سه شنبه 1 مرداد 1398

برگزاری نشست تخصصی جریان شناسی و بررسی چهل سال ادبیات انقلاب در کهگیلویه و بویراحمد

سید غفار موسوی
    -     کد خبر: 7576
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/26|12:26
سرویس : استانها
نشست تخصصی جریان‌شناسی و بررسی چهل سال ادبیات انقلاب در کهگیلویه و بویراحمد با حضور یکی از پیش‌کسوتان حوزه شعر، شاعران و داستان‌نویسان هم‌استانی در حوزه هنری استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید غفار موسوی از پیش‌کسوتان حوزه شعر در کهگیلویه و بویراحمد در این آیین به بررسی و تشریح روند شکل‌گیری انجمن‌های ادبی و آثار نسل اول شاعران استان پرداخت و گفت: قبل از انقلاب ادبیات استان شفاهی بود و کارکرد موضوعی و موقعیتی داشت.

وی با بیان اینکه بیشتر آثار شفاهی در استان مربوط به حوادث و اتفاقات سیاسی و اجتماعی بودند و اشعار عاشقانه نیز با همین رویکرد شکل می‌گرفتند، افزود: ادبیات شفاهی قبل از انقلاب بیشتر تک بیت و یا «یاریار» بودند که رفته رفته تبدیل به ضرب‌المثل شدند.

غفاری بیان کرد: در کنار این‌ها قالب مثنوی کاربرد فراوان داشت و از شاعران قبل از انقلاب می‌توان به شوقی دهدشتی، کی‌عطا طاهری، میرزا مأذون و خداکرم خان بویراحمدی اشاره کرد.

این پیش‌کسوت حوزه شعر در کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: اما عمر شعر و داستان در استان بیشتر به بعد از انقلاب برمی‌گردد و اولین انجمن‌ها در دهه‌های اول و دوم در استان شکل گرفتند و آن موقع نیز هنوز استان از لحاظ دانش و سواد و وجود مدارس و دانشگاه و مکتب‌خانه در سطح امروز نبود.

غفاری با اشاره به اینکه گاهی انجمن‌ها نیز در منازل شخصی شکل می‌گرفتند، افزود: از شاعران نسل دوم و اوایل انقلاب در استان می‌توان به فریدون داوری، ملک‌زاده، بحرانی، دانایی و سید غفار موسوی اشاره کرد.

وی ادامه داد: این شاعران در برپایی انجمن‌ها و پرورش استعدادها و گسترش ادبیات در استان بسیار تاثیرگذار بودند و در ادامه این شاعران، کسانی چون فریدون هاشمی، حسن بهرامی، روح الله طباطبایی، شهرام رودشتیان، قادر طراوت‌پور و احمد انصاری ظهور کردند و خود نیز موجب تحولات زیادی در ادبیات استان و به‌ویژه شعر بومی شدند.

وی گفت: در زمان بعد از انقلاب پیشرفت شعر از همه جوانب بسیار چشمگیرتر بوده و تا به امروز نیز تغییر و تحولات زیادی هم از لحاظ فرم، هم قالب و محتوا و هم از لحاظ تعدد شاعران داشته است.

این پیش‌کسوت حوزه شعر در کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: اولین جشنواره‌ها نیز تقریبا از دهه هفتاد در استان شکل گرفتند و به‌واسطه آن‌ها استعدادهای فراوانی به جامعه کشور معرفی شدند.

غفاری افزود: نسل سوم و چهارم شاعران استان کهگیلویه و بویراحمد که از دهه هشتاد و نود پا به عرصه گذاشتند، موجبات تحول بیشتری را با توجه به امکاناتی که در اختیار داشتند ایجاد کردند.

وی افزود: ادبیات استان کهگیلویه و بویراحمد در دهه‌های اخیر مکتوب شده و بهتر و بیشتر خود را معرفی کرده است.

روح‌الله طباطبایی از شاعران کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: بعد از انقلاب تقریبا در همه موضوعات شاعران و نویسندگان استان قلم زده‌اند که می‌توان به حوزه عرفانی، فلسفی، پست مدرن، عاشقانه و... اشاره کرد.

وی درباره فعالیت‌های انجمن‌ها و کیفیت و کمیت آن‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز مطالبی ارائه کرد.

در پایان این برنامه نیز سید غفار موسوی نکاتی را در مورد شعر و لزوم حفظ حرمت و ساحت آن و حضور هرچه بیشتر شاعران و نویسندگان در انجمن‌ها مطرح کرد.

انتهای پیام/
 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال