جمعه 9 اسفند 1398

تجلیل از ۴۰ فیلم‌ساز عرصه انقلاب و دفاع مقدس هم‌زمان با هفته هنر انقلاب

هفته هنر
    -     کد خبر: 7463
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/24|11:48
سرویس : استانها
آیین بزرگداشت «۴۰ فیلم، ۴۰ فیلم‌ساز» با حضور فیلم‌سازان و هنرمندان شناخته شده استان قم در مرکز همایش‌های شهرداری قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیین بزرگداشت «۴۰ فیلم، ۴۰ فیلم‌ساز» با حضور فیلم‌سازان و هنرمندان شناخته شده استان قم در مرکز همایش‌های شهرداری قم برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر هنرمندان استان، سید مهدی سیدین‌نیا رئیس حوزه هنری قم، رضا ابوذر مدیر انجمن سینمای جوانان قم، ابوالقاسم مقیمی مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم، سرهنگ مهدی کبیری معاون هماهنگ کننده سپاه امام علی بن ابیطالب(ع)، حسن مالکی‌نژاد رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر قم، کاظم رضوانی رئیس اداره سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم حضور داشتند.

در ابتدای این آیین که به منظور تجلیل از فیلم‌سازان برگزیده استان قم که آثاری با مضمون انقلاب و دفاع مقدس خلق کرده‌اند برگزار شد، رضا ابوذر مدیر انجمن سینمای جوانان قم درباره ایده برگزاری مراسم گفت: ایده برگزاری این همایش در ایام هفته دفاع مقدس مطرح شد. در ابتدا تصور این بود که شاید آثار زیادی در این زمینه موجود نباشد اما بعد که دست‌اندرکاران با کثرت آثار مواجه شدند، قرار شد این همایش به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب برگزار شود که در نهایت در هفته هنر انقلاب اسلامی اجرایی شد.

وی تصریح کرد: بیش از ۹۰ فیلم بلند، کوتاه، مستند، نماهنگ و انیمیشن واصل شد که با توجه به ایده چهل سالگی انقلاب، چهل فیلم منتخب از میان آثار برگزیده شد. سال آینده هم از ۴۰ فیلم دیگر تجلیل خواهد شد.

در ادامه علی بیطرفان، فیلم‌ساز و هنرمند پیش‌کسوت قمی در سخنانی گفت: برگزاری این همایش و گردهمایی فیلم‌سازان، حرکت دلگرم کننده و امیدبخشی برای فیلم‌سازان قم است.

وی افزود: فیلم کوتاه همیشه به جهت عرضه به تماشاگران مظلوم و مهجور بوده‌؛ لذا اینکه چهل فیلم در قالب یک مجموعه به مخاطبان عرضه شود، اقدامی دلگرم کننده‌ است و امیدوارم این حرکت در مناسبت‌های مختلف تداوم داشته‌باشد.

احمدرضا داوری مدرس دانشگاه و فیلم‌سازان نیز در سخنانی گفت: حوزه هنری قم همیشه در گردهمایی هنرمندان پیشقدم بوده و اینبار هم افتخار دیدار با فیلم‌سازان استان را فراهم کرده‌است.

وی افزود: آنچه ما در این ۴۰ سال انجام دادیم همیشه مورد تحلیل و نگرش است اما آنچه در ۴۰ سال آینده باید انجام دهیم دغدغه اصلی همه هنرمندان است. باید دید در زمینه سینمای انقلاب و دفاع مقدس چه بخش‌هایی مغفول مانده تا سینماگران و هنرمندان به آن بپردازند.

سید صادق جعفری از فیلم‌سازان قمی و عضو انجمن مستندسازان سینمای ایران چهارمین سخنران این مراسم بود. وی در سخنانی با بیان اینکه باید استانداردهای خودمان را تغییر دهیم، گفت: یکی از آسیب‌هایی که در فیلم‌های موضوعی وجود دارد، درگیر تکرار شدن و کلیشه است.

این نویسنده و کارگردان افزود: در یک دوره زمانی، فیلم‌سازان قمی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوردند و هنوز هم فیلم‌سازان خوبی در قم داریم که در سطح کشوری کار می‌کنند. امیدوارم مسیر رشد را پیدا کنیم و فیلم‌سازان قم دوباره مطرح شوند.

۴۰ فیلم‌ساز عرصه انقلاب و دفاع مقدس شناخته شدند

در آیین بزرگداشت «۴۰ فیلم، ۴۰ فیلم‌ساز» در دو بخش از فیلم‌سازان پیش‌کسوت و جوانان فیلم‌ساز عرصه سینمای انقلاب و دفاع مقدس تقدیر شد. علی بیطرفان، سید محمد علی سید ابراهیمی، احمدرضا داوری، حسن عنایتی، رضا ابوذر، سید جواد حسینی قمی، سید امیر طباطبایی، علی جهانی، سیف الله یزدانی، سید مصطفی سیادت، رضا رحیمی تنها، سید محمدصادق جعفری، سید محمد حسین هاشمی، مجید ایرانی، مهدی حقی، محمدحسین قاسمی، یاسر محدثی، سید مجتبی طباطبایی، محمدحسن خوش رفتار، سعید گایینی، مهدی عبدی، سلمان ابوطالبی، داود رجبی، علی فرقانی، اسماعیل میرزایی، سید حمید طاهری، داود جلیلی، جواد مجیدلو، علی صالحی، محمود احمدی، حسین احمدی، علی کیوان، محمدحسین رضایی، محمد فاضل، کاظم شمس الهی، سید مسعود امامی، سید محمد هاشمی، بلال الفت، سید محمود شریفی اصل و مهدی خادم‌الفضه چهل فیلم‌سازی بودند که در این مراسم تجلیل شدند.

در بخشی از این مراسم از خانواده شهید محمدحسین کمیلی عکاس و فیلم‌بردار قرارگاه رمضان با حضور برادر این شهید تجلیل شد. همچنین با حضور مسئولان حاضر در سالن از مجموعه ۴۰ فیلم منتخب فیلم‌سازان استان قم با موضوع انقلاب و دفاع مقدس رونمایی شد.

آیین بزرگداشت «۴۰ فیلم ۴۰ فیلم‌ساز» به همت حوزه هنری قم، بسیج هنرمندان، سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم و انجمن سینمای جوانان قم برگزار شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال