینکه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای ادبیات و هنر را می‌شناسند، عنوان کرد: توجه و پیگیری‌های ایشان کمک کرده تا ایران امروز دارای ادبیات پیشرو باشد. می‌دانیم که این الطاف رهبری تشویقی برای دلگرمی ما برای ادامه راه است.

*مهدی صیاد شیرازی: تعبد، جدیت و ولایت‌مداری ویژگی‌های مهم پدرم بود

مهدی صیاد شیرازی، فرزند سردار شهید صیاد شیرازی نیز در بخش دیگری از این مراسم در سخنانی با اشاره به اینکه تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب در سال ۸۵ نوشته شده است و رهبر انقلاب در دیدار با خانواده شهید از تألیف آن ابراز رضایت کردند، عنوان کرد: پدر بزرگوار ما سه خصوصیت کلی و مهم داشت؛ نخست تعبد و توجه ایشان به نماز اول وقت که گاه برای ایشان سختی‌هایی را هم فراهم ساخته بود، دوم جدیت ایشان در اعتقاد به نظام اسلامی در همه مسئولیت‌هایشان که همه را با حسن انجام دادند و خصوصیت سوم نیز ارادت ایشان به امام خمینی (ره)، امام خامنه‌ای و به طور کلی جایگاه والای ولایت در نزد ایشان بود.

*سرلشکر موسوی: شهید صیاد‌شیرازی خلوص و بندگی بالایی داشت

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی در ادامه مراسم هشتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت که در قطعه ۲۹ گلزار شهدای بهشت‌زهرا(س) برگزار شد، اظهار داشت: با مرور تاریخ به اسامی مردان و زنانی می‌رسیم که نه فقط در زمان خود تأثیرات مثبتی روی جامعه و اهداف انسانی داشتند بلکه بعد از رفتن هم‌روی نسل‌های بعد اثرگذار است.

وی بابیان اینکه این افراد در بعضی عصرها انگشت‌شمارند، ادامه داد: بعد از ظهور و بروز اسلام در جوامع تحت تأثیر شخصیت‌های بی‌نظیری وجود یافتند که امروز به عنوان یک الگو به آن‌ها نگریسته و تأسی می‌گیریم.

فرمانده کل ارتش با اشاره به بروز شخصیت‌های پر خیر متعدد بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، افزود: بخش عمده و قابل توجه چهره‌های ممتاز به زمان دفاع مقدس مربوط می‌شود.

امیر سرلشکر موسوی شهید سپهبد امیر صیاد شیرازی را یکی از این چهره‌های ممتاز انقلاب اسلامی معرفی کرد و ابراز داشت: لقمه حلال، شیر پاک، تربیت صحیح، تأثیرات محیطی و اراده و تلاش شخصی در زندگی صیاد شیرازی تا چه اندازه نقش داشته جای بحث و بررسی دارد ولی خلوص در بندگی خدا عامل اصلی این جایگاه رفیع است.

وی اضافه کرد: بسیاری از ویژگی‌های پرشمار دیگری که از صیاد شیرازی به‌درستی بیان می‌شود زیرمجموعه این خلوص بندگی خدا است که چنین به این امیر دلاور ارتش عزت، بصیرت و قدرت تشخیص زمان و وظیفه‌شناسی می‌دهد.

فرمانده کل ارتش با بیان اینکه ویژگی‌ها و اثرات خلوص در بندگی خداوند صیاد شیرازی منحصر به دوران حیات ایشان نیست، بیان کرد: پس از بیست سال پس از شهادت همچنان به فرزندان، دوستان، شاگردان و حتی کسانی که وی را ندیده‌اند انگیزه می‌دهد و به سمت اهداف درست می‌کشاند.

امیر سرلشکر موسوی با اشاره به حادثه سیل اخیر که همچنان درگیر آن هستیم، تصریح کرد: اینکه نیروهای ارتش به عنوان اولین یا یکی از نخستین امدادگرانی که به صحنه آمدند و به هموطنان یاری رساندند، تأسی از سیره شهید صیاد شیرازی یکی از علل اصلی آن است.

فرمانده کل ارتش با بیان اینکه فرماندهان ارتش شهید صیاد شیرازی را الگوی خود می‌دانند و سر کلاس درس وی تربیت‌شده‌اند، عنوان کرد: اگر صیاد شیرازی امروز در حادثه سیل حاضر بود در همان لحظات اول آستین بالا می‌زد و به امداد به سیل‌زدگان می‌شتافت که نیروهای ارتش همان کار را کردند و این‌یکی از نتایج و ثمرات حرکت آن مرد بزرگ در ارتش است.

امیر سرلشکر موسوی در پایان تلاش‌های مذبوحانه و مضحک دشمن مثل تروریست خواندن سپاه را بی‌ثمر دانست و خاطرنشان کرد: ما به‌جز سیاهی، تباهی و خباثت از سردمداران کاخ سفید سراغ نداریم و این اعمال گ حرکات آن‌ها هیچ خللی در حرکت الهی انقلاب نمی‌تواند وارد کند.

 

در این مراسم، علی‌رضا مختارپور قهرودی معاون نشر موسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و امیر ناصر آراسته همرزم شهید صیاد شیرازی سخنانی درباره مقام شهید صیاد شیرازی و تاثیر کتاب «در کمین گل سرخ» در شناساندن بهتر این شهید به مردم  سخن گفتند.

همچنین مستندی درباره ویژگی‌های ادبی محسن مومنی شریف با حضور جمعی از نویسندگان همچون محمد حمزه‌زاده، مرتضی سرهنگی، رضا امیرخانی، محسن کاظمی، علیرضا کمری و محمدرضا سرشار، حجت‌الاسلام سعید فخرزاده پخش شد.

کتاب «در کمین گل سرخ» زندگینامه داستانی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی است که به قلم محسن مومنی‌ شریف توسط انتشارات سوره مهر بیش از ۲۲ بار تجدید چاپ شده است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال