چهارشنبه 1 آیان 1398
یعقوب توکلی مطرح کرد:

نگاه به گذشته به ما قدرت درک آینده را خواهد داد

یعقوب توکلی
    -     کد خبر: 7244
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/19|13:05
یعقوب توکلی در نخستین جلسه از سلسله درس‌گفتارهای انقلاب‌شناسی گفت: اگر تحولات گذشته را ندانیم، نمی‌توانیم نسبت به آینده تصمیم درست بگیریم. جامعه و ملتی که گذشته و تاریخ خود را نمی‌دانند مانند هندوانه‌ای هستند که در رودخانه رها شده باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نخستین جلسه از سلسله درس‌گفتارهای یعقوب توکلی، با موضوع انقلاب‌شناسی به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری شنبه 18 اسفندماه در حوزه هنری برگزار شد.

یعقوب توکلی درباره ضرورت بحث درباره شناخت انقلاب اسلامی گفت: جریان انقلاب همچنان تداوم دارد و اگر بخواهیم تشکیلات انقلاب و راه طی شده را کنار بگذاریم و برگردیم به فضای عادی نظام بین‌الملل و کانون نظام سلطه و روابط مبتنی بر سلطه‌گری در جهان را تحمل کنیم، این‌گونه نیست که آمریکایی‌ها ما را راحت بگذارند.

وی ادامه داد: بنابراین باید موقعیت خود را درخصوص وضعیت جهانی بدانیم و شناخت این مسئله شناخت سیاست‌های خارجی و اقتصادی نیست، بلکه بحث کلیت انقلاب مد نظر است.

توکلی خاطرنشان کرد: اگر تحولات گذشته را ندانیم، نمی‌توانیم نسبت به آینده تصمیم درست بگیریم. جامعه و ملتی که گذشته و تاریخ خود را نمی‌دانند مانند هندوانه‌ای هستند که در رودخانه رها شده باشد و هیچ قدرت تصمیم‌گیری در اتخاذ روش‌های آینده ندارند. البته تصمیم‌گیری‌ها هم همیشه توسط حکومت‌ها صورت نمی‌گیرد، بلکه اندیشمندان و هنرمندان و نخبگان جامعه، یک ملت را هدایت می‌کنند.

این پژوهشگر همچنین گفت: نگاه به گذشته به ما قدرت درک آینده را خواهد داد. همچنین ضرورت دیگر ما بحث فهم تحولات آینده است. باید نگاه به آینده را مدنظر داشته باشیم. حتی برای ماهایی که کارهای هنری و فرهنگی داریم، باید به این موضوع توجه داشته باشیم. اگر تحولات را ندانیم، به دلیل سرعت وقوع حوادث، فهم این دوره و تحولات 40، 50 سال اخیر، مشکلات پیش رو را متذکر می‌شود. ما ملتی هستیم که معمولا انقطاعی هستیم و کاری را شروع می‌کنیم و تداوم نداده آن را رها می‌کنیم. در دنیای فلسفه، علوم، نظامی‌گری و ... این‌گونه هستیم. در فضای هنر هم این خصوصیت را متاسفانه داریم. حتی کارهای شخصی که خودمان انجام می‌دهیم هم به همین شکل است.

وی با بیان اینکه تصور امروزی این است که ما در معرض مخاطره شورش‌ها و ظهور جریان ضدانقلابی هستیم، عنوان کرد: باید انقلاب اسلامی را بشاسیم و ببینیم که فضای جامعه به چه سمت و سویی می‌رود.

توکلی اظهار داشت: در این جلسات ما درخصوص مسائل مربوط به انقلاب و الزامات آن و چرایی به نتیجه رسیدن آن، جریان‌های فکری که در جامعه حضور داشته‌اند و جوامعی از جوانان و مردم را با خود همراه کردند و به سمت عملیات ضدانقلابی روی آوردند، صحبت می‌کنیم.

وی در ادامه توضیحاتی درباره انواع انقلاب‌ها در جهان و مبانی این انقلاب‌ها ارائه کرد و افزود: گاهی ممکن است انقلاب مبتنی بر حضور عمومی مردم باشد و شاهد حضور احزاب و تشکیلات سازمان‌یافته سیاسی و نظامی در انقلاب نیستیم. مدل انقلاب اسلامی از این نظر شبیه به انقلاب فرانسه است. رهبران سیاسی و احزاب و سازما‌ن‌ها هستند، اما جریان موثر و قدرتمند مردم هستند.

توکلی در ادامه به تشریح انقلاب‌های مختلف و تشابهات و تفاوت‌های انقلاب‌ها از گذشته تا امروز با انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

گفتنی است؛ سلسله درس‌گفتارهای یعقوب توکلی، نویسنده و پژوهشگر، با موضوع انقلاب‌شناسی به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری روزهای شنبه، یک‌شنبه و دوشنبه، 18، 19 و 20 اسفندماه در حوزه هنری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال