پنج شنبه 30 خرداد 1398
شفاه در ششمین نشست کافه تجربه:

«دیدن این فیلم جرم است» تجارب بی‌نظیری برای ما داشت/ حوزه هنری تنها یاور ما در ساخت فیلم بود

 شفا «دیدن این فیلم جرم است»
    -     کد خبر: 7311
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/25|17:27
محمدرضا شفاه، تهیه کننده فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است»، در ششمین نشست کافه تجربه گفت: «دیدن این فیلم جرم است» با دشواری‌های بسیار و بدهی‌های زیادی ساخته شد اما به خروجی ارزشمند و موفق آن می‌ارزد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، ششمین نشست از سلسله نشست‌های کافه‌ای حوزه هنری دیجیتال با موضوع کافه تجربه و ساخت فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» با حضور محمدرضا شفاه تهیه کننده این فیلم برپا شد.

شفاه در این نشست گفت: سوم فرورین97 که برای زیارت به مشهد رفته بودیم با رضا زهتابچیان، نویسنده و کارگردان فیلم «دیدن این فیلم جرم است»، نشستی داشتم و تصمیم گرفتیم این فیلم را بسازیم. با اینکه می‌دانستیم ساخت این فیلم تقریبا غیرممکن است و مجوزی برای آن داده نمی‌شود ما مصمم به ساخت آن شدیم. به این ترتیب در نهایت توانستیم مشارکت حوزه هنری را برای ساخت آن بگیریم اما وزرات فرهنگ و ارشاد با ما مخالفت کرد.

شفاه ادامه داد: پس از گذشت مدت زمان کوتاهی بار دیگر با محمد حمزه‌زاده، مدیر عامل سازمان سینمایی حوزه هنری، فیلم‌نامه «دیدن این فیلم جرم است» را بررسی کردیم. به هر حال برای ساخت این فیلم راهکارهایی را در نظر گرفتیم تا کار پیش برود. به عنوان مثال، آن زمان نام فیلم را تغییر دادیم و «دژاوو» را برای آن انتخاب کردیم. اما بار دیگر وزرات برای ساخت این فیلم مانع‌تراشی کرد. در این شرایط مدیر عامل سازمان سینمایی حوزه هنری وارد عمل شد و با حمایت از ما وزارت را متقاعد کرد تا با نظارت شورای پروانه ساخت این کار انجام شود. با این حال کار به سختی پیش می‌رفت و وزارت فرهنگ و ارشاد شرط گذاشته بود که حتما یک نفر از اعضای شورای پروانه ساخت موافقت داشته باشد. در نهایت آقای حسین کرمی از این شورا با ساعت‌ها نشست و بررسی موافقت خود را اعلام کرد.

وی افزود: وارد مرحله تولید که شدیم با مشکل انتخاب بازیگر مواجه شدیم؛ چرا که بازیگران نقش اول مورد نظر ما به دلایل مختلف نقش‌های این فیلم را نمی پذیرفتند. در نتیجه به سراغ بازیگران تئاتر رفتیم. اما این پایان این مشکل نبود و سه نفر از بازیگران تئاتری که نقش‌های خود را پذیرفته بودند و از شخصیت‌های اصلی فیلم بودند، سه روز مانده به آغاز تصویربرداری کار را زمین گذاشته و به بهانه اینکه بازی در این فیلم به ادامه کار و ورود ما به سینما آسیب می‌رساند از ادامه همکاری با ما عقب‌نشینی کردند. به هر حال ما با سه جایگزین مناسب دیگر تئاتری کار را ادامه دادیم.

شفاه در ادامه گفت: اختلافاتی میان کارگردان و دستیار اول ساخت این فیلم از همان ابتدا پیش آمد. اما این اختلاف کم‌کم شدید شد و فضای کار را سنگین کرده بود. به هر حال ادامه دادیم. از طرفی هم از آنجایی که بسیاری از تصاویر ما در خیابان‌ها فیلم‌برداری می‌شد باید از ناجی هنر هم که متعلق به نیروی انتظامی بود مجوز می‌گرفتیم. اما ناجی هنر گفت به هیچ عنوان ممکن نیست. پس مجبور شدیم از لوکیشن‌های غیر شهری مانند شهرک سینمایی دفاع مقدس و سوله‌های کارخانه‌ای استفاده کنیم.

این تهیه کننده جوان سینمای کشور افزود: در همین وضعیت اختلاف میان دستیار کارگردان و کارگردان شدت گرفت و کارگردان تصمیم گرفت دستیار خود را تغییر دهد. این اقدام درستی بود اما موجب شد تا بسیاری از اعضای گروه کارگردانی که همراه و همکار دستیار مذکور بودند از پروژه خارج شوند و چالش تازه‌ای را به میان آوردند. اما ناگهان دیگر اعضای باقی مانده گروه جلو آمدند و دست به دست هم دادند و دستیاری کارگردانی را به عهده گرفتند. آنجا بود که ما فهمیدیم داشتن یک گروه واحد و یک دست چقدر اهمیت دارد.

شفاه ادامه داد: پایان خروجی این فیلم با کلی مشکلات و بدهی‌هایی که باید داده شود همراه بود. اما با تمامی مشکلات موجود ما به یک سرمایه بی‌نظیر دست یافتیم. این سرمایه، فیلم دوست داشتنی «دیدن این فیلم جرم است» و نام یک کارگردان جدید به نام زهتابچیان است که همراه با پشتیبانی همه‌جانبه حوزه هنری برای ساخت و اکران تکامل یافت.

وی در پایان گفت: «دیدن این فیلم جرم است» فیلمی است که ساخت آن به‌شدت مشکل و شاید غیرممکن بود. با این حال با لطف خدا و حمایت‌های دل‌گرم‌کننده حوزه هنری این فیلم برخلاف دیدگاه‌های تمامی سازمان‌های فرهنگی و هنری که پشت ما را خالی کردند ساخته و موفق شد.

گفتنی است، این نشست که نشست پایانی سال 97 بود، با یاد و خاطره حسن طهرانی‌مقدم پدر علم موشکی کشور پایان یافت.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال