پنج شنبه 2 خرداد 1398
وحید نمازی:

شهید آوینی، نمونه و الگوی انسان تراز انقلاب اسلامی

ولی الله حیاتی
    -     کد خبر: 7249
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/19|19:03
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری خراسان شمالی در نشست برنامه‌ریزی هفته هنر انقلاب اسلامی گفت: شهید آوینی صرفا هنرمند، یک شاعر و مستندساز نبود، بلکه یک نظریه‌پرداز بزرگ در روشنگری جامعه و نمونه و الگوی انسان تراز انقلاب اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، اولین نشست برنامه‌ریزی به منظور برگزاری هفته هنر انقلاب اسلامی با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار و جمعی از مدیران دستگاه‌های فرهنگی و هنری در محل استانداری خراسان شمالی برگزار شد.

رئیس حوزه هنری خراسان شمالی در این نشست از شهید آوینی به عنوان شخصیتی بزرگ در حوزه هنر یاد کرد که در ذهن عام و خاص نمی‌گنجد و گفت: این شهید صرفا هنرمند، یک شاعر و مستندساز نبود، بلکه یک نظریه‌پرداز بزرگ در روشنگری جامعه و نمونه و الگوی انسان تراز انقلاب اسلامی است.

وحید نمازی افزود: شهید آوینی نفس و حدیث الهی را که امام خمینی(ره) بر جامعه دمید با تحول عمیقی در دوران انقلاب ظاهر کرد و تبدیل به سید شهیدان اهل قلم شد.

وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در پنجمین سال، بیان کرد: خراسان شمالی از استان‌هایی است که از سال اول ستاد این هفته را تشکیل داد و با وجود قرار گرفتن در ایام تعطیلات نوروز با طراوت و شادابی خاصی برنامه‌ها برگزار می‌شود.

نمازی در ادامه خواستار اختصاص بودجه خاص به منظور برگزاری برنامه‌های ویژه هنرمندان در این هفته، تشکیل ستاد هفته هنر انقلاب اسلامی در شهرستان‌ها و حضور مدیران در جلسات این هفته در کنار هنرمندان برای ایجاد قوت قلب در بین آن‌ها شد.

وی گفت: همچنین با توجه به اینکه امسال برای اولین بار چهره هنر استان معرفی می‌شود، تقاضا می‌شود هر دستگاه به اندازه بضاعت خود مشارکت لازم را داشته باشد تا با دلگرمی هنرمندان این برنامه به صورت محوری در سال‌های بعد نیز برگزار شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان شمالی نیز در این نشست از زبان هنر به عنوان گویاترین زبان‌ها برای انتقال فرهنگ‌ها و مفاهیم و ارزش‌ها در بین مردم یاد کرد و گفت: شهید آوینی یکی از نادر هنرمندانی است که رشادت و جان‌فشانی فرزندان این مرز و بوم را به زیباترین زبان به تصویر درآورد.

ولی‌الله حیاتی با بیان اینکه فرهنگ دفاع مقدس آن‌چنان زوایای پنهانی دارد که هنوز هم باید روی آن کار شود تا برای نسل‌های امروزی آشکار شود، افزود: شهید آوینی کار ارزشمندی را شروع کرد ولی ناتمام ماند و امروز وظیفه جامعه هنری است که این رسالت به زمین مانده را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

حیاتی گفت: امروز با نسلی مواجه هستیم که در حوادث انقلاب و دفاع مقدس نبوده و آن را درک نکرده‌اند و بنابراین برای انتقال این رشادت‌ها باید از زبان هنر استفاده کرد تا تاثیرگذاری بهتری داشته باشد.

وی افزود: در این راستا به فرمانداران شهرستان‌ها ابلاغ می‌شود تا این ستاد را قبل از پایان سال تشکیل دهند و سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

حیاتی بر پرهیز از موازی‌کاری در اجرای برنامه‌ها با توجه به هم‌زمانی این هفته با هفته ارتش تاکید کرد تا تشکل‌ها با جمع شدن در کنار هم برنامه بسیار گسترده‌ای را به اجرا درآورند‌ و ارزش و غنای برنامه‌ها بالاتر رود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان شمالی همچنین بر اطلاع‌رسانی برنامه‌ها در صداوسیما و شهرداری‌ها در سیما و منظر شهری تاکید کرد و افزود: دانشگاه‌ها هم باید حتما از راویان معتبری استفاده کنند و بخشی از فضای دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش به روایتگری هنرمندان دفاع مقدس اختصاص یابد.

وی ضمن حمایت مادی و معنوی از برگزاری یک برنامه محوری در مرکز استان و دیدار هنرمندان با استاندار، گفت: باید هنرمندان شهید استان در این ایام برجسته شوند و ابعاد مختلف زندگی شهدا را در رسانه‌ها و گفتمان‌ها عرضه کنیم.

حیاتی با تاکید بر استفاده از ظرفیت مساجد در اجرای برنامه‌ها، عنوان کرد: مسجد اولین خاستگاه هنرمندان و نقطه آغازین حرکت‌های انقلاب است؛ بنابراین باید نقش مسجد در این ایام پررنگ دیده شود.

در این نشست، اعضای حاضر در آن، برنامه‌های پیشنهادی خود را پیرامون برگزاری هر چه بهتر برنامه‌های این هفته و نحوه مشارکت در آن‌ها ارائه دادند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال