پنج شنبه 3 مهر 1399
طباطبایی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

کتاب آثار هنرمندان تجسمی حوزه هنری سال ۹۸ منتشر می‌شود/ سال ۹۷ هر ۱۷ روز یک نمایشگاه برپا کردیم

سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی
    -     کد خبر: 7308
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/26|09:46
سیدمسعود شجاعی طباطبایی در تشریح فعالیت‌های سال ۹۷ مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری گفت: سال ۹۷ مبتنی بر هم‌افزایی با دیگر ارگان‌ها و نهادها بود که از دل آن اتفاقات ثمر بخشی مانند برپایی نمایشگاه‌های متعدد، افتتاح نگاه‌خانه‌ در حوزه هنری و مترو و برگزاری جشنواره‌های مختلف ملی و بین المللی بود.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه فعالیت‌های مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در سال 97 مبتنی بر هم‌افزایی با دیگر ارگان‌ها و نهادها بوده است، اظهار کرد: فعالیت‌هایمان را با همین رویکرد دنبال کردیم و به نتایج خوبی رسیدیم. ارتباط خیلی خوبی با مراکز و نهادها و سازمان‌ها داشتیم که از دل آن اتفاقات ثمر بخش مانند نمایشگاه «پایان یک داعش» و انتشار نشریه و نمایشگاه‌ها و مسائلی از این دست بیرون آمد و سرفصل برخی اتفاقات تازه برای مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری بود.

وی ادامه داد: توجه جدی به هنرمندان مستعد و جوان در شهرستان‌ها که به نوعی رویش‌های انقلاب اسلامی هستند از دیگر اهداف مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در سال 97 بوده است. خوشبختانه تعامل ما با هنرمندان شهرستانی خوب و نتیجه‌بخش بود و توانستیم برخی از اتفاقاتی که پیش‌بینی نکرده بودیم و حوادث و اتفاقاتی را که لازم بود واکنش سریع برایشان صورت بگیرد در چند روز در قالب آثار هنری مطرح کردیم.

شجاعی‌طباطبایی گفت: نمایشگاه «اهواز سرافراز» و یا حادثه تروریستی که منجر به شهادت مرزداران کشور شد و بسیاری از این دست اتفاقات از جمله این واکنش‌ها بود و امروز از ظرفیت‌های هنری آگاه هستیم و تمام تلاشمان این است که متناسب با اتفاقات، آثار و نمایشگاه‌ها را ارائه کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه فعالیت‌هایی که به شکل میان مدت و یا بلندمدت اتفاق افتاد که با مشارکت برخی ارگان‌ها صورت گرفت، بعد از برپایی موفق مسابقه ترامپیسم که 74 کشور در آن شرکت داشتند و با کمک بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس بود، امسال در همکاری با روایت فتح نیز نمایشگاه «پایان یک داعش» را داشتیم. در رابطه با مسائل منطقه مانند نسل‌کشی در «میانمار» برنامه‌های میان مدتی داشتیم که خروجی آن در قالب کتابی دو زبانه منتشر شد و در اختیار مجامع و سازمان‌ها و رسانه‌های بین المللی قرار گرفت. تصورمان این است که کتاب‌های فاخری از این دست به خوبی دیده می‌شود. اتفاقاتی از این دست اتفاقات بسیار خوبی بود.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری خاطرنشان کرد: برای نخستین بار بحث هنر مفهومی را در دستور کار قرار دادیم و نگاه‌خانه‌هایمان را در حوزه هنری و مترو به شکل جدی‌تری دیدیم. توجه به فضاهای عمومی برای برپایی نمایشگاه و نگاه‌خانه‌ها امسال در دستور کار قرار گرفت.

شجاعی‌طباطبایی تصریح کرد: سال 96 اتفاقات خوبی در همکاری با شهرداری تهران رخ داد و توانستیم نمایشگاه ترامپیسم را در 1100 سازه و بیلبورد شهری به نمایش درآوریم. اما متاسفانه این همکاری با شهرداری تهران در سال 97 کم‌رنگ شد. امسال نمایشگاه «حمایت از تولید کالای ایرانی» را در قالب نمایشگاهی با سازمان استاندارد ارائه کردیم و سازمان استاندارد حمایت های بسیاری برای برپایی این نمایشگاه داشت، اما متاسفانه برای نمایش این نمایشگاه در سطح شهر با عدم همکاری و مشارکت شهرداری مواجه شدیم.

این هنرمند کشور تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در سال 97 ظرف چند روز با مشارکت دانشکده هنرهای زیبا و فرهنگستان صبا صورت گرفت و هنرمندان حوزه هنری متولی این اتفاق بودند، همایش «فرایند دستیابی به بیانی نو در گفتمان بینامتنی نگارگری و مجسمه‌سازی» بود. دوستان هنرمند ما در حوزه هنری در نگارگری به توانمندی بالایی دست پیدا کرده‌اند و این توانمندی را در قالب مجسمه‌های ظریف و مینیاتوری و البته بسیار فاخر خلق کرده‌اند. سال 98 این مجسمه ها که برگرفته از هنر مینیاتور کشور است توسط مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری رونمایی خواهد شد. ما در این زمینه کار کردیم و فرایند تجسم نگارگری را مورد بحث قرار دادیم.

شجاعی‌طباطبایی همچنین گفت: هنرمندان مرکز هنرهای تجسمی در رشته‌های مختلف مانند نگارگری، خوش‌نویسی، نقاشی، حجم، تندیس و ... در حال همکاری با این مرکز هستند. بیش از 60 درصد از بودجه‌ای که در ارتباط با مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری هزینه شد، صرف فعالیت‌های تولیدی شده است و آثار هنری در نهایت به گنجینه حوزه هنری اضافه شده و شرایطی مهیا شد که آثار به خوبی دیده شود.

وی افزود: در واکنش سریع به حوادث روزگار، برخی از شاخه‌های هنری محدودیت‌های خاص خود را دارند. رویکرد ما امسال به سمت تولید آثاری مانند پوستر، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور و نقاشی دیجیتال و ... بود که سریع‌تر به نتیجه برسد.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با تاکید بر اینکه برخی از هنرمندانی که آثاری درباره «اهواز سرافراز»، «شهید حججی» و شهدا و ... هنرمندان خلاق و ارزشی و انقلابی هستند که به هیچ وجه حاضر به دریافت پول نیستند و وقتی هم تقاضا می‌کنیم که مبلغی دریافت کنند، به حداقل‌ها اکتفا می‌کنند.

وی اظهار داشت: دنبال این هستیم که تا جای ممکن از بضاعت موجود استفاده کنیم و آثار خوب هنرمندان جوان دیده شود. جشنواره هنر جوان توسط این مجموعه و با نظارت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری برگزار شد و بعد از 5 سال وقفه دوباره این جشنواره پا گرفت. توجه به هنرمندان جوان و شناسایی این‌ها و ارتباط مستمر با این عزیزان از جمله اهداف جشنواره بود. جشنواره هنر جوان دوسالانه است و به طور جدی به این جشنواره توجه داریم و تازه کارمان شروع می‌شود. مواردی را با مسئولان و دست اندرکاران امور استان‌ها مطرح کرده‌ایم و سال دیگر، نخستین نشستمان را با مسئولان تجسمی مراکز استانی حوزه هنری برگزار می‌کنیم و هنرمندان شناسایی می‌شوند تا بانک اطلاعاتی کاملی داشته باشیم.

ماهنامه هنرهای تجسمی حوزه هنری روی دکه خواهد رفت

شجاعی طباطبایی با تاکید بر اینکه امسال تلاش داشتیم نشریه هنرهای تجسمی حوزه هنری را دوباره احیا کنیم، عنوان کرد: پایه‌گذار این نشریه مرحوم ابوالفضل عالی بود. بعد از آقای ابوالفضل عالی، دبیری این نشریه توسط عبدالمجید حسینی‌راد و پس از ایشان توسط من انجام شد و چهارمین دوره انتشار این نشریه را می‌خواهیم از سال جدید به شکل چاپی و عرضه دیجیتال داشته باشیم. همچنین از هفته هنر انقلاب اسلامی ماهنامه هنرهای تجسمی حوزه هنری روی دکه خواهد رفت.

هر 17 روز یک نمایشگاه برپا کردیم

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با تاکید بر اینکه نمایشگاه‌های زیادی در سال 97 در نگارخانه حوزه هنری برپا شد، عنوان کرد: تقریبا هر 17 روز یک نمایشگاه برپا کردیم.

وی با اشاره به انتشار کتاب هنرهای تجسمی حوزه هنری خبر داد: کتاب آثار هنرمندان مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری را طراحی کردیم و تلاش داریم در سال جدید این کتاب وارد بازار نشر شود. حوزه هنری در همه شاخه‌ها نیاز دارد هنرمندانش را معرفی کند. این کتاب به دو زبان فارسی و لاتین منتشر خواهد شد. همچنین به‌زودی آثار مکتوبی همچون کتاب تصویرگری سال و کتاب کارتون سال در اختیار سوره مهر قرار می‌گیرد. در سال 97 نخستین کتاب سال گرافیک مذهبی چاپ شد. کتاب مسابقه بین‌المللی پایان یک داعش به چاپ رسید. هفتمین جشنواره هنر جوان، شیطان دیگر تنها نیست، میانمار، سقوط شیطان بزرگ و ... از دیگر آثاری بود که به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و توسط نشر سوره مهر به چاپ رسید.

یکی از اتفاقات بسیار مهم در رابطه با هنرهای تجسمی، بحث سایت است. اطلاعات در سایت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری به شکل‌های مختلف منتشر می‌شود. این سایت از حدود 8 ماه پیش رشد سعودی قابل توجه داشته است و هم اکنون 247 هنرمند با گالری آثار معرفی شده‌اند. 30 مقاله مصور و تالیفی ترجمه شده و هنرمندان مرکز به طور کامل بیوگرافی‌شان در این سایت وجود دارد. تاریخ شفاهی نیز در سایت به شکل جدی دنبال می‌شود. اطلاعات با هنرمندان مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری صورت می‌گیرد و  گفت‌وگوها با هنرمندان پیش‌کسوت هستند.

وی در پایان با بیان اینکه در زمینه حجم هنرمندان حوزه هنری امسال فعالیت‌های بسیار خوبی داشته‌اند، اظهار کرد: هنرمندان تجسمی حوزه هنری در مجامع بین‌المللی نیز حضور موثری داشته‌اند و مسابقه‌هایی طراحی می‌کنند و در جشنواره‌های مختلف جوایزی را کسب کرده‌اند. خود من در یونان مسابقه تجسمی را طراحی کرده‌ام و در عرصه بین‌الملل هم توانسته‌ایم به نتایج خوبی برسیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال