چهارشنبه 14 خرداد 1399
یازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب/ ۴

هجری: به مضمون مستقلی از هنر انقلاب در ادبیات رسیده‌ایم

محسن هجری
    -     کد خبر: 7387
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/24|12:34
محسن هجری، داور یازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب معتقد است: به مضمون مستقلی از هنر انقلاب در ادبیات رسیده‌ایم. عنوان مضمون را به جای مکتب به کار می‌برم؛ زیرا هنر انقلاب معطوف به آرمان‌گرایی است و واقعیت را در خدمت آرمان قرار می‌دهد و این آرمان می‌تواند آزادی، ارزش‌های انسانی، مشارکت مردم، اخلاق، ارزش‌های انسانی و دینی باشد.

 محسن هجری نویسنده، پژوهشگر و داور یازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره کیفیت آثار ارائه شده گفت: در دو بخش رمان و داستان کوتاه آثار ارزیابی شده است. آثار درخشانی به‌ویژه در بخش داستان کوتاه به دست ما رسیده که نه تنها به عنوان مخاطب بلکه یک نویسنده مجذوب آثار می‌شوم. تعداد رمان‌ها از داستان کوتاه کمتر بود و در چندین اثر ما شاهد سطح بالایی از میزان اثرگذاری و جذابیت داستان‌ها بودیم که می‌تواند با مخاطب نوجوان ارتباط حسی خوبی برقرار کند.

وی درباره ویژگی داستان گفت: داستان‌ها باید حادثه‌محور باشند و در دل حادثه پیام و مفهوم را به مخاطب برسانند، نباید به سمت واژه پردازی‌های انتزاعی بروند تا موثر واقع شوند.

 

این پژوهشگر درباره وجود مکتب مستقل هنری پس از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی گفت: از نظر کمّی با مجموعه‌ پرشماری مواجه هستیم که با موضوع انقلاب نوشته شده است. این اتفاق به لحاظ کمیتی قابل چشم‌پوشی نیست، خیلی از نویسندگان با موضوع انقلاب کتاب نوشته و اثر خلق کردند تا پدیده انقلاب را برای مخاطب قابل لمس کنند. به لحاظ کیفی هم شاهد آثاری هستیم که بدون آنکه به گودال شعارگویی و شعار دادن بیفتند انقلاب را در چارچوب داستان بیان کردند اما باید در نظر داشت داستان با فلسفه و دین متفاوت است.

 

وی ادامه داد: به مضمون مستقلی از هنر انقلاب در ادبیات رسیده‌ایم. عنوان مضمون را به جای مکتب به کار می‌برم؛ زیرا هنر انقلاب معطوف به آرمان‌گرایی است و واقعیت را در خدمت آرمان قرار می‌دهد و این آرمان می‌تواند آزادی، ارزش‌های انسانی، مشارکت مردم، اخلاق، ارزش‌های انسانی و دینی باشد.

 

هجری درباره مشکلاتی که هنرمندان در تولید هنر انقلابی با آن مواجه هستند، گفت: داستان چارچوب خاص خودش را دارد و یکی از مشکلاتی که در زمینه هنر انقلاب داریم این است که نویسنده‌ها به گونه‌ای به ماجرا ورود می‌کنند که داستان لو می‌رود و چیزی برای کشف نمی‌ماند، درحالی‌که داستان باید گره‌افکنی باشد تا مخاطب آن را گره‌گشایی کند.

 

وی در مورد تاثیر جشنواره برای معرفی هنر انقلاب به مردم و هنرمندان گفت: جشنواره‌ها به طور مستقیم تاثیری در معرفی آثار به مخاطبان ندارند، یکی از مهم‌ترین کارهای جشنواره شناسایی مولفان و پدیدآورندگان است در واقع وقتی پدیده آورنده و نویسنده به عنوان فرد برگزیده در حوزه فعالیتش معرفی می‌کنیم گویی زمینه فعالیت او را در جامعه به عنوان فردی مطرح افزایش داده‌ایم. جشنواره بیشتر معطوف به نویسنده و پدیدآورنده است تا مخاطبان و مردم سپس گام بعدی را باید خود فرد برگزیده به گونه‌ای بردارد که ارتباط خوبی با مردم برقرار کند.

 

وی در خصوص ویژگی‌های فردی که چهره هنر سال انقلاب اسلامی است، گفت: اگر بخواهیم شاخص‌هایی برای پدیدآورنده برگزیده در بخش ادبیات انقلاب در نظر بگیریم یکی از آن شاخص‌ها این است که فرد برگزیده مخاطب معاصر را بشناسد. هر نویسنده‌ای به خصوص در زمینه کودک و نوجوان که مخاطب محور است باید مخاطب دهه ۹۰ را بشناسد تا بتواند آثار درخور و برجسته‌ای را خلق کند.

 

جشن هفته هنر انقلاب به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، با نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و... تا تاریخ ۲۶ فروردین ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال