شنبه 23 آذر 1398
حجت‌الاسلام خاموشی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

مطالعه تاریخ انقلاب یکی از الزامات شناخت آن است

خاموشی
    -     کد خبر: 7159
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/13|11:53
رئیس سابق سازمان تبلیغات اسلامی گفت: مطالعه تاریخ انقلاب‌ها اهمیت بسیاری دارد اما مطالعه انقلاب اسلامی نه محدود به ایران و ما بلکه برای همه مردم آزادی‌خواه جهان امری لازم و ضروری است.

حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و رئیس سابق سازمان تبلیغات اسلامی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره برنامه «دوران» که به بررسی تاریخ انقلاب‌های رخ داده در جهان می‌پردازد، گفت: هر انقلابی که در جهان رخ داده است، تاریخچه‌ای برای تحقیق دارد. اگر شما به سراغ انقلاب کره، الجزایر، کوبا و یا هر انقلاب دیگری بروید، به یک ساختار نسبتا مشترکی می‌رسید که هر کدام از این ساختارها می‌تواند مورد مطالعه قرار گیرد و یا مقایسه شود. انقلاب اسلامی ایران که امروز به مرز چهل سالگی رسیده است بسیاری از مخاطرات را پشت سر گذاشته؛ مخاطراتی که انقلاب‌های دیگر نتوانستند از آن‌ها به سلامت عبور کنند و دچار تغییرات و یا انحرافات شدند. از همین رو مطالعه انقلاب اسلامی نه برای ما بلکه برای همه مردم جهان مسئله‌ای مهم و حیاتی تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: در همه انقلاب‌ها یک نفر یا یک حزب به عنوان رهبر پیشرو قرار دارد و تظاهرات‌هایی صورت می‌گیرد. در انقلاب اسلامی بسیاری از گروه‌ها در کنار هم وارد خط مبارزه علیه شاه شدند اما کم‌کم رهبری این انقلاب را قبول نکرده و خط خود را جدا کردند. آن‌ها بعدها بر روی مردم عادی آتش گشودند و دست به جنایات بسیاری زدند. همه این مسائل باید مطالعه شود و ریشه این اتفاقات بررسی شود. اینکه آیا تنها ظلم شاه سبب پیروزی انقلاب و اتحاد مردم شد نیز باید بررسی شود و علل دیگر از جمله موضوع و مباحث اقتصادی، فرهنگی و ... باید مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس سابق سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران در مرز چهل‌سالگی است و ما این عمر بابرکت را و این سابقه درخشان را مدیون رهبری و اصل مترقی ولایت فقیه می‌دانیم. ولایت فقیه امروز در جهان یک اصل پذیرفته شده است و تحقیقات بسیاری بر روی آن شده. ما نیز باید پیشرو باشیم، دست به کار شویم و نسبت به آن حرکت‌های مطالعاتی و پژوهشی خود را آغاز کنیم. انقلاب‌های بزرگ جهان بعد از مدتی دچار لغزش و انحراف شدند و پاسخ به این سوال که چگونه انقلاب اسلامی ماندگار شده است خود مسئله ای بسیار مهم است که پاسخ آن درس گران‌قیمتی با ملت‌های آزاده جهان خواهد داشت.

گفتنی‌ست؛ برنامه «دوران» در ۲۷ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای تولید و روزهای جمعه هر هفته از شبکه افق پخش شد.

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال