سه شنبه 1 مرداد 1398
ویژه‌برنامه شب خاطره ویژه هفته هنر انقلاب برگزار شد

جعفری: داستان ۲۳ نفر آزاده نوجوان هنوز هم جای کار دارد

شب خاطره ویژه هفته هنر انقلاب
    -     کد خبر: 7494
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/24|13:14
کارگردان فیلم «۲۳ نفر» گفت: چنین موضوعی هنوز هم جای کار زیادی دارد و هر کدام از قالب‌های هنری مانند مستند و فیلم و سریال و کتاب مخاطب خود را دارد و از یک زاویه دید به چنین ماجرایی می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، ویژه‌برنامه شب خاطره با حضور و خاطره‌گویی مهدی جعفری کارگردان فیلم سینمایی «23 نفر»، احمد یوسف‌زاده نویسنده و راوی کتاب «آن بیست‌وسه نفر»، ابوالفضل محمدی، جواد خواجویی از افراد گروه 23 نفر که در نوجوانی به دست رژیم بعث عراق در جنگ تحمیلی اسیر شده بودند پنج‌شنبه 22 فروردین‌ماه در حوزه هنری برگزار شد.

ابوالفضل محمدی از افراد گروه 23 نفر که در جنگ تحمیلی در اسارت رژیم بعث عراق بود، با بیان خاطراتی از دوران اسارت خود، اظهار کرد: 23 نفر نوجوان در اسارت بودیم، علی رغم کم بودن سن و سالمان در دل دشمن و مخوف ترین زندان دشمن این را ثابت کردیم که می‌توان نه تنها مرعوب دشمن نشد، بلکه ایستادگی کرد و معادلات تبلیغاتی دشمن را به نفع نظام جمهوری اسلامی تغییر داد.

 

خواجویی: در فیلم‌های دفاع مقدس جای نوجوانان خالی بود

جواد خواجویی آزاده و از افراد گروه 23 نفر با بیان این که در فیلم‌های حماسی دفاع مقدس جای نوجوانان خالی بود؛ اظهار کرد: در فیلم‌ها همه یا حاجی بودند و یا سید. یکی از ویژگی‌های فیلم 23 نفر و کتاب آن بیست و سه نفر روایت حضور نوجوانان در دفاع مقدس است. این فیلم حماسه دفاع مقدس است در حالی که آن جا اسلحه نمی بینید و اسلحه ها کنار می رود و مبارزه ایدئولوژیک و فرهنگی آغاز می‌شود.

وی افزود: ما فکر می‌کردیم با اسارت وظیفه‌مان تمام شد، اما جنگ اصلی ما تازه شروع شده بود. امروز هم جنگ فیزیکی تمام شده، اما جنگ فرهنگی هنوز ادامه دارد. آن زمان ما آموزش فرهنگی ندیده بودیم و به ما نگفته بودند در صورت اسارت چه کنیم. ما 23 اسیر نوجوان خودمان این جنگ فرهنگی را مدیریت کردیم.

 

در ادامه برنامه مراسم نکوداشت رزمنده دفاع مقدس مرحوم فضل‌الله محمودی( معروف به سید سقا) با حضور خانواده این شخصیت انقلابی و با حضور محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری و محمدحسین قدمی مدیر سلسله برنامه‌های شب خاطره برگزار شد.

 

جعفری: فیلم 23 نفر یک اثر مستقل است

مهدی جعفری کارگردان فیلم «23 نفر» نیز در ادامه با بیان این که در طول ساخت مستند و فیلم سینمایی «23 نفر» احمد یوسف زاده و محمد ساردویی به نمایندگی از دیگران کار مشاوره را بر عهده داشتند؛ اظهار کرد: سر صحنه فیلمبرداری و در زمان نگارش فیلمنامه نظرات دوستان را می شنیدم  و استفاده می کردم.

وی افزود: یکی از نگرانی‌های من زمان ساخت این اثر این بود که بچه های گروه 23 نفر چه واکنشی نسبت به آن خواهند داشت. فیلم 23 نفر یک اثر مستقل است و می‌توانست به طور کامل وام‌دار روایات اسرا نباشد، اما من به قدری گروه 23 نفر را دوست داشتم که می خواستم نخستین تماشاگرانی که از فیلم راضی می شوند این عزیزان باشند. خوشبختانه بچه ها راضی بودند و البته خیلی سخت است که فیلمی در چنین موضوعی بسازیم و همه افرادی که آن لحظات را زندگی کرده‌اند از این اثر راضی به طور کامل راضی باشند و قطعا برخی نارضایتی ها هم وجود داشت.

این کارگردان خاطرنشان کرد: من از 23 نفر آزادگان ایرانی تشکر می‌کنم که به من اعتماد کردند و امیدوارم تا حدی راضی باشند از فیلم و اثر به سمت اشتباهی نرفته باشد. خیلی ها می پرسند که بعد از نوشته شدن کتاب خاطرات و ساخته شدن مستند این اثر، آیا ساخت فیلم داستانی آن لطفی داشت؟ و من در پاسخ باید بگویم چنین موضوعی هنوز هم جای کار زیادی دارد و هر کدام از این قالب های هنری مانند مستند و فیلم و سریال و کتاب مخاطب خود را دارد و از یک زاویه دید به چنین داستان حماسی و با شکوهی می پردازد.

 

احمد یوسف‌زاده نیز خاطراتی از کتاب «اردوگاه اطفال» که ادامه ‌ای بر کتاب «آن بیست و سه نفر» است برای حضار خواند.

 

همچنین در پایان این برنامه فیلم سینمایی «23 نفر» برای حضار به نمایش در آمد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال