چهارشنبه 30 بهمن 1398
هفته هنر انقلاب/ ۱۶

فناییان: هنر انقلاب، فلسفه وحدت در عین کثرت است

تاجبخش فنائیان
    -     کد خبر: 7346
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/17|08:40
تاجبخش فناییان، کارگردان تئاتر، معتقد است که هنر انقلاب، فلسفه وحدت در عین کثرت است اما چیزی که در هنرهای نمایشی دیده می‌شود به ‌صورت آشفته و بی‌نظم به کثرات جهان مادی می‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، تاجبخش فناییان کارگردان تئاتر، با اشاره به گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی و در آستانه جشن هفته هنر انقلاب گفت: به‌نظر من حتی بعد از گذشت 40 سال هنوز نتوانسته‌ایم به مکتب هنر انقلاب برسیم. هنر انقلاب تعریف دارد، بخشی از آن عنوان و بخش دیگر مربوط به محتوا است.

این کارگردان با اشاره به محتوای هنر انقلاب توضیح داد: در شعر و موسیقی و داستان مداخله‌ای نمی‌کنم اما در سینما و تئاتر که حوزه اصلی فعالیت خودم هستند تعریفی وجود دارد. اگر به صورت کلی بخواهم بگویم هنر انقلاب اسلامی فلسفه وحدت در عین کثرت است.

فناییان با اشاره به فلسفه وحدت در عین کثرت توضیح داد: کثرات موجود در جهان مادی به‌نحوی با وحدانیت متحد می‌شوند اما چیزی که امروزه در هنرهای نمایشی دیده می‌شود همچنان بدون پشتیبان و به‌صورت آشفته و بی‌نظم به کثرات جهان مادی می‌پردازد. به همین دلیل نمی‌توان ادعا کرد جای هنر انقلاب که وحدانیت جزو اهداف اصلی آن است در هنرهای نمایشی خالی است. بنابراین هنر انقلاب بروز و ظهور پیدا نکرده و صرفا در برخی مسائل ظاهری دیده می‌شود.

آثار هنری انقلاب در حوزه سینما و تئاتر رشد چشمگیری داشته است

این کارگردان با اشاره به تولیدات آثار هنری انقلابی از لحاظ کمی عنوان کرد: هنر بعد از انقلاب در حوزه سینما و تئاتر از لحاظ کمی رشد چشمگیری داشته است؛ زیرا قبل از انقلاب تعداد تئاترها و فیلم‌های سینمایی که در طول سال ساخته می‌شد انگشت‌شمار بود اما بعد از انقلاب سال 57 آثار نمایشی در حوزه سینما و تئاتر از لحاظ کمی گسترش فراوانی پیدا کرده است.

فناییان درباره خودجوش بودن هنرمندان متعهد در حوزه هنر انقلاب گفت: در تمام 40 سالی که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، خط و خطوط یا نقشه و راه مشخص و تبیین شده‌ای در حوزه هنر انقلاب نداشته‌ایم و قادر نبودیم به‌صورت گسترده هنرمندان انقلابی تربیت کنیم مگر تعدادی کم که به‌صورت خودجوش به این حوزه علاقه‌مند بوده‌ و برای تولیدات هنری دست به کار شده‌اند که آثارشان خیلی هم مورد قبول واقع نشده است.

برای نقد آثار هنری انقلاب باید نظریه‌ای وجود داشته باشد

این کارگردان با اشاره به مردمی شدن هنر انقلاب توضیح داد: هنر انقلاب اگر واقعا انقلابی باشد مردمی می‌شود اما با این شرط که بر اساس داشته‌های فرهنگی آثاری را که در این راستا تولید شده‌اند شناسایی و به یک تئوری تبدیل کنیم؛ همچنین آن‌ها را به جامعه معرفی و تشویقشان کنیم که البته نظریه‌ای برای نقد و بررسی این آثار باید وجود داشته باشد.

در رگ و خون مردم ایران علاقه به آثار هنری انقلاب وجود دارد

فناییان با اشاره به علاقه‌ مردم ایران به هنر انقلاب تصریح کرد: در رگ و خون مردم ایران علاقه به هنر انقلاب وجود دارد و اگر آثار خوب تولید شود حتما از آن حمایت می‌کنند که اگر غیر از این باشد تنها جمعیت کمی را می‌توان برای استقبال از آثار هنری انقلاب کشاند و باقی مردم به‌ناچار فقط به تماشای سریال‌های تلویزیونی می‌نشینند و هر روز از این هنر بیشتر دور می‌شوند.

جشن هفته هنر انقلاب به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه ۹۸ آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، با نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و... تا تاریخ ۲۶ فروردین ادامه می‌یابد. 

گفتنی‌ست؛‌ جشن هفته هنر انقلاب با شعار «هنر متعهد به حقیقت» برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال