دوشنبه 16 تیر 1399
کوروش زارعی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

عرصه هنر بهترین شیوه برای صدور انقلاب به جهان است/ با هنر باید صدای ما به گوش آزادگان جهان برسد

کوروش زارعی در نشست پیاده روی اربعین
    -     کد خبر: 7464
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/24|12:12
مدیرمرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری درباره عملکرد چهل ساله تئاتر انقلاب گفت: ما در طی ۴ دهه به یک پختگی رسیده‌ایم و ظرفیت‌های هنر به‌ویژه هنر متعالی انقلاب بر ما آشکار شده است، امروز باید انقلاب را به جهان صادر کنیم و بهترین شیوه صدور انقلاب، زبان هنر است، باید تلاش کنیم تا آزادگان و انسان‌های دغدغه‌مند را از هنر ناب انقلاب بهره‌مند کنیم و این مسئله بزرگ‌ترین هدف در گام دوم انقلاب تلقی می‌شود.

کوروش زارعی، مدیرمرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری درباره عرصه هنر انقلاب در گام دوم و دهه پنجم این رخداد بزرگ، گفت: هنر امروز به هیچ عنوان با هنر پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست. بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی یک اتفاق بسیار بزرگ در همه گونه‌های عرصه هنر رخ داد که به هیچ عنوان نمی توان با پیش از انقلاب مقایسه کرد. تئاتر، سینما، ادبیات، هنرهای تجسمی تماما در معرض این اتفاق و دگرگونی قرار گرفت که در نوع خود بی مانند بود. امروز در نقطه ای از تاریخ ایستاده ایم که باید به واسطه هنر دست به صدور انقلاب بزنیم.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی(ره) همیشه بر صدور انقلاب تاکید داشتند و این رخداد یکی از اهداف متعالی انقلاب اسلامی بوده و هست، از همین رو امروز بعد از چهار دهه می دانیم که یکی از راه‌های صدور انقلاب اسلامی عرصه فرهنگ و هنر است. ما در عرصه سیاست، اقتصاد مقاومتی و ایجاد عرصه های نو ذیل ادبیات کاربردی انقلاب کارهای ارزنده و اثربخشی انجام داده ایم، اما باید بیش از گذشته به عرصه فرهنگ و هنر توجه کنیم؛ زیرا ظرفیت های موجود در این حوزه به هیچ عنوان در عرصه های دیگر قابل مقایسه نیست.

مدیر دفتر نمایش تاکید کرد: ما در سال گذشته نمایشی را در کشور سوریه در شهرهای دمشق و حلب، بر روی صحنه بردیم. این رخداد، به اندازه ای در کشور سوریه در میان اقشار فرهیخته و عامه مردم اثرگذار بود که به شدت تاکید داشتند اجراهای مشابه از طرف ایران صورت گیرد. این نمونه نشان می دهد که مردم آزاده جهان، بسته به هر نوع نژادی، اگر در معرض دریافت پیام انقلاب باشند، قطعا آن را قبول خواهندکرد. ما باید در گام دوم انقلاب به واسطه ادبیات، شعر، موسیقی، سینما، تئاتر و گونه های مختلف ادبی، تولیدات فاخر و جهانی انجام دهیم و در دورانی که ارتباطات و رسانه به عنوان بستر اصلی زندگی بشر به حساب می آید نقش فعال و تعیین کننده ای را رقم بزنیم.

کوروش زارعی با بیان اینکه ما در مردمی کردن هنر به خوبی عمل نکرده ایم نیز گفت: متاسفانه  ما در ادبیات، سینما، تئاتر و ... برای عده ای معدود اثر تولید کرده ایم و گاه مشاهده می شود که با بدنه اصلی مردم تماس اندکی داریم. آثار هنر انقلاب باید قابل فهم و درک برای مردم باشد، باید در اثربخشی جامعه پیشتاز باشد. جذابیت فنی و خلاقیت محتوایی و موضوعات منطبق با زبان انقلاب می تواند رونق بسیاری به هنر انقلاب ببخشد. ما در حوزه هنری طی 3 سال گذشته در مسیر مردمی شدن تئاتر اقدامات بسیاری انجام داده ایم. اتفاقی که در آن هدف، آشتی مردم با ئتاتر است. هنر انقلاب هنر روشن‌فکری نیست که برای عده ای خاص اثر تولید کند. باید با گسترش فعالیت های خود دست به اقدامی سازنده بزنیم تا جامعه بیش از پیش تحت تاثیر هنر متعالی انقلاب اسلامی قرار گیرد.

قابل ذکر است، جشن هنر انقلاب از ۲۰ فروردین آغاز شده و تا ۲۶ فروردین ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال