سه شنبه 1 مرداد 1398
جشن هفته هنر انقلاب/ ۱۲

شورجه: چهره سال هنر انقلاب باید به آرمان‌های انقلاب اسلامی پایبند باشد

جمال شورجه
    -     کد خبر: 7353
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/6|12:57
جمال شورجه، نویسنده و کارگردان، در خصوص انتخاب نفر برتر چهره سال هنر انقلاب معتقد است: چهره سال هنر انقلاب باید به آرمان‌های انقلاب اسلامی پایبند و الگوی مناسبی برای جوانان باشد.

جمال شورجه، نویسنده و کارگردان سینما، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره سبک مستقل هنری در انقلاب گفت: به‌ نظر من ژانر و گونه‌ای که بتوان آن را صرفا مختص به انقلاب اسلامی بدانیم وجود ندارد. در پزشکی، امور نظامی، سیاست و...، نسبت به پیش از انقلاب به تغییرات مثبتی دست پیدا کرده‌ایم اما در حوزه‌های هنری به سطحی که در شأن و اندازه انقلاب باشد نرسیده و صاحب سبک نشده است.

این نویسنده با اشاره به تولیدات ادبیات دفاع مقدس و مقاومت توضیح داد: مرتضی سرهنگی حرکت خوبی از لحاظ کمی و کیفی در تولید آثار ادبی انقلابی داشته و سعی کرده تعداد چاپ را به یک حد شاخص برساند اما هنوز هم به استانداردی که کشور از لحاظ چاپ و محتوایی نیاز دارد نرسیده‌ایم.

در صدور پیام انقلاب از طریق هنر ناکارآمد بودیم

وی افزود: در صدور پیام‌های انقلاب از زاویه ادبیات هنوز ناکارآمد نشان می‌دهیم و نتوانسته‌ایم پیام انقلاب را آنطور که باید و شاید از طریق ادبیات به دنیا انتقال دهیم.

این کارگردان درباره هنرمندان انقلابی و متعهد گفت: تا هنرمند انقلابی نداشته باشیم به دستاوردهای انقلابی نمی‌رسیم. هنرمندان در وهله اول باید انقلاب را در خود نهادینه کرده باشند، خود را بالا بکشند تا به رشد و نمو دست یابند. در ایران دچار فقر دانش و اطلاعات و ذائقه‌های هنری و فرهنگی هستیم؛ به همین دلیل هنرمندان نتوانسته‌اند خودشان را همتراز انقلاب رشد بدهند و دنبال آثار سهل‌النتیجه یا کورس دنیاخواهی افراطی که در جامعه فراگیر شده، هستند.

شورجه با اشاره به جشنواره هنر انقلاب توضیح داد: یکی از امکانات و ظرفیت‌هایی که در هنرمندان ایجاد انگیزه می‌کند، هفته‌ هنر انقلاب است که در جهت رشد هنر انقلابی و دینی کمک می‌کند. هنرمندی که در این جشنواره تجلیل می‌شود باید به آرمان‌های انقلاب متعهد باشد و در هر جمع هنری که قرار می‌گیرد یک الگوی مناسب برای جوانان و هنرمندان به حساب بیاید که البته تعداد کسانی که می‌توانند این بار را به دوش بکشند کم نیست.‌

جشن هفته هنر انقلاب با شعار «هنر متعهد به حقیقت»به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰فروردین‌ماه ۹۸آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی، نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و...  و معرفی چهره سال هنر انقلاب، تا تاریخ ۲۶فروردین ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال