شنبه 23 آذر 1398
جشن هفته هنر انقلاب/۵۴

خیرالهی: «نامدار» نمایشی با درون‌مایه حقیقی است

نمایش صحنه ای نامدار به کارگردانی سعید خیر الهی
    -     کد خبر: 7568
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/26|09:46
یکی از راه‌هایی که می‌توان به جای برپایی هفته هنر انقلاب، سال هنر انقلاب داشته باشیم، مردمی کردن آن است. همانند همایش مردمی تئاتر بچه‌های مسجد که مردم علاقه‌مند و خوش‌ذوق به‌دور از هرگونه تجربه حرفه‌ای پا به میدان گذاشته و اقدام به تولید اثر هنری در حد و اندازه خودشان می‌کنند. باید از ظرفیت‌ها و توانایی‌های شهرستان‌ها استفاده و این توانایی‌های نهفته را شکوفا کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، حوزه هنری در ایام هفته هنر انقلاب امسال برنامه‌های متنوعی را ترتیب داده‌است. یکی از حوزه‌های برنامه‌ریزی این نهاد انقلابی روی هنرهای نمایشی است که تاثیر سازنده‌ای روی مخاطبان خود دارد. به این ترتیب امسال مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با چند نمایش خیابانی و صحنه‌‌ای در هفته هنر حضور دارد. یکی از این آثار نمایش‌ صحنه‌ای «نامدار» است. سعید خیرالهی کارگردان نمایش «نامدار» که به مناسبت هفته هنر انقلاب در تماشاخانه ماه حوزه هنری از 20 فروردین روی صحنه رفته است در گفت‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: تکرار مداوم نام «نامدار» در این نمایش ذهن مخاطب را به خود حساس می‌کند؛ چرا که «نامدار» عنوان شخصی است که سال‌ها گم شده و کسی از او خبر ندارد. اما این روزها نام او بسیار ذکر می‌شود. «نامدار» که در دوران هشت سال دفاع مقدس در جبهه غرب به صورت داوطلب در صحنه نبرد حضور می‌یابد، در حالی سال 59 ناپدید می‌شود که به‌تازگی نامزد کرده بود.

خیرالهی افزود: مردم روستایی که «نامدار» را می‌شناختند هر کدام به‌نوعی ناپدید شدن وی را توجیه می‌کنند. برخی از مردم معتقدند وی مفقود‌الاثر شده و برخی‌ها هم می‌گویند «نامدار» به عنوان جاسوس به سپاه دشمن پیوسته است. برخی‌ها هم به شهادت «نامدار» اعتقاد دارند. عده‌ای از مردم روستا نیز فرار وی را به خاطر نرسیدنش به نامزد خود می‌دانند. به هر حال هرکسی حس خود به جنگ را با بهانه «نامدار» به زبان می‌آورد و آن‌گونه که به جنگ نگاه می‌کند وضعیت کنونی «نامدار» را تشریح و توصیف می‌کند. تا اینکه گروهی برای پی‌جویی از «نامدار» به روستا می‌آیند. دقیقا زمانی که نامزد «نامدار» با برادر او در حال ازدواج و برپایی مراسم عروسی‌است؛ چرا که سال‌ها از ناپدید شدن «نامدار» می‌گذرد و هیچ خبری از او نیست.

وی در ادامه گفت: گروهی که به دنبال «نامدار» آمده‌اند عده‌ای از آدم‌های معمولی نیستند. آن‌ها از اکثر اعضای خانواده «نامدار» و هرکسی که به نوعی وی را می‌شناسد پرس‌وجو می‌کنند؛ چرا که این گروه عجیب، گروه تفحص و شناسایی شهدای دفاع مقدس هستند و استخوان‌های «نامدار» را که به سال‌ها پیش در یکی از مناطق عملیاتی به شهادت رسیده است با خود آورده‌اند.

خیرالهی در مورد داستان این اثر گفت: داستان این نمایش واقعی است. پدر شهید نادعلی دقیقا در چنین موقعیتی قرار می‌گیرد و به خاطر جلوگیری از اختلال در مراسم عروسی موضوع را پیش خود نگه می‌دارد تا چند روز بعد تشییع پیکر شهید انجام شود.

وی در ادامه با انتقاد از جدایی هنر انقلاب از دیگر روزهای سال و اختصاص آن به مدت محدودی گفت: چرا هفته هنر انقلاب؟ برپایی چهل‌سالگی‌ انقلاب برای چه؟ تا زمانی که به انقلاب و ارزش‌ها و آرمان‌های خود مناسبتی نگاه می‌کنیم موفقیت چشمگیری کسب نمی‌کنیم؛ چرا که در این شرایط تلاش می‌شود تا ارزش‌های مورد نظر فشرده و کنسرو‌شده به خورد مخاطب داده شود. بی‌شک در چنین شرایطی موفقیت حاصل از آن، ماندگار و عمیق نخواهد بود.

خیرالهی که یک نمایش خیابانی را چند نوبت در این هفته اجرا کرده است، گفت: حوزه هنری را تنها سازمان فرهنگی هنری می‌توان دانست که تکلیفش با خودش مشخص است و در طول سال به تولید آثار انقلابی و اجتماعی می‌پردازد. اما دیگر سازمان‌های مربوطه چقدر در جذب هنرمندان و بیان محتوای انقلابی برای مردم تلاش کرده‌ و موفق بوده‌اند؟ به عنوان مثال شهید آوینی را چه کسی می‌شناسد؟ شناختی که منجر به تحول درونی و اندیشه‌ای برای فرد شود. چقدر سازمان‌های مربوطه برای انتشار، تفهیم و تثبیت اندیشه‌های شهید آوینی تلاش کرده و تاثیرگذار بوده‌اند؟ شهید آوینی را باید قشر خاکستری بشناسند. خانواده شهدا که خواه یا ناخواه از شرایط موجود خود تاثیر می‌گیرند. چرا مراسم هفته‌ هنر انقلاب را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برپا نمی‌کنیم؟ دانشگاهی که آوینی در آن تحصیل می‌کرد و کمتر دانشجوی هنری در این دانشگاه از تفکرات و سخت‌کوشی این شهید بزرگوار خبر دارد.

خیرالهی در پایان گفت: یکی از راه‌هایی که می‌توان به جای برپایی هفته هنر انقلاب، سال هنر انقلاب داشته باشیم، مردمی کردن آن است. همانند همایش مردمی تئاتر بچه‌های مسجد که مردم علاقه‌مند و خوش‌ذوق به‌دور از هرگونه تجربه حرفه‌ای پا به میدان گذاشته و اقدام به تولید اثر هنری در حد و اندازه خودشان می‌کنند. باید از ظرفیت‌ها و توانایی‌های شهرستان‌ها استفاده و این توانایی‌های نهفته را شکوفا کنیم.

نمایش«نامدار» تا 30 فروردین هر روز ساعت ١٨ در تماشاخانه ماه حوزه هنری (به نشانی: خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ) روی صحنه می‌رود. این نمایش با نویسندگی و کارگردانی سعید خیرالهی و بازی مصطفی کولیوندی و ماریا یونسی در هفته هنر انقلاب در چارچوب ویژه‌برنامه‌های حوزه هنری به همین مناسبت روی صحنه می‌رود.

گفتنی‌ است، اختتامیه پنجمین جشن هنر انقلاب با معرفی چهره سال، دوشنبه ۲۶ فروردین ساعت ۱۷:۳۰ در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال