سه شنبه 19 آذر 1398
شهریار بحرانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

با مطالعه انقلاب‌های جهان، ارزش انقلاب اسلامی هویدا می‌شود

شهریار بحرانی
    -     کد خبر: 7155
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/15|09:47
شهریار بحرانی، کارگردان، درباره بررسی انقلاب‌های جهان در برنامه «دوران» گفت: مطالعه انقلاب‌های رخ داده در تاریخ جهان نشان می‌دهد که اکثر این‌ها به دست جبهه باطل و توسط عده‌ای به نیت غیرانسانی و غیرخدایی رخ داده است. انقلاب اسلامی یک استثنای بزرگ است که جهان را به حیرت فرو برد؛ انقلابی که با نام خدا و مدد حضرت حق به پیروزی رسید و ارزشش زمانی هویدا می‌شود که سایر انقلاب‌ها نیز بررسی شود.

شهریار بحرانی، کارگردان و پژوهشگر تاریخ، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره منفعت مطالعه تاریخ انقلاب‌های بزرگ جهان گفت: در سراسر تاریخ بشر اتفاقات ریز و درشت بسیاری رخ داده است اما زمانی که یک عده‌ای قیام کرده و دست به تغییرات اساسی یا انقلاب می‌زنند، قطعا از اهمیت بسیاری برخوردار است. اهمیت انقلاب به بررسی علل و ریشه‌ها، چگونگی وقوع و اتفاقات پس از آن است. از همین رو تاریخ، انقلاب را با جزئیات بسیار ثبت می‌کند تا بتوان بعدها به جهت بررسی‌ها و پژوهش‌ها به سراغ آن‌ها رفت و درس‌های بسیار گرفت.

وی ادامه داد: زمانی که در برنامه‌دوران به انقلاب هایی مانند، فرانسه، انگلستان، کوبا و ... می رسیم، متوجه می‌شویم که این رخدادهای بزرگ که هم در جوامع غربی رخ داده و هم در سایر نقاط جهان، هدایتش از طرف افراد و گروه‌های بوده است که اکثرا متعلق به جبهه باطل است، اما مطالعه انقلاب اسلامی بازگو کننده یک حقیقت بزرگ است که این رخداد بزرگ در ایران که در سال 1357 رقم خورد، یک استثنا است. به عبارتی مطالعه انقلاب‌های رخ داده در تاریخ جهان نشان می‌دهد که اکثر این‌ها به نیت غیرانسانی و غیرخدایی رخ داده است. انقلاب اسلامی یک استثنای بزرگ است که جهان را به حیرت فرو برد؛ انقلابی که با نام خدا و مدد حضرت حق به پیروزی رسید و ارزشش زمانی هویدا می‌شود که سایر انقلاب‌ها نیز بررسی شود.

این کارگردان تصریح کرد: انقلاب اسلامی یک نهضت خدایی و خداجویانه بوده و است و قطعا کار یک نفر یا یک گروه نیست بلکه عظمت آن به اندازه‌ای است که خود رهبران انقلاب هم از عظمت این حرکت حیرت‌زده شدند. انقلاب اسلامی با خروش ملت ایران با سرعت بسیار به پیروزی رسید و زمانی که این انقلاب را در کنار سایر انقلاب‌ها می گذاریم باید حمد و شکر خدا را به جا بیاوریم و قدر انقلاب خودمان را بدانیم. برنامه دوران این کار مهم را به خوبی انجام داد و امیدارم که بتوانند در ادامه نیز با این قوت به موضوعات بین المللی و مقایسه آن با رخدادهای ایران بپردازند.

بحرانی درپایان گفت: برنامه دوران در فصل اول خاکریز سخت و بزرگی را طی کرد و این مهم به واسطه تلاش اساتید و هنرآموزان حوزه هنری بود. آن‌ها اتفاق بزرگی را رقم زدند و افکار عمومی را با برخی رخدادهای کمتر پرداخته شده یا اصلا پرداخته نشده آشنا کردند. این حرکت باید ادامه داشته باشد و با قوت پیش برود.

گفتنی‌ست؛ برنامه «دوران» در ۲۷ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای تولید و روزهای جمعه هر هفته از شبکه افق پخش شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال