سه شنبه 1 بهمن 1398
جشن هفته هنر انقلاب/ ۵۶

کاوه: هنر را باید از مردم گرفت و به مردم پس داد

احسان کاوه
    -     کد خبر: 7500
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/26|11:02
مدیر مرکز تلویزیونی و انیمیشن حوزه هنری درباره اوضاع سینمای ایران در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی گفت: برای ارتباط با مردم باید هنر را از آن‌ها بگیریم و به آن‌ها پس بدهیم. اینکه سرچشمه هنر از کجاست و مردم را به چه سمتی سوق می‌دهد، مهم است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، احسان کاوه مدیر مرکز تلویزیونی و انیمیشن حوزه هنری، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره راهکارهای مردمی شدن هنر انقلاب در چهلمین سال انقلاب اسلامی عنوان کرد: هنر متعهد به حقیقت، حقیقتی است که مردم با آن در ارتباط هستند. این حقیقت همانی است که از قرآن و ائمه اطهار(ع) آموخته‌ایم. باید در کنار مردم قرار بگیریم و به ارتقای آن‌ها کمک کنیم.

وی تاکید کرد: برای ارتباط با مردم باید هنر را از آن‌ها بگیریم و به آن‌ها پس بدهیم. اینکه سرچشمه هنر از کجاست و مردم را به چه سمتی سوق می‌دهد، مهم است.

مدیر مرکز تلویزیونی و انیمیشن حوزه هنری درباره مخاطبان سینما در ایران بیان کرد: مانند مشکلی که سال‌ها در تئاتر با آن دست و پنجه نرم کردیم حالا در سینما هم مخاطبان ثابت و مشخص داریم. ایران ۸۰ میلیون جمعیت دارد اما اگر به فروش فیلم‌های سینما دقت کنیم فقط ۴ میلیون از مردم به سینما می‌روند و به‌نظرم این تعداد اصلا مخاطب محسوب نمی‌شوند.

کاوه با اشاره به موضوع فیلم‌های سینمایی ایران گفت: کارگردان‌های ایرانی درد مردم را به تصویر نمی‌کشند. در بسیاری از فیلم‌ها مزیت‌های ایرانی و شیعه بودن نشان داده‌ نمی‌شود و هیچ‌وقت آینده روشن و امیدبخش در آن‌ها به چشم نمی‌خورد و همیشه در حال غر زدن و نشان دادن سیاهی‌ها هستیم.

سینما به قصه درست و قهرمان نیاز دارد

وی ادامه داد: درست است که اوضاع مملکت گل و بلبل نیست، اما سینمایی که هیچ قهرمان و قصه خوبی نداشته باشد نمی‌تواند منسجم باشد. سینما اگر ‌بتواند با مردم ارتباط برقرار کند بدون شک پتانسیل عالی شدن در این حوزه را دارد. در حال حاضر چیزی حدود ۸ تا ۱۰ درصد پتانسیل سینما را در بخش‌های اکران، مخاطب و گیشه استفاده می‌کنیم.

مدیر مرکز تلویزیونی و انیمیشن حوزه هنری درباره فاصله مردم از سینما توضیح داد: زمانی مردم برای فیلم دیدن صف می‌بستند؛ زیرا تولیدات سینما با خواست آن‌ها همسو بود. مردم از سینما فاصله گرفته‌اند و برای برگرداندن آن‌ها باید توسط رسانه عمل کنیم.

وی همچنین درباره انقلاب اسلامی بیان کرد: انقلابی که قرار است به تمدن هزارساله تبدیل شود بزرگ شدن آن سال‌ها طول می‌کشد. نمی‌توان بعد از گذشت تنها چهل سال آن را قضاوت کنیم.

کاوه ادامه داد: باید ببینیم که چه بوده‌ایم و بعد از گذشت این سال‌ها چه تغییراتی صورت گرفته است. قبل از انقلاب هنر سراسر تجملی بود که با مخاطب ارتباط گالری‌وار برقرار می‌کرد اما حالا شاهد هنری هستیم که مردم را پای تلویزیون می‌کشاند و به واسطه آن به خیابان می‌آورد.

 

جشن هفته هنر انقلاب به مناسبت سالروز شهادت سید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، با نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و... تا تاریخ ۲۶ فروردین ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال