یکشنبه 30 شهریور 1399
جشن هفته هنر انقلاب اسلامی/ ۴

هاشمی: دفاع مقدس می‌تواند روح تازه‌ای به کالبد سینما بدمد

سید جواد هاشمی
    -     کد خبر: 7283
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/26|12:26
سید جواد هاشمی در مرور سینمای متعهد سینمای دفاع مقدس را سینمای الگو ساز دانست و گفت: تعدد سوژه‌ها، پرداخت‌های جدید و موضوعاتی که تاکنون به آن‌ها پرداخته نشده، می‌تواند تکرار در سینما را به صفر برساند؛ به طور حتم سینمای دفاع مقدس روح تازه‌ای به کالبد سینما می‌دمد.

در آستانه برگزاری پنجمین جشن هفته هنر انقلاب اسلامی و مرور سینمای متعهد؛ سید جواد هاشمی، بازیگر سینما، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره استفاده از ظرفیت دفاع مقدس در سینما گفت: سینمای ایران گاهی با محدودیت سوژه و تکرار در روایت و داستان مواجه می‌شود. در این زمان دفاع مقدس به عنوان یک معدن از اتفاقات و رخدادهای ناب می‌تواند محل رجوع فیلم‌نامه‌نویسان قلمداد شود.

وی ادامه داد: متاسفانه برخورد سیاسی و جناحی با دفاع مقدس و نگاه آرمانی و تقدس‌مآبانه سبب شده است که در ابتدای کار با نوعی جبهه‌گیری مواجه شویم. اما زمانی که به داستان‌های جبهه، پشت جبهه، شهرهای جنگ‌زده و یا خود تهران در زمان بمباران و موشک‌باران مراجعه می‌کنیم، درخواهیم یافت که تا چه اندازه با موضوعات جدید و جذاب مواجه هستیم.

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره علت نبود قهرمان در سینمای ایران گفت: اینکه همیشه یک قهرمان و ضد قهرمان وجود داشته باشد، مسئله‌ای جداست. سینمای امروز نگاه خودش را دارد و نمی‌توان به سینما حضور قهرمان را تحمیل کرد. اما اگر بخواهیم شهدا را به نوعی قهرمان سینما کنیم، روایت بسیاری از داستان‌ها و اتفاقات جنگ ناخواسته این کار را خواهد کرد. زمانی که شما درباره شهید بابایی، شهید دوران و ده‌ها شهید دیگر فیلم می‌سازید، ناخواسته این شهدای بزرگ که قهرمانان واقعی هستند نزد چشم مخاطب نیز به عنوان مخاطب سینمایی جلوه می‌کنند. اما زمانی که سوژه ما روایت زندگی یا بخشی از اتفاقات زندگی یک شهید است باید با ظرافت و کیفیت بسیار نسبت به آن دست به کار شویم. از همین رو باید محتوای خوب را در کنار فرم مناسب قرار دهیم تا هم فیلمی جذاب از نظر بصری را شاهد باشیم و هم موفق شویم یک مفهوم عالی را به مخاطب برسانیم.

این بازیگر درباره تجربه‌های مشابه و موفق در حوزه سینما، گفت: اگر فیلم‌های اخیر را که از داستان‌های واقعی و شخصیت‌های قهرمان دفاع مقدس و انقلاب استفاده کرده‌اند ببینیم، متوجه خواهیم شد هر زمان که پرداخت و نحوه نگاه به سوژه به خوبی انجام شده باشد، هم مخاطب از دیدن فیلم راضی است و هم ما می توانیم کم کم به نسل‌ جدید الگو دهیم و به اصطلاح قهرمان‌سازی کنیم.

هاشمی در پایان گفت: ظرفیت بسیار بالا و غفلت اهل سینما سبب می شود کم کم مخاطب نسبت به برخی سوژه‌ها دل‌زده شود؛ اما هنر این است که بتوانیم با ادبیات نو به مسئله نگاه کنیم و به سمت الگوسازی پیش برویم.

جشن هفته هنر انقلاب که به همت حوزه هنری و با همکاری موسسه سپهر سوره هنر برگزار می‌شود، به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ 20 فروردین‌ماه 98 آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، با نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و... تا تاریخ 27 فروردین ادامه می‌یابد.  

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال