چهارشنبه 5 تیر 1398
اکبر نبوی:

شهید آوینی در زمان حیات نیز یک شهید بود/ مخاطب شهید آوینی بیشتر نظام فرهنگی جامعه است

اکبر نبوی
    -     کد خبر: 7592
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/26|13:37
سرویس : استانها
نشست تبیین اندیشه‌های شهید آوینی با حضور اکبر نبوی منتقد سینما در هفته هنر انقلاب اسلامی در میان جمعی از هنرمندان و مسئولین استان برگزار شد و در این مراسم نیز از سه کتاب (لیلو، رود زاینده، دیهشت) از انتشارات حوزه هنری اصفهان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، اکبر نبوی منتقد سینما در نشست تبیین اندیشه‌های شهید آوینی در اصفهان که به مناسبت بزرگداشت هفته هنر انقلاب برگزار شد، گفت: شاید سیدمرتضی آوینی برای مردم با روایت فتح شناخته شد، اما پیش از آن نیز او دانش‌آموخته هنر بود و فعالیت فرهنگی و هنری داشت. مرتضی در زمان حیات نیز شهید بود، شهید به معنای شاهد است و آثارش گواهی بر این حقیقت می‌دهد. البته حقیقت در همان حدی که مرتضی فهم کرده است وگرنه حقیقت کل در پیش ائمه است.

وی افزود: شهید آوینی به عنوان یک روشنفکر درس خوانده اهل محافل جدی فرهنگی و هنری بود، کسی است که مسائل فرهنگی و هنری برایش اهمیت ویژه دارد؛ از پیش از انقلاب این‌گونه بود، اندیشه‌ها و تفکر شهید آوینی را شاید بهتر بتوان از آثار نوشتاری و مکتوبشان شناخت.

نبوی با اشاره به اینکه شهید آوینی در سینما نیز اندیشه و تفکر خاص خود را داشت بیان کرد: شهید آوینی در برخی از آثارشان حمایت معنوی از برخی از آثار می‌کردند. برای مثال در حمایت از فیلم «از کرخه تا راین» نامه‌ای به ابراهیم نوشت و در آخرش به او دلداری داد یا حتی در مورد فیلم «عروس» افخمی که آن زمان بسیار مورد نقد بود.

این منتقد سینما تصریح کرد: مخاطب شهید آوینی بیشتر نظام فرهنگی جامعه است، نه اینکه به جامعه هنری سینما اعتنا نمی کند؛ چرا اعتنا می‌کند اما مخاطب اصلیش نظام فرهنگی است. گرچه سینماگران به او کم‌اعتنایی می‌کردند.

وی ادامه داد: اگر به صورت عملی و نظری به نظرات متفکران ما اهمیت داده شود، آن‌ها زنده‌اند مثل سعدی یا حافظ که هرچه به آنان توجه کنیم به زنده ماندن آن‌ها در فرهنگ کمک کرده‌ایم. اگر به اندیشه و تفکرات شهید آوینی توجه شود و این نظرات به صورت جدی در سینما مطرح و نقد و بررسی شود هنوز هم آوینی هست، آوینی معلم سینما نیست ولی یک نگاه حکیمانه به سینما دارد و در مسائل فرهنگی و هنری متفکر است، اندیشه های فکری و فرهنگی و سینمایی آوینی وجودش به جمال حقیقت و فطرت است.

نبوی عنوان کرد: مرتضی آوینی ارزش افزوده‌ای برای هنر بود و باید ببینیم ما نیز چه می‌توانیم به آن اضافه کنیم. مرام و مشق آوینی در مورد مسائل زمانه بود.

گفتنی است، گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی از ۲۰ الی ۲۶ فروردین‌ماه به همت حوزه هنری استان اصفهان و سایر دستگاه‌های این استان انجام می‌شود و این نشست یکی از برنامه‌های گرامیداشت این هفته در اصفهان بود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال