چهارشنبه 30 بهمن 1398
جشن هفته هنر انقلاب/ ۵۱

جعفری: سینمای انقلاب در حال گذار است/ شعارزدگی آفت مخاطب‌گریزی سینما

مهدی جعفری
    -     کد خبر: 7310
    -     تاريخ انتشار : 1398/1/25|11:58
مهدی جعفری، کارگردان سینما، درباره سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در چهل‌سالگی پیروزی انقلاب اسلامی گفت: سینمای ایران فراز و فرودهای بسیاری راتجربه کرده اما هنوز در مرحله گذار است و آینده روشنی در انتظار سینمای انقلاب است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری،‌ مهدی جعفری، کارگردان سینما، درباره سینمای انقلاب در چهل‌سالگی پیروزی انقلاب اسلامی و ترسیم اهداف آن گفت: سینمای انقلاب بر مسیری حرکت می‌کند که پیش از آن مشابه و نمونه‌ای نداشته است. جنگ هشت ساله و دفاع مقدس خود مسئله بزرگ و پررنگی بود که بر بستر سینمای انقلاب توانست میزبان آثار بسیار درخشانی باشد و کمک شایانی به توسعه و رشد این هنر بکند، اما پس از گذشت 4 دهه باید بگویم که همچنان در مرحله تکامل و گذار هستیم و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که به حد نهایت رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: شعارزدگی سبب ریزش مخاطبین می‌شود و هرگاه که سینمای انقلاب به شعار نزدیک شد، مخاطب از آن دوری کرد. شعار خوب است اما باید همه چیز در حد تعادل باشد. ظرفیت‌های بالای دفاع مقدس از داستان و رخداد گرفته تا حضور شخصیت‌های بزرگ و تاثیرگذار به اندازه‌ای وجود دارد که بتواند خود منعکس کننده عظمت انقلاب و مجاهدت‌های رزمندگان در جبهه‌های نبرد باشد.

کارگردان 23 نفر با بیان اینکه نحوه پرداخت داستان بر اساس قهرمان می‌تواند در برخی مواقع کمک کننده باشد، خاطرنشان کرد: حضور همیشگی قهرمان در فیلم و داستان تضمین کننده قوام فیلم نیست بلکه بسته به نوع فیلم‌نامه حضور قهرمان و ضدقهرمان می‌تواند داستان را دچار تعلیق و جذابیت کند. اما به طور کل باید به یک شناخت عمیق و اثربخش از شخصیت ها و قهرمانان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برسیم و بدانیم این خوراک مطلوب را به چه نحوی و در چه فرمی به دست مخاطب برسانیم که مطلوب نظر باشد. زمانی که فیلم «23 نفر» را شروع کردیم و امروز به عنوان فیلم برگزیده جشنواره امسال نیز مطرح شد، خود نمونه خوبی از آن است که چه اتفاقاتی در مراحل مختلف جنگ رخ داده و ما از آن‌ها بی خبر هستیم، خود موضوع اسرا، خانواده های آن‌ها هر کدام اگر بدانیم به چه نحوی دست به پرداختش بزنیم قطعا موفق خواهیم بود.

مهدی جعفری تاکید کرد: پژوهش نکته کلیدی است که نباید از آن غافل شویم. زمانی که دست به تحقیق پیرامون شخصیت ها و داستان های جذاب در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بزنیم، آورده‌های بسیاری را برای ما در پی خواهدداشت. مسئله آزادسازی خرمشهر، شکست حصر آبادان، روزهای نخست دفاع مقدس و حتی ایام بعد از پذیرش قطعنامه خود بازه‌های زمانی منحصربه‌فردی است که شاید در تاریخ دیگر تکرار نشود. از همین رو اگر دست به پژوهش بزنیم و شخصیت‌های کلیدی، جمع هایی که کارهای بزرگی کردند اما گمنام ماندند و یا اتفاقات جذابی که رخ داده است می‌تواند خود در عین جذابیت هم بازگو کننده تاریخ دفاع مقدس باشد و هم رشادت مردان بزرگی را روایت کند که قطعا با شناخت مردم به قهرمانان فراموش نشدنی بدل خواهند شد.

 

گفتنی‌ست اختتامیه پنجمین جشن هنر انقلاب با معرفی چهره سال دوشنبه ۲۶ فروردین ساعت ۱۷:۳۰ در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال