سه شنبه 1 مرداد 1398
جشن هفته هنر انقلاب اسلامی/۱۰

برزیده: نشان فیلم انقلابی و دینی فقط عبا و عمامه نیست

حسن برزیده
    -     کد خبر: 7350
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/28|13:46
عبدالحسن برزیده، کارگردان فیلم «مزارشریف»، گفت: در فیلم انقلابی و دینی لزوماً نباید شاهد عبا و عمامه باشیم؛ فیلم‌هایی از این جنس می‌توانند ظاهر دینی نداشته اما با رنگ و بوی اعتقادی گویای پیام‌های انقلابی باشند.

در آستانه برگزاری پنجمین جشن هفته هنر انقلاب اسلامی و مرور سینمای متعهد، عبدالحسن برزیده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با اشاره به وجود مکتب مستقل هنری انقلاب پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی گفت: اگر منظور از مکتب مستقل، ایدئولوژی انقلاب باشد باید گفت انقلاب صاحب ایدئولوژی است که قرار بود برای آن در سینما مانیفستی نوشته شود و بر طبق آن تعریف درستی از سینما ارائه شود اما در اصل نظریه‌پردازان باید به آن بپردازند. کار نظریه‌پردازان در زمینه هنر انقلاب پژوهش و ارائه ایده‌های نوین و راهکار‌هایی در جهت استقلال مکتب هنر انقلاب اسلامی در تمامی رشته‌های هنر است. همچنین حوزه‌های علمیه، حوزه هنر، ارشاد، فارابی، صداوسیما و مدیرانی که پژوهش جزو حیطه کاری آن‌ها محسوب می‌شود به نظر من وظیفه دارند شاخصه‌های مکتب مستقل هنر انقلاب را تعریف و جریان آن را هدایت کنند.

وی افزود: سینما پدیده‌ای وارداتی و غربی است؛ یکی از مهم‌ترین هنر‌های دنیا است که زبان مشترک جهانی دارد اما نمی‌توان گفت در آن به مکتب مستقل هنری انقلاب رسیده‌ایم؛ زیرا فیلم‌سازی نشئت گرفته از انقلاب نیست و فیلم‌سازانی مانند ابراهیم‌ حاتمی‌کیا، مجید مجیدی و رضا میرکریمی هرکدام صاحب سبک متفاوتی از فیلم‌سازی هستند و مکتب مستقلی ایجاد نکرده‌اند. اما به نظر من سینماگران سهم خود را در زمینه هنر انقلاب ادا کرده‌اند؛ آن‌ها با ساخت فیلم‌هایی با موضوع انقلاب در بخش مستند و داستانی در جهت مطرح‌کردن دستاوردهای انقلاب تعریف درستی از آن ارائه کردند. 

کارگردان فیلم «مزارشریف» در مورد تاثیر جشنواره هنر انقلاب بر مردم و هنرمندان گفت: گروهی خواستار ساخت فیلم‌هایی در زمینه انقلابی و دینی هستند. حمایت از آن‌ها وظیفه وزارت ارشاد است. در فیلم انقلابی و دینی لزوماً نباید شاهد عبا و عمامه باشیم. فیلم‌هایی از این جنس می‌توانند ظاهر دینی نداشته اما با رنگ و بوی اعتقادی گویای پیام‌های انقلابی باشند. اگر جشنواره‌ها و حوزه‌های مربوطه از هنر انقلاب اسلامی در رشته‌های مختلف حمایت به عمل آورند، شاهد اتفاق‌های خوبی در عرصه هنر انقلابی خواهیم بود.

برزیده درباره شاخصه‌های چهره سال هنر انقلاب اسلامی عنوان کرد: اگر عدالت، مبارزه با ظلم، دستگیری از افراد دچار مشکلات اجتماعی و اقتصادی و به چالش‌کشیدن ناهنجاری‌های موجود در جامعه  را دین فرض کنیم، تمام افرادی را که مقید به دین اسلام هستند و آثارشان به این طرز تفکر وفاودار است می‌توان از آن‌ها با عنوان افراد شاخص در زمینه هنری انقلاب‌اسلامی نام برد.

جشن هفته هنر انقلاب با شعار «هنر متعهد به حقیقت»به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰فروردین‌ماه ۹۸آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی، نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و...  و معرفی چهره سال هنر انقلاب، تا تاریخ ۲۶فروردین ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال