چهارشنبه 26 تیر 1398
جشن هفته هنر انقلاب/۳۵

خیرالهی: رسالت تئاتر ترویج امید در جامعه است

خیرالهی
    -     کد خبر: 7434
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/20|17:36
سعید خیرالهی که این روزها با دو نمایش خیابانی و صحنه‌ای در هفته هنر انقلاب حضوری موثر دارد معتقد است: تئاتر معجزه‌ای است که می‌تواند مخاطب خود را در بدترین شرایط ممکن به خوش‌بینی و امید به آینده سوق دهد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، پنجمین جشن هفته هنر انقلاب اسلامی ایران در حوزه هنری با ویژه‌برنامه‌هایی از جمله اجرای نمایش‌های خیابانی و صحنه‌ای برپا می‌شود.

از جمله این نمایش‌ها می‌توان به چهار نمایش خیابانی اشاره کرد که در دانشگاه تهران، کوی دانشگاه، محوطه تئاتر شهر و پارک مشاهیر (اراضی عباس‌آباد) اجرا می‌شوند. «روزی روزگاری جنگ» به کارگردانی سعید خیرالهی عنوان نمایش خیابانی است که امروز سه‌شنبه 20 فروردین‌ماه 98 اولین اجرای خود را در جریان برپایی پنجمین جشن هفته هنر انقلاب در دانشگاه تهران تجربه کرد. خیرالهی که علاوه بر این نمایش یک نمایش صحنه‌ای را نیز برای اجرا در این ایام آماده کرده است گفت: «روزی روزگاری جنگ» داستان فانتزی و شیرین شخصی را بیان می‌‌کند که در جست‌وجوی راهی برای قهرمانی است اما راه و روش درست آن را نمی‌داند. به هر حال در جریان این جست‌وجو شخصیت داستان نمایش ما به سربازی می‌رود اما از آنجایی که رسته نظامی خود را دوست ندارد خدمت سربازی را رها می‌کند. چرا که وی شناگر ماهری است و علاقه‌مند به خدمت در نیروی دریایی است. داستان تا جایی پیش‌ می‌رود که این شخص راه قهرمانی و جاودانگی را می‌یابد و به عنوان نیروی بسیجی در عملیات‌ محرم شهید می‌شود.

 

خیرالهی افزود: نمایش «روزی روزگاری جنگ» اثری با رگه‌های کمیک و  تک بازیگر است که در آن مصطفی کولیوندی نقش‌آفرینی می‌کند. این نمایش عصر امروز در دانشگاه تهران میزبان مخاطبان و دانشجویان بود و اولین اجرای خود در هفته هنر انقلاب را پشت سر گذاشت. همچنین 21 و 24 فروردین ساعت 21 در پارک مشاهیر اراضی عباس‌آباد و 22 و 25 فروردین‌ ساعت 20 در کوی دانشگاه اجرا می‌شود.

 

خیرالهی در ادامه با اشاره به روش صحیح نگاه هنر به انقلاب و دفاع مقدس گفت: نگاه غیر کلیشه‌ای و انتخاب درست مسیر انقلاب برای معرفی و پرداخت به آن نتیجه‌ بهتری خواهد داشت. چرا که مخاطب  را به دنبال خود می‌کشاند و وی را برای دریافت اطلاعات و محتوای داستان ترغیب می‌کند. بحثی که امروز با آن مواجه هستیم محتوای داستان است که باید مورد توجه دقیق‌تر و گسترده‌تری قرار گیرد.

 

این کارگردان انقلابی افزود: تئاتر باید در لحظه زندگی کند و در لحظه اتفاق بیفتد. همچنین دیگر هنرهای مختلف باید به‌روز باشد و هنرمند آن به هر لحظه دنیای پیرامون خود در داخل و خارج از کشور آگاه و برای واکنش به‌موقع آماده‌باش باشد. به عنوان مثلا مناطقی که این روزها درگیر سیل شده‌اند باید از سوی هنرمندان مورد توجه قرار گیرند. اما این توجه باید با نوآوری جذاب و راه‌گشا انجام شود.

 

خیرالهی افزود: تئاتر معجزه‌ای است که می‌تواند مخاطب خود را در بدترین شرایط ممکن به خوش‌بینی و امید به آینده سوق دهد. همان کاری که هنرمندان تئاتر ما در دوران هشت سال دفاع مقدس در شهرها و حتی جبهه‌های جنگ برای مردم و رزمنده‌ها به ارمغان می‌آوردند. اما متاسفانه بخشی از تئاتر امروز کشور برای پرداخت به انقلاب و دفاع مقدس به نحوی محتوای مربوطه را بیان می‌کند که به جای امید و خوش‌بینی روحیه مخاطب را تخریب می‌کند. اولین ضربه تخریبی در تئاتر‌های اصطلاحا دفاع مقدسی شعار و شعارزدگی آن‌ها به معنای بیان بد و ناکارآمد محتوای مورد نظر است. همچنین پرداخت به جنبه‌های منفی و دلسرد‌کننده دفاع مقدس از جمله خانواده شهدا و جانبازان این دوران هیچ‌کاری مگر تخریب قهرمانان کشور و روزهای پر افتخار ایران اسلامی نمی‌کند. پس بهتر است خوش‌بینانه به دنیای دفاع مقدس بپردازیم و به جای منفی‌نگری محض به این وقایع، زیبایی‌ها و روی خوش آن را بیان کنیم.

 

وی ادامه داد: کار رسانه‌ای برای انقلاب باید مثبت باشد و از رسانه‌ای قدرتمند در اثرگذاری مثل تئاتر باید درست استفاده شود. همان‌طور که شهید آوینی با قلم و هنر خود اندیشه‌ها را مثبت به سوی انقلاب و دفاع مقدس هدایت می‌کرد و جریانی سازنده را راه‌اندازی کرده بود. با اینکه این روزها نیز جریان‌سازی‌های فرهنگی در حال انجام است اما کافی نیست.

 

خیرالهی در خصوص اجرای صحنه‌ای نمایش خود در پنجمین جشن هفته هنر انقلاب گفت: نمایش صحنه‌ای «نامدار» با بازی مصطفی کولیوندی و ماریا یونسی نیز از 20 الی 26 فروردین در تماشاخانه ماه حوزه هنری هر روز ساعت 18 روی صحنه خواهد رفت.

وی در مورد موضوع نمایش «نامدار» گفت: نامدار شخصی گم‌شده است که حالا دوباره اسمش در روز عروسی نامزد سابقش روی زبان افتاده است و به این دلیل وقایعی جذاب را در نمایش ایجاد می‌کند.

خیرالهی در پایان گفت: امیدوارم روند اجرای تئاتر‌های انقلابی و دفاع مقدسی در کشور مختص به مناسبت‌ها نباشد و در طول سال نیز مدوام در جریان باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال