یکشنبه 27 مرداد 1398
جشن هفته هنر انقلاب/ ۱۳

باقری: هنر عکاسی با شکل‌گیری انقلاب اسلامی مردمی شد

سید احسان باقری
    -     کد خبر: 7339
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/7|12:01
احسان باقری مدیر خانه عکاسان ایران گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی عکاسی هم رشد فزاینده‌ای پیدا کرد و با شکل گیری انقلاب اسلامی و پس از آن در جنگ تحمیلی تبدیل به هنری مردمی شد.

سیداحسان باقری، مدیر خانه عکاسان ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، مکتب هنری انقلاب پیشرفت‌های بسیاری داشته است، اظهار کرد: البته در برخی زمینه‌های ادبی و هنری جلوتر هستیم و در برخی هنرها تا وضعیت قابل قبول فاصله داریم. روند رو به رشد همیشه وجود دارد و هیچ گاه نمی‌توانیم بگوییم به نقطه مطلوب و آرمانی رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: اتفاقات خیلی خوبی در طول این سال‌ها در زمینه هنر انقلاب رخ داده و به طور مثال در ادبیات ما شاهد شکل‌گیری مکتبی نو بودیم و پیشرفت چشم‌گیری در این زمینه وجود داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی عکاسی هم رشد فزاینده‌ای پیدا کرد. تاریخ عکاسی در کشور تقریبا هم قدمت تاریخ عکاسی در جهان است، اما در ابتدا هنری درباری بود و با شکل گیری انقلاب اسلامی و پس از آن در جنگ تحمیلی تبدیل به هنری مردمی شد.

مدیر خانه عکاسان ایران همچنین گفت: در طول دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نسلی نو و حرفه‌ای در عکاسی تربیت شدند و آثار بسیاری ثبت شد. البته تصور می‌کنم عکاسی انقلاب هنوز هم از برخی هنرها عقب‌تر است و باید بیش از پیش در این زمینه کار کنیم.

این هنرمند عکاس با اشاره به نقش جشنواره‌ها در پیشبرد هنر انقلاب اسلامی، عنوان کرد: جشنواره‌ها انگیزه‌ای برای تولید و دیده‌شدن عکاسان و مشخص نمودن خطوط الگویی و تقویت جریان عکاسی است، اما اصلی‌ترین کار تمرکز بر آموزش عالی و آموزش هنرمند انقلابی و خلاق در این زمینه است. جشنواره‌ها تنها می‌توانند خط و مسیر را روشن‌تر کنند.

وی با تاکید بر این‌که جایزه چهره سال هنر انقلاب شاخص خوبی برای هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر کشور است، افزود: این حرکت می‌توانند الگودهی به جوانان دغدغه‌مند کند. معتقدم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی استفاده هنرمند از هنر خویش در خدمت انتقال مفاهیم و ارزش‌های انقلاب است. هنرمند شاخص باید اثر هنری تولید کرده باشد که در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی نقش موثری ایفا کند.

 

جشن هفته هنر انقلاب با شعار «هنر متعهد به حقیقت»به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰فروردین‌ماه ۹۸آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی، نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و...  و معرفی چهره سال هنر انقلاب، تا تاریخ ۲۶فروردین ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال