جمعه 4 بهمن 1398
جشن هفته هنر انقلاب/ ۵۷

یامین‌پور: هنر انقلاب یک هنر محفلی و ویژه خواص نیست

وحید یامین پور
    -     کد خبر: 7447
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/26|11:07
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی درباره هنر انقلاب گفت: هنر انقلاب یک هنر محفلی و ویژه خواص نیست بلکه هنری برای عامه مردم است که در جهت اصلاح جامعه حرکت می‌کند.

وحید یامین‌پور، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره هفته هنر انقلاب و عملکرد 40 ساله این عرصه بر میزان اثربخشی بر مخاطب گفت: یکی از ویژگی‌های بارز هنر خوب، مطلوب و ممتاز که شهید آوینی آن را تببین کرده، هنری است که محفلی و برای یک قشر خاص نباشد.

 وی تاکید کرد: هنر انقلاب یعنی هنری که مخاطبش عام بوده و هدفش تکثیر و گسترش دین، اخلاق و مبانی انقلاب اسلامی باشد. چنین هنری که متناسب با فطرت پاک انسانی است و در کنار زیبایی‌شناسی روح مخاطب را نیز تزکیه می‌کند می‌تواند مصلح جامعه باشد. از ابتدای انقلاب هر هنری که ناشی از نفس و اندیشه پاک بود مخاطب فراوان داشت؛ زیرا عامه مردم آن را تحویل می‌گرفتند و هر اثری که در فضای محفلی و محدود به اشخاص بود و خاص تلقی می‌شد، جدای از هنر انقلاب بود و به نوعی انحراف به حساب می‌آمد. یک اثر محفلی اثری روشن‌فکرانه است و ارتباطی با هنر انقلاب ندارد.

 

یامین‌پور ادامه داد: یک اثر فراگیر چه بخواهیم چه نخواهیم، اثراصلاحی دارد. یک هنرمند اصیل برای خلق اثرش روحی پاک می‌خواهد. حال زمانی که مخاطب با اثر آن هنرمند مواجه شد با او هم‌افق شده و الهامات و روح پاک او را دریافت می‌کند و چنین اثری نوعی اشاعه دهنده تربیت است. اگر شما در شهری زندگی کنید که معماری آن معماری اصیل، زیبا، هم‌تراز با روح انسانی و برخاسته از نفس پاک هنرمند باشد، مطمئن باشید که حال شهروندان آن هم خوب است. این مسئله محدود به امروز نیست؛ فیلسوفان از 2 هزار سال قبل بر این مسئله تاکید دارند که اگر هنرمند الهامات آسمانی خود را در اثر زمینی بدمد قطعا مخاطب تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی با بیان اینکه ادبیات طی 4 دهه انقلاب موفق‌ترین گونه هنری بوده است، خاطرنشان کرد: موفق‌ترین گونه هنری در عرصه هنر انقلاب بدون شک ادبیات، شعر، رمان و داستان کوتاه انقلاب است که با فاصله بسیار از سایر گونه‌ها خوش درخشیده و توانسته با جذب مخاطب میلیونی خود اثرگذارترین هنر باشد. متاسفانه موسیقی و سینما جزو ضعیف‌ترین‌ها قلمداد می‌شوند که به دلیل عدم توجه کافی، عدم تربیت نیرو و رها کردن آن‌ها، امروز با مشکلات جدی مواجه هستیم. معماری  به‌نوعی دست‌نیافتنی شده است؛ هرچند اگر عزم و اراده جدی نظام وجود داشته باشد، می‌توان در عرصه معماری اسلامی نیز اقداماتی صورت داد اما امروز شرایط به نحوی رقم خورده است که  این گونه‌ها و رشته‌ها از مرکز هنر انقلاب فاصله گرفته‌اند. باید امیدوار بود و با تلاش جدی به سمت اصلاح و انقلابی‌تر شدن این گونه‌ها حرکت کرد.

 

جشن هفته هنر انقلاب به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰ فروردین‌ آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، با نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و... تا تاریخ ۲۶ فروردین ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال