سه شنبه 19 آذر 1398
در اختتامیه پنجمین هفته هنر انقلاب؛

ابراهیم حاتمی‌کیا چهره هنر انقلاب در سال ۹۷ شد

اختتامیه پنجمین جشن هفته هنر انقلاب اسلامی
    -     کد خبر: 7601
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/26|20:37
آیین اختتامیه پنجمین هفته هنر انقلاب با معرفی چهره هنر انقلاب و رویداد شاخص این حوزه، امشب (دوشنبه ۲۶ فروردین) در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، بعد از قرائت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، رسالت بوذری برای تقدیر از هوشنگ جاوید موسیقی‌دان و پژوهشگر برجسته موسیقی نواحی و بومی ایران، دعوت به حضور روی سن کرد. در این تقدیر حمید شاه آبادی معاون صدا، علیرضا معین بخش مدیر کل امور مالی حوزه هنری و محمد میرزمانی آهنگ‌ساز حضور داشتند.

در ادامه نامزدهای چهره هنر انقلاب در سال 97 معرفی و علت انتخاب آن‌ها بیان شد. رضا امیرخانی، هدایت‌الله بهبودی، ابراهیم حاتمی‌کیا، مسعود نجابتی و مهدی نقویان 5 نامزد نهایی دریافت این نشان بودند. 

مومنی شریف: در 40 سالگی انقلاب نگاهمان به افقهای روشن است

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی ضمن اشاره به سیل اخیر و همدردی با هموطنان کشورمان، اظهار کرد: هر چند امسال هفته هنر انقلاب اسلامی را هنگامی آغاز کردیم که عده‌ای از هموطنان عزیزمان گرفتار سیل شده بودند و کاممان از آن بابت تلخ بود اما مردم عزیزمان در همدردی و همیاری با هم‌وطنان خود صحنه‌های زیبایی از نوع دوستی و مهربانی خلق کردند. البته اوج هنر آفرینی این مردم در سال 97 بود. در سالی که دشمنان انقلاب و ایران، امیدهای واهی داشتند، ایرانیان با ایستادگی در برابر توطئه‌ها و خباثت‌های آنان، سرانجام در روز 22 بهمن برای تاریخ عزت آفریدند و هنرمند این ملت بودن وظیفه‌ای سنگین و پر افتخار است.

وی ادامه داد: نگاهی گذرا به تنوع نامزدهای انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی، حاکی از اتفاقات  بزرگ و غیر قابل کتمان در این حوزه است که فرصت پرداخت تفصیلی به همه آن‌ها در این مجال نیست. به عنوان مثال، در حوزه کتاب و ادبیات، علی رغم بحران بازار کاغذ و جهش چند برابری قیمت‌ها که بی شک در خرید مردم تأثیر آشکاری داشت، در جبهه فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی، شاهد فروش بیش از صدهزار نسخه‌ای از کتاب خاطرات سفیر سرکارخانم دکتر شاد مهری بودیم. یا صف طولانی خوانندگان رضا امیرخانی برای خرید رمان «ره ش»، و یا ثبت رکورد نیم میلیونی شمارگان کتاب‌های فاضل نظری در یک دوره پانزده ساله که در نوع خودش در تاریخ نشر ایران بی سابقه است.

رئیس حوزه هنری اظهار داشت: در حوزه هنرهای تجسمی، در سال های اخیر شاهد واکنش سریع هنرمندان آن به مسائل روز، به ویژه موضوعات ملی و دینی هستیم. پیش از این، ما تنها در سال های نخستین انقلاب و دفاع مقدس شاهد چنین حضوری بوده‌ایم. در سال 97 در مناسبت‌های مختلف، مانند شهادت پاسداران انقلاب اسلامی در شرق و حادثه تروریستی اهواز، هنرمندان این رشته واکنش‌های حماسی در دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی و محکومیت توطئه گران داشتند. برگزاری موفق جشنواره هنر مقاومت در بهمن 97 نشان از ظرفیت‌ها و امکانات نرم افزاری و تولیدی جبهه فرهنگی انقلاب در رشته هنرهای تجسمی داشت.

مومنی با بیان این که در حوزه هنرهای نمایشی در سال 97 شاهد رخدادهای مبارکی بودیم که نوید آینده درخشانی را می دهد ، عنوان کرد: فعالیت مجدد تئاتر مساجد و اجرای نمایش‌هایی که به مسائل روز انقلاب اسلامی و جهان اسلام می پردازند. که  نمونه بارز آن نمایش خورشید از حلب طلوع می کند در شهرهای تازه آزاد شده سوریه به کارگردانی آقای کوروش زارعی بود. دیگر این که در این سال نمایش فصل شیدایی در ادامه اجراهای موفق سالیان پیش، با بیش از دویست اجرا به رکورد یک میلیون و پانصد هزار تماشاگر دست یافته است.

وی همچنین گفت: سینمای داستانی و مستند جبهه انقلاب نیز به رغم فضای غالب که فضایی نه چندان امیدوار کننده است، شاهد تولیداتی با استانداردهای کیفی جهانی بود. نمونه آن فیلم درخشان به وقت شام، ساخته پرفروش کارگردان صاحب نام مان آقای ابراهیم حاتمی کیا است که علاوه بر بازار داخلی، در کشورهای دیگر نیز اکرانهایی موفق را تجربه کرده است. یا فیلم‌های مستند فیلم ساز جوان و آتیه دارمان آقای مهدی نقویان که در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی و نیز دستاوردهای انقلاب، خوش درخشیده است. ویژگی مهم آثار آقای نقویان، تولید مستندهایی است که با قدرت اقنایی بالا و زبان استاندارد و جامع صورت می‌گیرد. چه مجموعه کارهای «ایران بیست»، چه مجموعه اولین‌ها و چه مستندهایی که درباره پهلوی اول و دوم ساختند. در سال 97 ، در حوزه فعالیت‌های رسانه ای نیز شاهد درخشش و نوآوری ها در گفتمان انقلاب اسلامی بودیم.

رئیس حوزه هنری با تاکید بر این که در کنار همه امیدها، بیم‌هایی هم نسبت به هنر وجود دارد؛ خاطرنشان کرد: از جمله این بیم‌ها ورود بعضی سرمایه‌های مشکوک و نیز موسسات تجاری غیر مربوط و خطرناک به حوزه هنر و فرهنگ است. در همین ماه‌های اخیر نمونه‌هایی از ورود ناهنجار این موسسات را در تولید و نیز در ترویج محصولات فرهنگی و گفتمان مصرفی و محتوای مبتذل دیدیم. که بیش و پیش از همه، این هنرمندان عزیزمان هستند که باید از اعتبار و حیثیت خود در مقابل این ناهنجاری ها صیانت کنند.

مومنی با اشاره به این که سال 98، سال آغاز چهل ساله دوم انقلاب اسلامی است؛ تاکید کرد: بیانیه گام دوم انقلاب، افق پیش رو را ترسیم می‌کند. برای ساختن هر تمدنی لازم است که یک قوم یا ملت از آینده تصور و تخیلی داشته باشند. اگر قومی نسبت به آینده بدون تصور باشند دچار گیجی تاریخی خواهد شد و تاریخ آنها تاریخ ذلت و توقف خواهد بود و اینچنین تاریخی زمینه تسلط بیگانه را فراهم خواهد کرد.

وی افزود: وقتی ملتی تصویری امیدآفرین از آینده پیدا می کنند، یک عزم و همت و اشتیاق جمعی برای رسیدن به آن متولد می‌شود. این تصویر و تخیل از آینده را چه چیزی غیر از هنر و ادبیات می تواند ایجاد کند؟ امروز شعر و ادبیات و موسیقی فرهنگ و تمدن غرب و دشمنان ما با تلاش رسانه‌ای و هنری خود می خواهند تصویر آینده را سیاه کنند یا اینکه چشم‌های ما را مسحور کنند تا آنچه را که آنها می خواهند ببینیم.

رئیس حوزه هنری همچنین گفت: رهبر انقلاب بیانیه گام دوم را، برای فهم موقعیت تاریخی ما و تصویرسازی از آینده ارائه کرده‌اند و البته این رسالت هنر و هنرمند انقلابی است که مفاهیم عالی و چارچوب نظری آن را در قالب هنر بریزد تا تخیل مردم را بسازد و در آنها عزم حرکت به سوی قله‌ها را بیافریند.

رسالت بوذری همچنین خبر داد که فردا (سه‌شنبه 27 فروردین ماه) مراسم رونمایی از کتاب تقریظ شده «در کمین گل سرخ» روایتی از زندگی شهید صیاد شیرازی در قطعه 29 بهشت زهرا(س) بر سر مزار این شهید بزرگوار برگزار می‌شود.

وزیر ارشاد: هنر انقلاب با هنر استعلایی پیوند دارد

سید عباس صالحی نیز بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران در هنر اتفاقات بزرگی را رقم زده است که برای ما که در متن آن بودیم، احساس این تحولات به شکل دانش مضاعف کمتر پدید آمده است. انقلاب اسلامی حضور زنان را در جامعه فعال‌تر کرد، به عدالت جنسیتی کمک کرد و اگر نبود، گسستی جدی بین جامعه متدین و زنان بومی به وجود می آمد. همچنین در حوزه هنر نیز چنین گسستی در حال شکل‌گیری بود و اگر انقلاب نبود، بخش وسیعی از بدنه اجتماعی در بخش های وسیعی از هنر یا حضور نداشتند یا دست کم زمینه‌های کار تخصصی و همه جانبه را در آن نمی یافتند. در واقع انقلاب اسلامی فرصتی برای حضور همه جانبه‌تر فراهم کرد.

وی افزود: جامعه متدین با انقلاب حس کرد می تواند در فضای هنر فعالیت کند. هنر امروز اتفاقات بزرگی را رقم می زند و حضور وسیع جامعه دینی و سنتی را شاهد هستیم. همچنین در زمینه مناسبات هنر و انقلاب در 40 سالگی انقلاب باید به این اشاره کنیم که هنر همواره با خیال تعریف می شود و می تواند با دانایی و فرزانگی پیوند یابد. هنر وقتی به حکمت و دانایی وصل می شود، فرصت هنری استعلایی را پدید می آورد و انقلاب اسلامی به اعتبار وصل شدن به منابع وسیع حکمت فرصت های متنوعی را برای رسیدن به هنر استعلایی ایجاد می کند.

وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی به دلیل اتصال به منابع حکمت فرصت‌هایی را برای هنر استعلایی در شاخه های مختلف هنر فراهم کرد. می توان بر این نکات باز هم افزود اما انقلاب اسلامی فرصتی ایجاد کرد که هنر مقاومت هم در شاخه‌های مختلف هنری و هم در طرح لایه های مقاومت شایسته پیش برود. ملتی که در برابر تحریم های سخت ایستادگی کرده توانسته در این 40 سال هنر انقلاب را در قالب‌های مختلف و لایه های پرداخت به هنر مقاومت غنی و غنی‌تر سازد. اگرچه هنر مقاومت با تهاجم نیز مواجه بوده، اما این دوره 40 ساله خاص است. از این نظر که شاخه های هنری از شعر تا سینما، از نقاشی تا هنرهای نمایشی را بارور و پرثمرتر کرده است.

وی در پایان یاد شهید سید مرتضی آوینی، سید شهیدان اهل قلم را گرامی داشت.

 

کوثری: امیدواریم هنر واقعیتهای سیاسی و اجتماعی را به جامعه جهانی معرفی کند

سردار محمد اسماعیل کوثری، جانشین  فرماندهی قرارگاه ثارالله، با گرامیداشت یاد شهید مرتضی آوینی عنوان کرد: عدالت، امنیت و تعلیم و تعلم که از آموزه های امام علی(ع) است و تامین امنیت خود نوعی هنر است. بسیاری از کشورهای همسایه از ناامنی رنج می کشند اما کشور ما از موهبت امنیت برخوردار است و وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، ارتش و مردم آن را برقرار کرده‌اند تا جامعه با آرامش مطلوبی به آینده خود امیدوار باشد.

وی افزود: جنگ خوب نیست اما وقتی تحمیلی باشد باید در برابر آن دفاع کرد و ما نیز نامش را دفاع مقدس گذاشته ایم. بعد از 200 سال از زمان قاجار اجازه نداده ایم حتی یک وجب از خاک کشورمان از دست برود.

کوثری با قدردانی از ابراهیم حاتمی کیا برای نمایش صحنه‌های عملکرد نیروهای نظامی و امنیتی در سینمای خود عنوان کرد: امیدواریم با هنرنمایی هنرمندان در قالب های مختلف واقعیت های سیاسی و اجتماعی نه تنها به جامعه ایران بلکه به جامعه جهانی معرفی و رسانده شود. کاری کنیم که کشوری نمونه و الگو با تفکر ایرانی و اسلامی به جهانیان عرضه کنیم.

امیرخانی: با شعر علی معلم دامغانی در حوزه هنری به ادبیات علاقهمند شدم

رضا امیرخانی، نامزد چهره هنر انقلاب سال 97، با بیان خاطره‌ حضورش در حوزه هنری گفت: شخصیت‌های دور از هم در حیاط حوزه هنری کنار هم جمع می‌شدند و نوجوانی ما را رقم زدند. من با شعر علی معلم دامغانی به ادبیات علاقه‌مند شدم و در نمازخانه حوزه هنری که جای بزرگانی چون قیصر امین پور بود تا زمانی که تابوت شهید آوینی را از اینجا به سمت بهشت زهرا(س) بردند، با هنر و ادبیات زندگی کردم.

 

بهبودی: آمادهام به چهره هنر انقلاب تبریک بگویم

هدایت‌الله بهبودی، نامزد چهره هنر انقلاب در سال 97، نیز عنوان کرد: من با آمادگی آماده‌ام تا به برگزیده این دوره از چهره هنر انقلاب تبریک بگویم.

 

حاتمیکیا: حرفهایی دارم که به وقتش خواهم زد!

ابراهیم حاتمی‌کیا دیگر نامزد چهره هنر انقلاب نیز با حضور روی سن عنوان کرد: حوزه هنری برایم یادآور آقامرتضی است و هر وقت به اینجا می آیم حال و هوایم عوض می شود. حرف هایی دارم که به وقتش خواهم زد!

 

نجابتی: خودم را لایق عنوان چهره هنر انقلاب نمیدانم

مسعود نجابتی نیز گفت: من خودم را لایق این عنوان نمی‌دانم. امروز مفتخرم که پاسخ نامه ای که مجموعه عوامل جشنواره هنر مقاومت برای بازدید از یک نمایشگاه به مقام معظم رهبری نوشته بودند، می‌خوانم.

 

نقویان: کوچکترین عضو از جمع هنرمندان انقلابی هستم

مهدی نقویان، جوان‌ترین نامزد چهره هنر انقلاب در سال 97، بیان کرد: خودم را کوچک‌ترین این جمع هنرمندان انقلابی می دانم و خوشحالم از اینکه صنف مستندسازان نماینده ای در این جمع 5 نفره نامزدها دارد.

 

پیش از صحبت های هر نامزد، کلیپی درباره بیوگرافی و مجموعه فعالیت های آنان که منجر به کاندیدا شدنشان برای دریافت عنوان چهره هنر انقلاب شده است، پخش شد.

پخش گزارشی از روند برگزاری پنجمین جشن هنر انقلاب در هفته گذشته از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

در ادامه وزیر ارشاد، حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، مومنی شریف، مرتضی سرهنگی و سید مسعود شجاعی طباطبایی رئیس مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری برای اهدای تندیس چهره هنر انقلاب به روی سن رفتند و آن را به ابراهیم حاتمی کیا اهدا کردند.

چهره هنر انقلاب در سال 97: تازهنفسهای سینما نباید از راه بمانند

این هنرمند بعد از دریافت جایزه اش گفت: من به این لحظه بسیار افتخار می کنم. 38 سال است فیلم می سازم و این زمانی نزدیک به عمر انقلاب است. تا یادم می آید همیشه فراز وفرودهای زیادی برای فیلم ساختن داشته ام. گاهی احساس می کنم زیاد حرف می زنم. اما باید بگویم این راهی هموار برایمان نبوده است. ما راه را ساختیم و آنچه را در ابتدای انقلاب نسبت به هنر متعهد، چه گفتن و چگونه گفتن مطرح بود مشخص کردیم.

وی افزود: گاهی به ما پروپاگاند گفته می‌شود. اگرچه در اوایل انقلاب آقامرتضی آوینی بود و از او انرژی می‌گرفتیم اما مسیر هموار نبود. برای ساخت بیشتر فیلم هایم باید می‌جنگیدم. از وقتی جلوی فیلم مهاجر را می‌خواستند بگیرند برای اینکه فرمانده قصه نباید به نیروی خود سیلی بزند تا بعد از آن. انواع نیش ها را در این 40 سال شنیدیم. این مقدمه را گفتم تا بگویم تازه‌نفس‌هایی که وارد فضای فیلم‌سازی می شوند تنها با چند انگ شنیدن، از اینکه نمی خواهند در این حوزه بمانند، می گویند. کسی که در اتوبان همت وارد می شود ساده نباید از مسیر بگذرد. باید تحمل کند. ما در این راه متلک‌ها شنیدیم، گریه‌ها کردیم، زخم ها خوردیم. در حوزه هنری بارها گریه کردم از سنگینی نگاه‌های حوزه روشن‌فکری و بهتر بگویم شبه‌روشن‌فکری. کسانی بودند که به ما صبوری آموختند و انتظار دارم که جوانان نیز از راه نمانند.

کارگردان «به وقت شام» ادامه داد: وقتی با نام شهید پا به عرصه سینما می گذاری، تعهدی داری که نباید به راحتی از آن دست بکشی. 40 سالگی انقلاب به تعبیر مقام معظم رهبری آغاز یک مسیر است. خوشحالم از دست عزیزی مثل آقای سرهنگی و دیگر همسنگرانم این جایزه را می‌گیرم. دعا کنیم از مسیر نیفتیم و همچنان پیش برویم.

در ادامه ضمن تقدیر از حجت الاسلام و المسلمین شهاب مرادی به دلیل مجموعه درس هایش، علی حیاتی بابت راه‌اندازی هیئت هنر و جریان سازی و پرداخت نوآورانه هیئت مذهبی و راه‌اندازی نشان موکب در بخش رویداد شاخص هنر انقلاب، این نشان به خانه طراحان انقلاب اسلامی تعلق گرفت. همچنین احسان محمدحسنی از دوستان حاتمی‌کیا در سال های فیلم‌سازی اش، مجدالدین معلمی، محمد حمزه‌زاده معاون سینمایی حوزه هنری و معاون صدای رسانه ملی نیز به روی سن رفتند.

جشن هنر انقلاب 20 تا 26 فروردین‌ماه در حوزه هنری و سراسر کشور برگزار شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال