چهارشنبه 5 تیر 1398
جشن هفته هنر انقلاب اسلامی/۹

جمشیدی: جهان‌شمولی از شاخصه‌های هنر انقلاب اسلامی است

مصطفی جمشیدی
    -     کد خبر: 7344
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/28|13:33
مصطفی جمشیدی، نویسنده کتاب «تیغ و تاج»، معتقد است عدالت‌محوری و تبیین ستم دوره‌های پیشین و ارائه پیام‌هایی برای جهان سوم به عبارت دیگر جهان‌شمولی از شاخصه‌های هنر انقلاب اسلامی است.

در آستانه برگزاری پنجمین جشن هفته هنر انقلاب اسلامی مصطفی جمشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با اشاره به گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی و به وجود آمدن مکتب مستقل هنر انقلاب در این سال‌ها گفت: در رشته‌های مختلف هنری این امر متفاوت است. در هنرهای تجسمی علی‌رغم فراز و نشیب‌هایی که وجود داشته، توانسته‌ایم به مکتب مستقلی در حوزه هنر انقلاب برسیم اما در سینما با آنکه فیلم‌سازان مسلمان به‌خوبی توانستند قدرت‌نمایی کنند اما چون ابزار و وسایل هنر سینما از غرب وارد می‌شود، نمی‌توان به یقین گفت که در این رشته به مکتب مستقل هنری انقلاب رسیده‌ایم. بخشی که نتوانسته دین خود را به هنر انقلابی ادا کند در حوزه ادبیات فارسی، رمان و داستان است که من در حد توان با آثاری چون «تیغ و تاج» و «گزارش تیماس» سعی در انجام وظیفه در این زمینه داشته‌ام.

هنر ابزاری برای معرفی پیام‌های انقلاب است

وی ادامه داد: در بخش‌های دیگر ادبیات چون شعر با مشکل محفل‌زدگی مواجه هستیم که مانعی برای رسیدن به موفقیت شده است اما به طورکلی هنر ابزار مفیدی برای رساندن پیام‌های انقلاب است و اگر نتوانیم مولفه‌هایی را که این مورد وجود دارد به زبان روز ترجمه کنیم راه سخت و کار پیچیده‌ای پیش رو داریم.

نویسنده کتاب «تیغ و تاج» درباره شاخصه‌های هنر انقلاب اسلامی گفت: ابتدا اتکا به خداوند، معنویت و خداباوری است. خصوصا در رمان و داستان که عرصه «نیست‌انگاری» در آن وجود دارد، تبلیغ خدامحوری کار مهمی است. عدالت‌محوری و تبیین ستم دوره‌های پیشین و ارائه پیام‌هایی برای جهان سوم به عبارت دیگر جهان‌شمولی از شاخصه‌های هنر انقلاب اسلامی است.

در انتخاب چهره سال جامعه‌آماری را وسعت دهیم

جمشیدی درباره میزان تاثیرگذاری جشنواره هفته هنر انقلاب و همایش‌هایی با این موضوع بر مردم و هنرمندان گفت: تاثیر این جشنواره‌ها بیشتر شامل هنرمندان می‌شود اما به این معنا نیست که مردم از این تاثیرات بی‌بهره می‌مانند. تجلیل‌ها و زمانی که صرف جشنواره می‌شود بسیار کوتاه است و پس از اتمام جشنواره دیگر در این زمینه به سراغ هنرمندان نمی‌روند؛ در حالی‌که هر 12 ماه سال می‌تواند زمانی برای تشکر از آن‌ها و استفاده از سطح علمی و هنری این افراد در حوزه‌های هنر انقلاب باشد.

وی تصریح کرد: می‌توان به جشنواره دقیق‌تر نگاه کرد و زمان بیشتری برای آن در نظر گرفت تا با جست‌وجوی دقیق به اسامی درست دست پیدا کنیم. باید جامعه‌آماری را وسعت دهیم تا به اسامی مستحق برسیم. انتخاب‌های سال گذشته خوب بودند اما با گذشت هر سال امید می‌رود که با دقت بیشتری انتخاب افراد برگزیده صورت گیرد.

جمشیدی در مورد انتخاب چهره هنر سال با خنده گفت: چه کسی بهتر از خودم! اما به جد در عرصه رمان هنرمندانی از جمله آقای امیرخانی هستند که بشود از آن‌ها نام برد.

نویسنده کتاب «بوفاری4» درباره ویژگی‌های چهره سال هنر انقلاب عنوان کرد: چهره سال هنر انقلاب باید در رشته خود تاثیرگذار باشد و میزان تاثیرگذاری فقط به تیراژ بالا و مخاطب برنمی‌گردد بلکه منظور ایجاد یک حرکت و یا انتقادی سازنده است؛ اینکه مخاطبان خصوصا جوانان را درباره خروجی کار خود به چالش بکشد.

 

جشن هفته هنر انقلاب با شعار «هنر متعهد به حقیقت»به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰فروردین‌ماه ۹۸آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی، نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و...  و معرفی چهره سال هنر انقلاب، تا تاریخ ۲۶فروردین ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال