سه شنبه 19 آذر 1398
جشن هفته هنر انقلاب/ ۵۲

طالبی: مخاطب‌محوری سینما را متحول می‌کند

ابوالقاسم طالبی
    -     کد خبر: 7361
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/25|12:06
ابوالقاسم طالبی، کارگردان سینما، درباره سینمای انقلاب گفت: اینکه می‌گویند مخاطب تمایلی به دیدن فیلم‌های دفاع مقدس یا انقلاب اسلامی ندارند موضوعی رد شده است. مخاطب همیشه از اثر هنری خوب استقبال می‌کند، همیشه از دیدن یک فیلم خوب لذت می‌برد و امروز به عنوان یکی از آیتم‌های تعیین کننده می‌تواند موفقیت فیلم را نیز تامین کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری؛ ابوالقاسم طالبی، کارگردان سینما، درباره سینمای انقلاب و آینده پیش روی آن در چهل‌سالگی انقلاب گفت: بعد از انقلاب ما با پدیده‌ای مواجه شدیم که به عنوان یک هنر مصادیق زیادی به عنوان نمونه مشابه نداشتیم. ما می‌دانستیم که باید برای چه هدفی فیلم بسازیم اما اینکه چگونه دست به کار بشویم، از چه روشی بتوانیم مخاطب را راضی کنیم و در عین حفظ همه اصول آرمان‌های انقلاب را هم به تصویر بکشیم، کار بسیار دشواری بود. با وقوع جنگ تحمیلی با مسئله سهل و ممتنعی مواجه شدیم که توانست در ابتدا شاخص‌های جدیدی را به ما ارائه دهد. امروز مخاطب مانند گذشته یک مخاطب منفعل نیست و عملا تعیین کننده سرنوشت یک کار، شیوه کارها و موضوعات است. اینکه می‌گویند مخاطبین تمایلی به دیدن فیلم‌های دفاع مقدس یا انقلاب اسلامی ندارند موضوعی رد شده است. مخاطب همیشه از اثر هنری خوب استقبال می‌کند، همیشه از دیدن یک فیلم خوب لذت می‌برد و امروز به عنوان یکی از آیتم‌های تعیین کننده می‌تواند موفقیت فیلم را نیز تامین کند.

وی ادامه داد: زمانی که یک فیلم‌بین حرفه‌ای به سینما می‌رود در شبکه های اجتماعی نظرش را به اشتراک می گذارد و سپس مخاطبین او که امروز از هزار نفر نیز بیشتر است به شکل شبکه دومینووار دست به تبلیغ مثبت با منفی از فیلم می زنند. حال اگر این اثر جذاب باشد، مطمئنا فارغ از موضوع مخاطبین را جذب می کند. اما متاسفانه برخی حواشی یا موضوعات فرعی بر روند فیلم و استقبال از آن اثر می گذارد و از همین رو جریانات مختلف سعی می کنند که وارد میدان شده یک فیلم را دچار خدشه کنند.

این کارگردان درباره ژانر دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نیز گفت: امروزه جشنواره های مختلف در کشور برگزار می شوند که رسالت های اکثر آن‌ها همین پرداخت ژانر دفاع مقدس، مقاومت، انقلاب اسلامی و گفتمان جمهوری اسلامی است. شما جشنواره عمار، مقاومت، فیلم کوتاه حتی جشنواره فیلم فجر را که نگاه کنید می‌بینید که خود فیلم‌سازان جوان هم به سمتی گرایش پیدا کرده‌اند که تکنیک خوب را در جهت موضوع به کار می گیرند. از همین رو باید گفت که به شرایط باثبات نزدیک شده‌ایم و تقریبا می دانیم که به دنبال چه هستیم. درست است که در مسیر این پیشرفت دشواری ها، دشمنی ها و موضوعات بسیاری وجود دارد که مانع از تسریع حرکت می شود اما در عین حال در چهل‌سالگی به ژانر مشخصی در حال نزدیک شدن هستیم. سینمای ایران با فراز و فرودهایی مواجه بوده است. هرگاه کارگردانان و یا نویسندگان به سراغ سوژه‌های ناب با نگرش جدید رفتند یا توانستند با بهره‌گیری از فناوری‌های مدرن و تکنیک های جلوه های ویژه در مسیر تبیین سینما و نظر مخاطب اثر موفقی خلق کنند، توجهات به سینما جلب شد و این‌ها همه مقدمات یک تحول بزرگ است.

طالبی با بیان اینکه سینمای انقلاب تعالی اخلاق و ارزش‌های والای انسانی است، نیز گفت: انقلاب اسلامی انقلاب بیدار کردن ضمیرهای خاموش و حمایت از مظلومین بوده و هست. سینمای انقلاب هم باید متاثر از آرمان‌های انقلاب در جهت تصویر کردن و ثبت کردن همین اصول حرکت کند. از همین رو باید مصادیق آن را بعد از 40 سال جدا کنیم و سعی کنیم سینمای غربال شده را که هر کدام منبعث از نکات مثبت دوره های مختلف است به شکل کاربردی در اختیاری نسل بعدی قرار دهیم. مطمئنا اتفاقات خوبی در مسیر این انتقال تجربه رقم خواهد خورد.

گفتنی‌ست اختتامیه پنجمین جشن هنر انقلاب با معرفی چهره سال دوشنبه ۲۶ فروردین ساعت ۱۷:۳۰ در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال