چهارشنبه 5 تیر 1398

نادری: هنرمندان اصلی شهدا هستند

محمد نادری
    -     کد خبر: 7337
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/27|16:01
سرویس : استانها
محمد نادری، آهنگ‌ساز نمایش خیابانی «هشت» که برگزیده جایزه بهترین موسیقی سومین جشنواره تئاتر خیابانی شرهانی شد، جایزه خود را به شهدای اصفهان و سردار شهید حسین خرازی تقدیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمد نادری آهنگ‌ساز تئاتر «هشت» است که برگزیده جایزه بهترین موسیقی سومین جشنواره تئاتر خیابانی شرهانی شد و جایزه خود را به شهدای اصفهان و سردار شهید حسین خرازی تقدیم کرد.

همچنین در دفتر ریاست حوزه هنری استان اصفهان از این آهنگساز برتر تقدیر به عمل آمد.

به همین مناسبت مصاحبه با وی را در زیر می‌خوانید:

موسیقی تئاتر چه تفاوتی با موسیقی‌های دیگر دارد و چگونه به آهنگ نهایی در تئاتر می‌رسد؟

موسیقی تئاتر و موسیقی تصویر خیلی فضای حرفه‌ای‌تری را می‌طلبد نسبت به فضای موسیقی متن یا سنتی و حتی پاپ. کسی که می‌خواهد موسیقی تئاتر کار کند باید هم طراحی صحنه تئاتر بداند و هم نور را بشناسد و حتی نسبت به میزانسنی که کارگردان چیده است آگاهی داشته باشد. در واقع آهنگ‌ساز نمایشی و تئاتر باید با تمام زوایا و عناصر نمایش آشنا باشد و جنس و نوع موسیقی و سازی که انتخاب می‌کند با نور و صحنه هماهنگ باشد. فقط دانستن نت برای آهنگ‌سازی تئاتر کافی نیست، آهنگ‌ساز تئاتر باید شناخت کاملی از تئاتر داشته باشد.

ساخت یک آهنگ تئاتر چقدر زمان می‌برد؟ مثلا همین نمایش هشت؟

از یک جایی به بعد تجربه است که باعث می‌شود وقتی تئاتر را می‌بینید فضا دستتان بیاید و بدانید چه آهنگی بسازید. برای ساخت یک کار حرفه‌ای تقریبا یک هفته روزی چهار یا پنج ساعت زمان می‌برد. برای این تئاتر ما دو نفر نوازنده بودیم که هشت ساز را می‌زدیم.

از سختی‌های کار آهنگسازی بگویید؟

من متولد دهه شصت هستم و در زمانی که کار موسیقی را آغاز کردم مسئله حرام بودن موسیقی و موانعی که وجود داشت اذیت می‌کرد که از این گذر کردیم. پس از آن متاسفانه برخی از خانواده‌ها افراطی بودند و خود من در دانشگاه موسیقی نخواندم، ولی همه این محدودیت‌ها شوق من را برای نواختن بیشتر کرد و باعث شد الان نزدیک ده ساز را بنوازم. جلوتر که آمدم می‌خواستم آهنگ بسازم ولی پولی برای دادن به نوازنده نداشتم و همین‌طور کارگردان نیز پول به نوازنده نمی‌داد. برای همین به این فکر افتادم که خودم یاد بگیرم و این سازها را بنوازم و این زمان نزدیک ده سال برد و این محدودیت باعث رشد من شد.

در بخش هنر متاسفانه تا به جایی وصل نشوی (ارگان یا...) که درآمد پیدا کنی نمی‌توانی موفق شوی، مبلغ جشنواره‌ها ناچیز است و سبب می‌شود همیشه دغدغه مالی داشته باشی و اینها هنرمند را اذیت می‌کند و نمی‌تواند در فضای باز کار کند، امنیت مالی که نیست باعث می‌شود نتوانی با آسودگی خاطر کار کنی. هنرمندان تن‌پرور نیستند، کار می‌کنند تا بتوانند هنرمند شوند، یک هنرمند باید روح بزرگی داشته باشد، فشارها باعث پخته شدن هنرمند می‌شود ولی از جایی به بعد آبدیده شدن باعث شکسته شدن می‌شود.

شما می‌توانستید جایزه خود را به شهدای شهرکرد تقدیم کنید (چون اصالتا شهرکردی هستید) ولی چرا به شهدای اصفهان تقدیم کردید؟

دایی من شهید است، از بچگی ارتباط خاصی با شهدا داشتم و سوالم این بود که چگونه اینها می‌توانند از جانشان بگذرند؟ استادم می‌گفت: هنر را کسانی دارند که می‌توانند از دست بدهند، و البته در هر مملکتی برای شهدایشان ارزش قائل می‌شوند جدای از هرگونه اعتقادی اینان کسانی هستند که از سرزمینشان دفاع می‌کنند و این خیلی ارزشمند است.

در جشنواره شرهانی دیدم همه بچه‌ها از قومیت‌های مختلف جایزه خود را به همشهریان یا هم قوم‌های خودشان تقدیم می‌کنند، پیش خودم گفتم خدایا اینها یادشان رفته ۳۶۰ نفر از بچه‌های مظلوم اصفهان در این منطقه شهید شده اند، من نیز برای همین چون قبل از رفتن به جشنواره هم دو بار تصویر شهید سردارحسین خرازی را با آن لبخندش دیده بودم جایزه ام را به شهدای اصفهان و شهید خرازی تقدیم کردم و بحث خودنمایی نیز نبود یا اینکه بگویم بچه‌های اصفهان کار درست هستند.

سخن آخر؟

از همه بچه‌های حوزه هنری استان اصفهان به ویژه آقای جواد ایزددوست مدیر خانه تئاتر که می‌دانم زحمت فراوانی می‌کشند برای بچه‌های تئاتر که دیده شوند تشکر می‌کنم، به‌ویژه که می‌دانم اکنون همه ارگان‌ها نیز از نظر بودجه در مضیقه هستند.

انتهای پیام/

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال