شنبه 10 خرداد 1399

هنر متعهد تنها بیان مسائل مذهبی نیست

مهدی شهداد
    -     کد خبر: 7587
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/26|13:39
سرویس : استانها
مهدی شهداد، هنرمند تئاتر، در خصوص هنر متعهد گفت: تمام هنرها به‌نوعی متعهد هستند. نمی‌شود که هنر باشد اما متعهد نباشد. آنچه در هنر مهم است دیدگاه هنرمند است که اگر مثبت باشد خود هنری متعهد است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مهدی شهداد یکی از اهالی تئاتر اصفهان در خصوص هنر متعهد گفت: تمام هنرها به نوعی متعهد هستند. نمی‌شود که هنر باشد اما متعهد نباشد. آنچه در هنر مهم است دیدگاه هنرمند است که اگر مثبت باشد خود هنری متعهد است.

وی با اشاره به نقش و جایگاه هنر تئاتر در میان مردم افزود: در هنر تئاتر همیشه تعهد وجود داشته است و هنرمندان این رشته در بیان جنبه‌های انسانی و تزکیه کار می‌کنند. برخی وقتی حرف از هنر متعهد می‌شود تنها مسائل مذهبی و دفاع مقدس را مطرح می‌کنند. باید دانست هنر متعهد تنها مطرح کردن مسائل دینی نیست. برای مثال نمایشی که به مسئله دروغ می‌پردازد و همه عوامل در آن زحمت می‌کشند که غیرمستقیم به مخاطب این مسئله را منتقل کنند، خود بیانگر هنر انسانی و متعهد است؛ زیرا بیان فضایل و رذایل خود به‌نوعی بیان تعهد انسان نسبت به دیگران است.

شهداد با اشاره به وظیفه هنرمند در بیان مسائل روز جامعه بیان کرد: انتقاد به مسائل و معضلات جامعه بر روی صحنه تعهد ایجاد می‌کند و این تعهدی است که جلوی تماشاگر گذاشته می‌شود، مرز هنر متعهد و غیرمتعهد باریک است و اگر فردی عناد داشته باشد و منظوری غیر از نیت پاک انسانی مطرح کند نه تنها تعهدی در آن نیست بلکه هنر نیز نیست.

وی ادامه داد: هنر وابسته به انسان است و هر نوع مسائل انسانی که مطرح شود مسائل الهی است و این هنر هنر متعهد است. به طور کلی بیان هر مسئله انسانی و اجتماعی در تئاتر تعهد ایجاد می‌کند.

گفتنی است، مهدی شهداد متولد سال ۱۳۳۱ در اصفهان است. این هنرمند دارای کارشناسی تئاتر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از سال ۱۳۵۲ فعالیت هنری خود را با بازیگری به صورت حرفه‌ای آغاز کرد، سپس به کارگردانی تئاتر پرداخت و در سال ۱۳۵۸ به بعد فعالیت در صداوسیمای مرکز اصفهان را آغاز کرد و از سال ۱۳۷۲ تاکنون به صورت هم‌زمان به فعالیت تئاتر، تلویزیون و رادیو مشغول است و اکنون علاوه بر کار صحنه بیشتر نمایش رادیویی کار می‌کند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال