دوشنبه 20 مرداد 1399
جشن هفته هنر انقلاب/ ۵

مروری بر کارنامه هفته هنر انقلاب در سال‌هایی که گذشت/ چه شخصیت‌هایی تا به حال موفق به کسب جایزه هنر انقلاب شده‌اند؟

هفته هنر انقلاب اسلامی
    -     کد خبر: 7322
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/27|09:19
هفته هنر انقلاب اسلامی با هدف مرور کارنامه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای یکساله در رشته‌های مختلف، فروردین‌ماه هر سال هم‌زمان با سالروز آسمانی شدن سید شهیدان اهل قلم، شهید سید مرتضی آوینی، برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این رویداد که به همت حوزه هنری برقرار است، ضمن معرفی یک هنرمند، فعال فرهنگی و شخصیتی تاثیرگذار در یک هفته به نمایش تازه‌ترین فیلم‌ها، اجرای نمایش‌ها، برگزاری کنسرت‌ها و نمایشگاه‌های نقاشی، طراحی و پوستر، کارتون و کاریکاتور و... می‌پردازد.

هفته هنر انقلاب اسلامی همچنین در دوره‌های مختلف تلاش کرده است تا با به‌کارگیری ظرفیت‌‌های مراکز و دفاتر حوزه هنری در استان‌ها، این رویداد را در بعد ملی و سراسری تقویت کرده و سهمی برای همه هنرمندانی قائل باشد که متناسب با شعار آن یعنی «هنر متعهد به حقیقت» حرکت می‌کنند و این مهم را نه صرفا در شعار که به عنوان سرفصل برنامه‌ها و اقدامات یکساله خود در فضای فرهنگی و هنری قرار داده‌اند.

جشن هفته هنر انقلاب در دوره‌های نخست برگزاری خود به اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و هنری با مضامین و مفاهیم مرتبط با سیاست‌ها و اهداف این رویداد محدود می‌شد و از سال 93 تاکنون به معرفی چهار شخصیت تاثیرگذار و جریان‌ساز بر اشاعه و ترویج هنر انقلاب در ابعاد ملی و بین‌المللی پرداخته است. این شاخصه‌ها نه صرفا در هنر که به جریان‌سازی، کنشگری در برابر رویدادهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و هنری نیز تعریف می‌شود.

همچنین صبغه عملکرد شخصیت‌های منتخب که کارنامه کاری یکساله شان توسط شورای عالی سیاست‌گذاری هفته هنر انقلاب رصد و به کارشناسان و متخصصانی منتخب از جمع مدیران و مسئولان، هنرمندان و پیش‌کسوتان فرهنگ و هنر پیشنهاد داده می‌شود، اهمیتی ویژه دارد.

در ادامه این گزارش مروری بر 4 دوره گذشته جشن و هفته هنر انقلاب صورت گرفته است:

در اولین سال معرفی چهره سال هنر انقلاب در سال 93، در میان نامزدهای کسب این عنوان، از مرتضي سرهنگي نویسنده و پژوهشگر برجسته که گردآوری و تدوین خاطرات و آثار ادبی دوران دفاع مقدس در دفتر ادبیات و هنر مقاومت و چاپ بیش از ۵۸۰ عنوان کتاب، مدیریت مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری، کارشناسی و داوری فیلم‌ها و فیلم‌نامه‌های جنگ در برخی جشنواره‌ها و ... را در کارنامه کاری‌اش دارد، تقدیر و شایسته این عنوان شناخته شد.

مسعود نجابتی، فاضل نظری، ابراهیم حاتمی‌کیا و نرگس آبیار نیز به عنوان نامزدهای چهره سال هنر انقلاب در سال 93 مورد تقدیر حوزه هنری قرار گرفتند.

در دومین جشن هفته هنر انقلاب 6چهره فرهنگی و هنری برای کسب عنوان چهره سال هنر انقلاب معرفی شدند. مجيد مجيدي براي كارگرداني و اكران عمومي فيلم «محمد رسول‌الله(ص)»، عبدالحميد قديريان نقاش، مجسمه‌ساز و طراح صحنه فيلم‌هاي محمد رسول‌الله(ص) و مريم مقدس(س) به واسطه فعاليت‌هاي هنري براي ائمه اطهار(ع)، هادي محمديان كارگردان انيميشن سينمايي «شاهزاده روم»، جواد افشار براي توليد و نمايش مجموعه تلويزيوني «كيميا» از پربيننده‌ترين سريال‌هاي سال 94، پرويز پرستويي به واسطه فعاليت‌های خيريه هنری و اجتماعی در حمايت از كودكان مناطق محروم و بهناز ضرابی‌زاده نويسنده كتاب تحسين‌شده «دختر شينا» خاطرات زندگي قدم‌خير محمدي كنعان همسر سردار شهيد ستار ابراهيمي هژير در این سال به عنوان نامزدهای نهایی کسب عنوان چهره سال 94 هفته هنر انقلاب معرفی شدند و در نهایت مجید مجیدی این عنوان را به خود اختصاص داد.

در سومین هفته هنر انقلاب که با مرور عملکرد هنرمندان متعهد به انقلاب در سال 94 همراه بود، محمدرضا بایرامی به خاطر رمان «لم‌یزرع»، ابراهیم حاتمی‌کیا به خاطر فیلم «بادیگارد»، حمید حسام به خاطر کتاب «وقتی مهتاب گم شد»، حسن روح‌الامین به خاطر مجموعه هنرهای تجسمی با موضوع عاشورا، سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر «جشنواره کاریکاتور هولوکاست» به خاطر راه‌اندازی دو کمپین اجتماعی، بهناز ضرابی‌زاده به خاطر کتاب «گلستان یازدهم» و محمدحسین مهدویان نویسنده و کارگردان فیلم «ایستاده در غبار» 6 نامزد کسب عنوان چهره سال هنر انقلاب بودند که در نهایت سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر «جشنواره کاریکاتور هولوکاست» این عنوان را از آن خود کرد.

اما در فروردین‌ماه 97 هم‌زمان با برگزاری چهارمین جشن هفته هنر انقلاب از میان 5 نامزد که در سال 96 فعالیت‌ها و عملکردی در راستای هنر انقلاب با شعار هنر متعهد به حقیقت داشتند، حمید حسام به خاطر نگارش کتاب «وقتی مهتاب گم شد» که روایتی از خاطرات شهید خوش‌لفظ را دربر می‌گیرد، چهره سال هنر انقلاب شناخته و معرفی شد.

این کتاب بیش از ۲۰ بار تجدید چاپ شده و کتاب‌های «آب هرگز نمی‌میرد» و «خداحافظ سالار» نیز از دیگر فعالیت‌های این نویسنده پیش‌کسوت است.

«محمدرضا دوست‌محمدی» هنرمند نام‌آشنا در عرصه گرافیک، «حسن روح‌الامین» از هنرمندان عرصه تجسمی، هنرمند نقاش و گرافیست برای خلق اثر شهید محسن حججی، «محمدحسین مهدویان» کارگردان «ماجرای نیمروز» با رویکرد و ساختی متفاوت، «مهدی نقویان» مستندساز برای ساخت مستند «ارثیه پدری» نیز دیگر نامزدهای کسب عنوان چهره سال سال هنر انقلاب در دوره اخیر آن بودند.

پنجمین جشن هفته هنر انقلاب نیز با پیگیری اهداف و سیاست‌های این رویداد که به عنوان سرفصل فعالیت‌های حوزه هنری شناخته می‌شود و آغازگر جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری این سازمان است، از تاریخ 19 الی 26 فروردین‌ماه 98 در حوزه هنری تهران و سایر استان‌های کشور برگزار می‌شود.

این رویداد با تغییراتی نسبت به سال گذشته از جمله گسترش آن به سایر استان‌ها به واسطه معرفی هنرمندان برتر استانی در زمینه هنر انقلاب، افزایش تعداد برنامه‌ها از جمله نشست‌های تخصصی، استفاده از ظرفیت سایر نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی به منظور گسترش مخاطبان و بهره‌گیری عموم مردم از برنامه‌های هفته هنر انقلاب در تهران و شهرستان‌ها توسط حوزه هنری و به همت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال