سه شنبه 1 مرداد 1398
جشن هفته هنر انقلاب/ ۳۹

معماریان: هنر مجسمه‌سازی به مکتب مستقلی در هنر انقلاب نرسیده است

قدرت الله معماریان
    -     کد خبر: 7372
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/21|15:37
قدرت‌الله معماریان، سازنده تندیس شهید باکری، گفت: هنر مجسمه‌سازی که زمینه فعالیت هنری من است به آن مکتب مستقل هنری انقلاب نرسیده؛ زیرا وجود مجسمه و نقاشی از شهیدان دلیل بر وجود مکتب مستقل هنری انقلاب نمی‌تواند باشد. مکتب هنر انقلاب،‌ اندیشه و اعتقاد قلبی به هنر انقلابی است که هنوز به آن نرسیده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری،  قدرت‌الله معماریان هنرمند مجسمه‌ساز کشور با اشاره به وجود مکتب مستقل هنری انقلاب پس از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: از تاثیرات دنیای امروزی تعاملی است که بین انسان‌ها خارج از مرزها و عقیده‌ها به وجود آمده است. انسان عصر معاصر و دنیای حال تمایل زیادی برای ارتباط با افراد از طریق تکنولوژی و فناوری نوین دارد. پس دنیای امروز ویژگی‌هایی دارد که سبب تامین خود می‌شود، جریانی رو به جلو دارد و به خواست افراد اتفاق نمی‌افتد.

 

سازنده مجسمه شهید باکری: نوع رفتار، تفکر و بینش انسان‌ها بر روی تکامل در عرصه‌های مختلف تاثیر می‌گذارد و انسان مجبور به دیدن جهانی شده؛ در حالی که ممکن است رخداد این اتفاقات خارج از کنترل و اختیار هنرمند و مردم باشد. در کارهای هنری سنتی تکرار دیده می‌شود و تحول آن‌چنانی رخ نداده است. هنر مجسمه‌سازی که زمینه فعالیت هنری من است به آن مکتب مستقل هنری انقلاب نرسیده؛ زیرا وجود مجسمه و نقاشی از شهیدان دلیل بر وجود مکتب مستقل هنری انقلاب نمی‌تواند باشد. مکتب هنر انقلاب،‌ اندیشه و اعتقاد قلبی به هنر انقلابی است که هنوز به آن نرسیده‌ایم.

 

معماریان درباره تاثیر جایزه هنر انقلاب و همایش‌هایی با این موضوع بر مردم و هنرمندان عنوان کرد: متولیانی که می‌خواستند هنر انقلاب را به تعالی برسانند، برخورد ناپسندی با هنرمندان کردند. برای مثال فراخوانی درباره مجسمه شهید حججی داده و هنرمندان بسیاری را گرد هم می‌آورند، مجسمه‌سازان شروع به کار کرده و زمان زیادی را وقف ساخت مجسمه مورد نظر می‌کنند اما پس از اتمام فعالیتشان کسی پاسخ‌گوی آن‌ها نیست و همین موضوع سبب می‌شود بار دیگر هنرمندان برای هیچ فراخوانی اقدام به کار نکنند. این روند سیر نزولی برای هنر انقلاب دارد.

 

سازنده پیکره شهید باکری درمورد ویژگی‌های فردی که مستحق چهره سال هنر انقلاب اسلامی است، گفت: شخصی که برای این جایگاه انتخاب می‌شود باید فعالیت‌های مشخص و بارزی انجام داده باشد که تغییری در عرصه هنر ایجاد کرده و همچنین میزان تأثیرگذاری فعالیت‌هایش نیز بالا باشد.

 

مدرس دانشگاه سوره در مورد ارائه راهکاری برای مردمی شدن هنر توضیح داد: برای مردمی شدن هنر دانشگاه‌ها قسمتی از این وظیفه را انجام داده و به مردم ارزش‌های هنری را آموزش می‌دهند؛ اما زمانی که مردم دچار مشکلات و معضلات اقتصادی و اجتماعی هستند به تنها چیزی که نمی‌توانند فکر کنند هنر است. هنرمندان هم از این مقوله جدا نیستند. شرایط نابسامان جامعه سبب عدم تمرکز هنرمند بر هنر می‌شود و قابل توجه است که آثار کنونی هنر به قدری چشم‌گیر نیستند که مردم به آن توجه کنند.

وی تصریح کرد: فضای احساسی مسمومی که در جامعه وجود دارد، سبب عدم اطمینان و اعتماد مردم و هنرمندان شده است. من قطعاً به کسی که جیبم را می‌زند نمی‌توانم آموزش دهم. هنگامی که در خرید قیمت‌های غیرمنصفانه‌ای را پرداخت می‌کنم احساس فردی را دارم که از او کلاهبرداری شده است؛ زیرا با قیمت‌هایی مواجه می‌شوم که منصفانه نیست. حکم‌فرمایی چنین شرایطی حس مطلوبی را در وجود هنرمند برای انتقال آن به شاگردش برای آموزش هنر ایجاد نمی‌کند، برای تربیت کردن شناگر خوب باید آب مطلوب و مناسب باشد؛ اما متاسفانه شرایط الان برای آموزش هنرمندان متعهد و کارآمد، نابسامان است.

 

گفتنی است، جشن هفته هنر انقلاب به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه ۹۸ آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب با نمایش فیلم ها، اجرا برای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه های تجسمی و... تا تاریخ ۲۶ فروردین ادامه می‌یابد.

/انتهای پیام

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال