سه شنبه 19 آذر 1398
شهریار زرشناس در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

زندگی در متن جامعه انقلابی نیازمند مطالعه سایر انقلاب‌هاست

زرشناس
    -     کد خبر: 7185
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/14|10:23
شهریار زرشناس، پژوهشگر مسائل فرهنگی، درباره لزوم بررسی تاریخ انقلاب‌ها گفت: ما در متن یک انقلاب یعنی انقلاب اسلامی زندگی می‌کنیم. برای اینکه بتوانیم اتفاقات و چالش‌های پیش رو را بهتر بشناسیم و دقیق‌تر به سمت اهدافمان حرکت کنیم، لازم است به بررسی تاریخ انقلاب‌ها و اتفاقاتی که آن‌ها از سرگذرانده‌اند بپردازیم.

شهریار زرشناس، استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل فرهنگی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره لزوم بررسی تاریخ انقلاب‌های رخ داده در جهان گفت: ما در متن یک انقلاب یعنی انقلاب اسلامی زندگی می‌کنیم. برای اینکه بتوانیم اتفاقات و چالش‌های پیش رو را بهتر بشناسیم و دقیق‌تر به سمت اهدافمان حرکت کنیم، لازم است به بررسی تاریخ انقلاب‌ها و اتفاقاتی که آن‌ها از سر گذرانده‌اند بپردازیم. اساسا مطالعه تاریخ امری پرفایده است. در نگاه اول، تاریخ سبب افزایش اطلاعات عمومی و تسلط فرد بر موضوعات پیرامونی زندگی اقوام و کشورها می‌شود. تحولات و اتفاقات و آشنایی با آن‌ها امری بسیار مفید و لازم است و افزوده بسیار خوبی را برای انسان به همراه دارد.

وی ادامه داد: روند انقلاب‌ها و اتفاقاتی که آن‌ها داشته اند به ما نشان می دهد که پس از گذشت یک دوره یا از مسیر خود منحرف شده اند و یا نسبت به ارزش های خود عدول کرده اند. از همین حیث، انقلاب اسلامی ایران در جهان یک نمونه بی نظیر و نه کم نظیر است؛ زیرا اگر به انقلاب کره، کوبا، انگلستان، فرانسه و ... رجوع می‌کنیم، بیشتر یک رخداد تاریخی است تا یک نقطه عطف اثرگذار بر همه جنبه های زندگی مردم این کشورها.

این پژوهشگر تاکید کرد: شما اگر به تاریخ فرانسه نگاه بیندازید، شاهد یک رخداد بسیار عجیب هستید. در سال 1789 انقلاب فرانسه به پیروزی می رسد و لوئی شانزدهم گردن زده می شود ولی در سال  1829 مجدد پادشاهی از خاندان بوربون به قدرت می رسد؛ یعنی انقلاب فرانسه طی این زمان مجدد به همان جای نخست خود بازمی‌گردد و تمامی شعارها و آرمان های انقلاب کنار گذاشته می شود؛ هرچند شرایط هیچ وقت به قبل از انقلاب فرانسه بازنمی‌گردد اما عملا شما از آرمان انقلاب در هیچ جایی از جامعه فرانسه نشانی نمی بینید.

زرشناس با بیان اینکه در انقلاب اکتبر روسیه نیز شاهد انحراف از اصول انقلاب هستیم، تصریح کرد: در سال 1917 انقلاب اکتبر روسیه به پیروزی می رسد و 40 سال بعد از آن یعنی در سال 1957 کسانی بر سر قدرت قرار دارند که با تزهای تجدیدنظرطلبی خود همه آرمان ها و اصول انقلاب اکتبر را زیر سوال می برند؛ 40 سال بعد از انقلاب روسیه کسی در کادر انقلاب اکتبر قرار دارد که اساسا آرمان های انقلاب را قبول ندارد و این مسئله در بدنه اجتماعی آن روزهای شوروی نیز کاملا قابل مشاهده است یعنی مردم نسبت به اصول انقلابی نگاهی بدبینانه دارند.

وی در ادامه گفت: با بررسی سرنوشت انقلاب ها درخواهیم یافت که انقلاب اسلامی ایران چه ظرفیت بالایی دارد؛ به ما قوت قلب می دهد که انقلاب در مسیر درستی حرکت کرده است و ما امیدوار می شویم که انقلاب اسلامی می‌تواند با ماندن بر اصول خود از مسیرهای دشوار به آسانی عبور کند. انقلاب اسلامی چه توانمند است و چگونه توانسته با همه خطر جدی یک خط استحاله‌طلب، هویت اصلی خودش را  حفظ کند؟ این مسئله هم در کادر رهبری، هم در میان انقلابیون و هم در میان اقشار مختلف جامعه کاملا مشخص و ملموس است.

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال