دوشنبه 13 مرداد 1399
ضرابی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

ایران در غریبانه‌ترین شرایط از مظلومان منطقه می‌گوید

کبوتران مسجد دوردست
    -     کد خبر: 7330
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/28|13:48
مسئول دفتر ادبیات بیداری اسلامی حوزه هنری معتقد است که در حوزه مقاومت، ایران در دنیا تک‌صدا است و در غریبانه‌ترین شرایط از مظلومان منطقه می‌گوید.

ناصر ضرابی، مسئول دفتر ادبیات بیداری اسلامی حوزه هنری، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با بیان اینکه محور کلی کار ما در این دفتر حول چند موضوع می‌گردد، اظهار کرد: رصد کردن فعالیت‌های صاحبان قلم و هنرمندان در منطقه و حوزه مقاومت، یکی از محورهای فعالیت دفتر است. این هنرمندان کسانی هستند که با نگاه مقاومت به مسائل جامعه، قلم ادبی و هنری خود را به کار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: این رصد کردن‌ها ما را به آدم‌های خاصی رسانده است. در ترکیه، حتی فلسطین و لبنان به کسانی برخورد کرده‌ایم که فعالیت‌هایشان قابل توجه بوده است. ما به نقاشی برخورد کرده‌ایم که در زمان آزادی‌اش در جبهه مقاومت حضور داشت و به محض اینکه زندانی شد از امکانات محدود زندان اسرائیلی استفاده می‌کرد که پیام خود را با کشیدن نقاشی به بیرون منتقل کند. سمیر قنطار هم در خاطرات خود می‌گفت که همیشه سعی می کرد نگاه خود را علیه ظلم و تجاوز اسرائیلی‌ها به بیرون از زندان منتقل کند.

ضرابی همچنین با اشاره به ثبت و ضبط خاطرات فعالان حوزه مقاومت در منطقه، عنوان کرد: ما بر خلاف چیزی که ادعا می‌کنیم در حوزه اندیشه کم کار کرده‌ایم. اسرائیل با وجود جمعیت کمی که دارد، اندیشکده‌های بسیاری را سازمان‌دهی کرده و استارت حرکت‌های علمی و جامعه‌شناسی و زبان‌شناسی را زده است. ما با تعداد زیاد و ادعا و کثرت نیرویی که داریم در این زمینه ضعیف عمل کرده‌ایم.

این فعال فرهنگی با تاکید بر اینکه جای خالی تولید اندیشه و ایده را در کنار تولیدات دیگری که نماد و نمود فیزیکی خوبی دارند می‌بینم، گفت: تلاش داریم در زمینه تولید اندیشه و ارائه منبع و ایده کار کنیم و به همین جهت سلسله برنامه‌های «کبوتران مسجد دوردست» را با هدف میزان تاثیر اندیشه مقاومت بر ادبیات و هنر دیگر کشورها برگزار کردیم. سال 97 با تمام مشکلاتی که سر راهمان وجود داشت این برنامه را هر ماه به طور منظم برگزار کردیم. نگاه مسئولانمان به حوزه هنری هم این اعلام نیاز را داشته و از این برنامه استقبال کرده‌اند. البته ما هم برای ارائه گزارش و کمیت کار نکرده‌ایم و این نشست‌ها را با موضوعات مختلف و بنا بر ضرورت برگزار کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه هنر، ادبیات و ... با مخاطبان داخلی و خارجی کار کرده‌ایم. در داخل هم به فضای تهران نشینان اکتفا نکردیم. نمی‌خواهیم در تمام صحنه‌ها خودمان ورود کنیم و در تاریخ شفاهی از دوستان متخصص استفاده می کنیم. انتظار داریم افراد متخصص به این دفتر مراجعه کنند و بخشی از فعالیت ها را بر عهده بگیرند. ذهنیت عمومی جامعه در رابطه با فعالیت‌ها در حوزه مقاومت اسلامی و کشورهای مظلوم منطقه مسموم است. متاسفانه حرف غالب رسانه‌ای خیلی از صاحبان اندیشه و قلم را هم وادار می کند که کانون توجهشان را پا به پای کانون توجه جامعه جهانی تغییر دهند. ما می‌خواهیم کار با انگیزه اعتقادی شخصی و غیردولتی انجام شود؛ اما واقعیت این است که در عمل دولت‌مردان هم از گزارش‌ها استقبال می کنند و غیر دولت‌مردان هم پا به پای تغییرات کانون توجه جهانی پیش می‌روند.

ضرابی همچنین اظهار داشت: معتقدم باید به خودمان دروغ نگوییم و واقعیات را ببینیم. خیلی جاها به طور کاذب بحران‌نمایی می‌شود و خیلی جاها هم به طور کاذب عادی‌نمایی صورت می‌گیرد. واقعیت این است که بحران وجود دارد و من به عنوان فردی که خود را خادم به جامعه و نظام انقلاب اسلامی می‌داند، اگر بخواهم واقع‌بین باشم، خداپسندانه نیست که سرم را زیر برف نگه دارم و بگویم مشکلی در جامعه وجود ندارد. اگر چنین کاری کنم یا جاهل هستم و یا مغرض و ناخواسته می خواهم ظلم کنم.

مسئول دفتر ادبیات بیداری اسلامی حوزه هنری با اشاره به اینکه ذهن افراد جامعه دچار بحران‌های فردی، اجتماعی و انسانی است، اظهار کرد: زندگی انسان عمق و یا سطحی دارد. در سطح همه مشغول به تامین معاش هستیم. اما اگر بخواهیم زندگی‌مان عمق داشته باشد نمی‌توانیم نسبت به مسائل انسانی بی تفاوت باشیم. در مکتب اسلام رهنمودهای بسیاری داریم که اگر کسی به فکر مظلومان و ستم‌دیدگان نباشد، نمی‌توانیم نامش را مسلمان بگذاریم و همچنین سخنان و تاکیدات زیادی در بعد انسانی، تاریخی، ملی و ... داریم. در ضرب‌المثل‌ها و حکایات و ... و ادبیات کهن کشورمان هم بر لزوم توجه به درد انسان‌ها تاکید شده است.

وی با بیان اینکه در دوران پیروزی انقلاب اسلامی جوانی بیست و چند ساله بوده است، اظهار کرد: وقتی امروز به شعارهای آن دوران خود بازمی‌گردم، فکر می‌کنم اگر به ارزیابی خود بنشینم چه چیزی در کارنامه زندگی‌ام دارم. معتقد نیستم که در این چهل سال کارنامه‌ام درخشان است.

ضرابی خاطرنشان کرد: هر کسی که اهل عمل بوده و کار کرده باشد، مثبت و منفی‌هایی در زندگی‌اش وجود دارد. معتقدم در حوزه مقاومت، ایران در دنیا تک‌صدا است و در غریبانه‌ترین شرایط از مظلومان منطقه می‌گوید و البته اینکه خود مسئولان در کشورمان اهل ظلم هستند یا خیر بحثی جدا است. باید پذیرش نقد داخلی هم وجود داشته باشد.

این فعال فرهنگی گفت: همیشه از اهداف اصلی رهبران انقلاب اسلامی، مبارزه با اشغال‌گری اسرائیل بوده و فلسطین در این مسئله اصل بوده است؛ اما در این 40 سال فرهنگ رایج و حاکم در انقلاب اسلامی نگاهش را از محدوده فلسطین خارج کرده و مبارزه با ظلم را گسترش داده است.

وی همچنین با اشاره به فعالیت‌هایی که همراه با دفتر ادبیات بیداری اسلامی و حوزه هنری کودک و نوجوان که در داخل کشور در زمینه زلزله‌زدگان داشته است، اظهار کرد: معتقدم اگر در لحظه سال تحویل در گوشه‌ای از وطن اسلامی مانند زلزله‌زدگان کرمانشاه مردم ناآرام و سرگردان هستند، باید در کنارشان حضور داشته باشیم. کسانی که بسیاری از زندگی‌ها را تامین می‌کردند، در زلزله شرایط زندگیشان تغییر می‌کند. در زلزله رودبار، بم و کرمانشاه حضور داشتم و دیدم کسانی به یک پتو محتاج بودند. مدیرانی که حضور پیدا می کنند باید در کنار زلزله‌زدگان باشند و در آن فضا خود را بشکنند و درد مردم را درک کنند. اگر همدلی را نخست به خود و خانواده و بعد از آن به جامعه تسری ندهیم حرف زیادی زده‌ایم و تنها شعار داده‌ایم. در حوزه مقاومت در داخل و خارج از هیچ ظلم و محرومیتی نباید به سادگی بگذریم و به عنوان ذکات آرامش و سلامتی باید خود را در کنار آسیب دیدگان قرار دهیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال