شنبه 25 مرداد 1399

از نمایشگاه خوش‌نویسی «جلوه دیدار» تا عطرافشانی گلزار شهدای خراسان شمالی

هفته هنر
    -     کد خبر: 7472
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/24|12:08
سرویس : استانها
نمایشگاه خوش‌نویسی «جلوه دیدار» برگرفته از اشعار امام خمینی (ره) در بجنورد گشایش یافت. همچنین مزار شهدای استان با حضور رئیس حوزه هنری استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، جمعی از مسئولان کشوری و لشکری، هنرمندان مطرح استان و جمعی از مسئولان و اصحاب فرهنگ و هنر استان عطرافشانی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رئیس حوزه هنری خراسان شمالی در آیین افتتاح این نمایشگاه بیان کرد: در این نمایشگاه تعداد ۳۰ اثر از ۲۳ تن از خوش‌نویسان مطرح استان به نمایش گذاشته شده است.

وحید نمازی افزود: این نمایشگاه با عنوان تجلی شعر امام در کلک خوش‌نویسی در محل نگارخانه مجتمع فرهنگی و هنری گلشن بجنورد برپا شده است.

وی این نمایشگاه را برآیند و نتیجه کارگاه‌های خوش‌نویسی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب طی سال گذشته اعلام کرد و گفت: از خوش‌نویسان آثار برگزیده در این نمایشگاه تقدیر به عمل آمد.

نمازی آثار ارائه‌ شده در این نمایشگاه را تهیه‌ شده از آثار خوش‌نویسی هنرمندان شهرستان‌های خراسان شمالی دانست و یادآور شد: این‌نمایشگاه از امروز تا ۲۸ فروردین‌ماه به مدت یک هفته در همه ساعات آماده بازدید علاقه‌مندان است.

حسن روشان از شاعران برجسته استان نیز در آیین افتتاح این نمایشگاه با اشاره به اهمیت مخاطب در کار هنری، گفت: مخاطب به کار هنرمند شکل و ارزش می دهد.

وی افزود: در این میان هر چه دایره مخاطب یک اثر تنگ‌تر باشد نشان‌دهنده ارتقای آن است.

روشان با بیان اینکه هنر مخاطب خاص می‌خواهد، بیان کرد: متاسفانه گاهی مسئله‌ای در هنر ایجاد شده که مولف آثار خود را بر اساس ذائقه مخاطب تنظیم می‌کند و بر همین اساس تولید اثر هنری دارد.

وی افزود: این امر باعث از دست دادن بسیاری از مخاطبان دیگر می‌شود؛ زیرا که در طول زمان برای ارتقای مخاطب خود تلاش نکرده تا فهم اثر هنری خود را بالا ببرد.

روشان همچنین با تاکید بر مطالعه پشتوانه‌های ادبی در تولید آثار گفت: عدم شناخت سنت‌های هنری باعث می‌شود هنرمند دچار کشف‌های مجدد شود که جذابیتی برای مخاطبان امروز ندارد.

گلزار شهدای خراسان شمالی عطرافشانی شد

این مراسم با برگزاری مارش نظامی، اجرای گروه سرود ارتش و شعرخوانی جمعی از شعرای استان در مدح شهدا و مداحی حاج مصطفی محمدنیا از مداحان استان همراه بود.

معاون هماهنگ کننده سپاه جواد الائمه خراسان شمالی به عنوان سخنران این مراسم با اشاره به قرار گرفتن در هفته هنر انقلاب اسلامی از شهادت به عنوان هنر مردان خدا یاد کرد.

سرهنگ امین فرجی با اشاره به تاثیرگذاری عمیق هنر شهید آوینی در پایداری انقلاب، افزود: شهید آوینی با هنر و قلم خود این هنر شهادت را به خوبی به نسل های آینده منتقل کرد.

وی در ادامه ضمن محکوم کردم اقدام آمریکا در تروریست خواندن سپاه، اظهار داشت: آمریکای جنایتکار که خود سردسته تروریست است چگونه به خود اجازه داد تا در روز پاسدار سپاه را به عنوان تروریست قلمداد کند.

سرهنگ فرجی با اشاره به گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی افزود: در تمام این سال ها مذهب، نقش امام خمینی (ره) و مردم سه رکن اساسی پیروزی انقلاب بود.

وی گفت: در این دوران مردم با حضور خود در صحنه و اطاعت از ولی فقیه و دین مبین اسلام توانستند از گردنه‌های بسیار خطرناک عبور کنند.

سرهنگ فرجی با اشاره به انواع جنایت هایی که آمریکا علیه کشور ما به کار بسته، اظهار داشت: در این میان نقش مردم و شهدا در نابودی این توطئه‌ها بی‌بدیل بوده؛ زیرا که شهدا مایه عزت و سربلندی ما هستند و هر چه داریم از آن‌ها است و باید قدر بدانیم.

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که مردم و نیروهای مسلح پشت سر ولایت باشند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، گفت: پاسداران و نیروهای مسلح عهد و پیمان بسته‌اند که تا آخرین قطره خون پشتیبان ولایت فقیه بوده و در خدمت مردم باشند.

معاون هماهنگ کننده سپاه جوادالائمه خراسان شمالی افزود: امروز بسیج در منطقه و جهان اسلام ترس به دل آمریکایی‌ها انداخته و در تمام عرصه‌ها به الگویی برای کشورهای آزادی‌خواه تبدیل شده است.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال