پنج شنبه 2 خرداد 1398

برگزاری اولین «کِله حال» با تجلیل از دو چهره شاخص فرهنگ موسیقایی مازندران

کله حال
    -     کد خبر: 7146
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/12|13:04
سرویس : استانها
اولین همایش اجراهای پژوهشی موسیقی بومی مازندران «کِله حال» در حوزه هنری استان مازندران با تجلیل از«جهانگیر نصری اشرفی» پژوهشگر و «ابوالحسن خوشرو» خواننده و نوازنده برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، با حضور جمعی از پژوهشگران، اساتید و هنرمندان موسیقی استان، مسئولان و علاقه‌مندان فرهنگ و هنر، اولین همایش اجراهای پژوهشی موسیقی بومی مازندران با تمرکز بر آواز «امیری» به عنوان یکی از مقام‌های مهم موسیقایی این خطه برگزار شد.

در این گردهمایی هنری پژوهشی که عصر جمعه ۱۰ اسفند صورت گرفت، ابتدا جهانگیر نصری اشرفی مشاور علمی این همایش در بخش اجراهای پژوهشی این برنامه درباره آواز «امیری» و گستره جغرافیای آن، همچنین نحوه و شکل کاربرد این مقام باسابقه، ساز لله وا به عنوان ساز بومی و  تکامل تاریخی آن نکاتی را مطرح کرد.

وی همچنین با اشاره به این نکته که اشعار «امیری» آنقدر مهم و فراگیر بوده که اغلب خنیاگران و آوازخوانان مناطق شمالی آواز خود را با آن آغاز می‌کنند گفت: علاوه بر مازندران از نقاطی در گیلان تا طالقان تا استان سمنان و گلستان (مردم استرآباد که اقوام طبری اند) همه مردم بومی با امیری زندگی کرده اند و آوازخوانان از اشعار امیری بهره برده اند و «امیر» این شاعر نامی، مایه وصل این اقوام، جغرافیا و فرهنگ‌ها بوده است.

در ادامه این محفل که سید جمال محمدی نوازنده و آهنگ‌ساز، کارشناس مجری آن بود، (در بخش اجراهای پژوهشی) رضا دیوسالار پژوهشگر موسیقی بومی درباره روایات مختلف لحنی قطعه امیری در مناطق غرب، شرق و مرکز استان نکاتی را مطرح کرد و با اجرای قطعه «وَلگ سری»، «امیری» و «کله حال» به تشریح برخی تفاوت‌ها پرداخته و در نهایت به موضوع «سَر وَنگ»‌های امیری در مناطق شمالی اشاره داشت.

همچنین سید محمدرضا محمدی و محمود بِتیار نوازندگان کمانچه و دوتار به اجرای قطعاتی کوتاه در مقام امیری پرداخته و حاج سبحان الله چوپانی نوازنده نی و حسین مظفری خواننده، قطعاتی را به شیوه امیری‌خوانی مرکز مازندران اجرا کردند.

در بخش «کارگاه ساز» این همایش سجاد عاشوری سازنده جوان ساز دوتار با همراهی رضا دیوسالار، درباره ویژگی‌های ساختاری این ساز، همچنین موارد فنی، فیزیک صوت، پرده‌بندی، تراش کاسه، دسته و صفحه، طنین صدا در کاسه و ویژگی چوب‌های قابل استفاده در ساخت دوتار صحبت کردند.

در پایان بخش کارگاه ساز، محمد الیاسی نوازنده سرنا و سازنده نقاره «دو سر کوتن» درباره این ساز و ویژگی‌های صوتی آن، همچنین ساختمان و اندازه نقاره، جنس پوست و کوزه و رابطه ضخامت پوست، کشش آن و جنس کوزه نکاتی را مطرح کرد و در ادامه با همراهی مجید بتیار و سجاد پاریا فلاح نوازندگاه نقاره،  به اجرای سرنا و نقاره نوازی پرداخت.

سید جلال محمدی، دبیر هنری این محفل پژوهشی، هدف از «کله حال» را نگاهی پژوهشی به موسیقی مازندران و مولفه‌های مربوط به آن برشمرد و ترویج موسیقی بومی و جذب جوانان مستعد به این موسیقی را برنامه دیگر آن عنوان کرد.

همچنین رونمایی کتاب پژوهشی «امیر و امیری» با حضور صاحب اثر علی ذبیحی از دیگر بخش‌های کله حال بود که با تقدیر جهانگیر نصری اشرفی از کتاب و نویسنده آن همراه شد.

در پایان اولین همایش اجراهای پژوهشی موسیقی بومی مازندران «کِله حال» که با نوروزخوانی محمدحسن باغبانی و حسین مظفری آغاز شد، دو گروه «دِتارچی» و «نقاره‌چی» به سرپرستی سید جلال محمدی متشکل از بیش از ۴۰ نوازنده خردسال، نوجوان و جوان به اجرای برنامه پرداختند.

از دو چهره شاخص فرهنگ موسیقایی مازندران «جهانگیر نصری اشرفی» و «ابوالحسن خوشرو» همراه تجلیل شد

در بخش تجلیل همایش «کله حال» علی ذبیحی پژوهشگر موسیقی و فرهنگ عامه، به معرفی جهانگیر نصری اشرفی پرداخته و گفت: شناسنامه کشور ما اهالی فرهنگ و هنر هستند؛ چراکه ما بیش از هر زمینه‌ای در فرهنگ پیشینه درخشانی داشته و داریم و یکی از این نمونه‌ها آقای جهانگیر نصری اشرفی است که سال‌های عمر خود را در دشوارترین شرایط در مناطق مختلف ایران و حتی فلات ایران (کشورهای اطراف) جهت تحقیق درباره فرهنگ و هنر به هدف ثبت و ضبط این میراث گرانمایه سپری کرد که آثاری مانند موسیقی البرزنشینان، فرهنگ واژگان طبری و مجموعه ۵ جلدی دانش نامه تبرستان و آثار دیگر بسیاری محصول با ارزش همین تلاش‌ها است.

همچنین منوچهر اسکندری خوش‌نویس، درباره جایگاه ابوالحسن خوشرو گفت: استعداد فطری، دانش، خلاقیت و تلاش «خوشرو» باعث خلق آثاری ماندگار دراین سرزمین شد. همچنین طنین ناب صدای وی همراه با شوری سرشار و نقل بی‌مانند حماسه‌های این دیار فصل تازه ای را در موسیقی مازندران رقم زد.

در بخش اصلی تجلیل با حضور سینا دلشادی رئیس حوزه هنری مازندران و مسلم فهیمی نوازنده پیش‌کسوت از استادان «ابوالحسن خوشرو» و «جهانگیر نصری اشرفی» به پاس عمری تلاش در عرصه فرهنگ و هنر و موسیقی مازندران و تولید و تالیف آثاری بی‌مانند قدردانی شد.

شایان ذکر آنکه تجلیل از چهره‌های برتر و شاخص فرهنگی هنری، رویدادی است که اغلب در برنامه‌های طول سال حوزه هنری مازندران صورت می‌گیرد.

همایش «کله حال» با رویکردهای پژوهشی در عرصه موسیقی بومی و همکاری واحدهای پژوهش و موسیقی حوزه هنری مازندران برگزار شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال