پنج شنبه 30 خرداد 1398
رئیس حوزه هنری استان اصفهان:

در بحث هنر انقلاب اسلامی باید تامل جدید و جدی داشته باشیم

استان
    -     کد خبر: 7595
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/26|13:27
سرویس : استانها
حوزه هنری استان اصفهان و ستاد بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی، نشست تبیین اندیشه های شهید آوینی را با حضور اکبر نبوی در سالن همایش های هنرستان هنرهای زیبا برگزار کرد.

دکتر مهدی احمدی فر در نشست گرامیداشت هفته هنر انقلاب و تبیین اندیشه های شهید آوینی که در هفته هنر انقلاب اسلامی در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان برگزار شد گفت: پرداختن به موضوع هنر انقلاب اسلامی اصلی ترین ضرورتی است که متاسفانه خیلی از مواقع از نظرها دور شده است، در بحث هنر انقلاب باید تامل جدید و جدی داشته باشیم و در جنبه های مختلف هنری که داریم برگردیم به اصل و اساسی که هنر انقلاب اسلامی برآن استوار است.

وی افزود: هنر قالبی است که محتوایش به آن شکل می دهد و اگر در جمهوری اسلامی و در ایران هستیم مفهوم هنر است که نشان می دهد آیا هنر ما هنر انقلابی است یا نه؟

 رئیس حوزه هنری استان اصفهان خاطرنشان کرد: اگر خودمان رجوع کنیم به رشته های مختلف هنری و ترویج آن ، می فهمیم که به رسالت خود عمل کرده ایم یا نه؟ آیا صرفا شعار داده ایم یا عمل کرده ایم ؟ آیا بیان مطالب تکراری لیلی و مجنون و مطالب عاشقانه بس نیست؟ آیا این همه مظاهر رشد و زیبایی در نظام ما نیست که به آنها بپردازیم؟

وی ضمن تاکید به اهمیت و جایگاه هنر انقلابی در میان هنرمندان تصریح کرد: واقعا هنر انقلابی هنری است که معارف اسلامی را منتشر می کند و هنر انقلابی هنری است که حقیقت را تبیین می کند و رشادت را به تصویر می کشد. اما هنوز بسیاری از جلوه های ارزشی مغفول مانده است و ما از ابزار هنری مان برای تکرار یکسری از محتواهای گذشته استفاده می کنیم .

دکتر احمدی فر با اشاره به اینکه هنر زبان گویای جامعه است گفت: توجه به محتوای ارزشی در آثار هنری از نکته های اساسی است که باید به آن توجه کنیم. کمال فضیلت کامل ترین تعریفی است که بزرگان از هنر داشته اند، این فضایل شامل شجاعت، عفت، علم، معرفت، مردانگی و... معلفه هایی است که شخص را هنرمند نشان می دهد به تصویر کشیدن اینها و آوردن آن در قالب تئاتر و فیلم خود هنر است و شهید آوینی سرلوحه این گونه هنرمندان است.

وی هنر انقلاب اسلامی را یک مرام و یک مسلک فردی و اجتماعی دانست و ادامه داد: وقتی هنرمندان اندیشه ها و داشته های خود را با زبان انقلابی بیان می کنند ما به هدف اصلی هنر انقلاب اسلامی می رسیم، امیدواریم این جلسات تلنگری باشد برای هنرمندان تا در راستای هنر انقلاب اسلامی و محتوای ارزشی آن گام بردارند.

گفتنی است، هفته هنر انقلاب اسلامی (از ۲۰ الی ۲۶فروردین ماه) همه ساله در حوزه هنری سراسرکشور برپا می شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال