پنج شنبه 2 خرداد 1398
به مناسبت روز بزرگداشت شهدا/ ۱

حبیب‌پور: شاعران دفاع مقدس سوژه‌هایشان را از رزمندگان و شهدا می‌گرفتند

حبیب حبیب پور
    -     کد خبر: 7269
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/21|12:27
یک شاعر آیینی گفت: یکی از ویژگی‌های شاعران دفاع مقدس این بود که سوژه‌هایشان را از خود مردم، رزمندگان و شهدا می‌گرفتند و در اشعارشان به ظهور و بروز می‌رساندند.

سیدحبیب حبیب‌پور، شاعر، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه به دلیل زندگی در دزفول توفیق تجربه سال‌های جنگ را از نزدیک داشته‌ام، اظهار کرد: سال‌ها در منطقه جنوب بوده‌ام و بارها دیده‌ام که شعرا و هنرمندان به مناطق جنگی می‌آمدند و پس از عملیات‌ها و یا بمباران‌ها برای مردم داغدیده جنوب شعرخوانی می‌کردند.

وی ادامه داد: شاعرانی همچون شهید مهدی زارعی، حمید سبزواری، سیدحسن حسینی، قیصر امین‌پور، سلمان هراتی و ... به منطقه می‌آمدند و شعرهای حماسی‌شان تاثیر بسیاری در روحیه‌بخشی به رزمندگان و مردم داشت.

حبیب‌پور خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های شاعران دفاع مقدس این بود که سوژه‌هایشان را از خود مردم، رزمندگان و شهدا می‌گرفتند و در اشعارشان به ظهور و بروز می‌رساندند. شعرهایشان در واقع جلوه‌هایی از شهدا و رزمندگان دفاع مقدس داشت و دلیل ماندگاری این اشعار هم همین بوده است. از این دست اشعار می‌توان به شعر سید حسن حسینی «می‌روم مادر که اینک کربلا می‌خوانَدَم» اشاره کرد که از زبان یک رزمنده بسیجی سروده شده است. دوبیتی معروف «مبادا روی لاله پا گذاریم» از قیصر امین‌پور هم از همین دست اشعار است.

وی همچنین با اشاره به اینکه شاعران امروز از حال و هوا و دوران جنگ تحمیلی فاصله گرفته‌اند، عنوان کرد: البته این امری طبیعی است. شاعر باید فرزند زمانه خود باشد. زمانی به طور مستقیم با دشمنان مواجه بودیم و امروز شرایط تغییر کرده است. باید ببینیم در کدام جبهه ایستاده‌ایم و با زبان روز سخن بگوییم. باید جوانانمان را برای امروز و آینده تربیت کنیم.

گفتنی است، سیدحبیب حبیب‌پور، در «دزفول» در محله رودبند ‏‌‏‏‏‏متولد شد. او از شاعران معاصر فارسی زبان است که در موضوعات آیینی، عاشورایی و دفاع مقدس اشعار بسیاری سروده است.

همچنین لازم به تذکر است که 22 اسفندماه در تقویم با عنوان روز بزرگداشت شهدا نام‌گذاری شده است.

سیدحبیب حبیب‌پور نیز اشعار بسیاری درباره شهدا سروده است که یکی از این اشعار را در زیر می‌خوانید:

در کنارتان
نشسته ام .

در کنار قاب عکستان
که یادگار عاشقی است


در کنارتان نشسته ام
تا دوباره در نگاه روشن شما
عشق را رصد کنم.


در کنارتان نشسته ام
خسته ام
شکسته ام
آمدم که باز هم
مرا به خویش 
آشنا کنید

آمدم که باز  از صمیم دل
مرا
دعا کنید .

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال