یکشنبه 18 خرداد 1399
آخرین برنامه «اتفاق ترانه» در سال ۹۷ برگزار شد

شفاعی: روزگار ما روزگار سیاست و اقتصاد است

اتفاق ترانه
    -     کد خبر: 7053
    -     تاريخ انتشار : 1397/12/5|11:39
سرویس : موسیقی
آرش شفاعی که مهمان آخرین برنامه از سلسله برنامه‌های «اتفاق ترانه» در سال ۹۷ بود، گفت: نه تنها ترانه بلکه هیچ شکل و گونه ادبی و هنری ارج و قربی در مطبوعات ندارد و متاسفانه روزگار ما روزگار سیاست و اقتصاد است.

به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری حوزه هنری، آخرین برنامه «اتفاق ترانه» در سال 97 با اجرای حامد عسکری شاعر و ترانه سرای کشور و با حضور میلاد عرفان‌پور، آرش شفاعی، محمدمهدی سیار و جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان کشور شنبه 4 اسفندماه در حوزه هنری برگزار شد.

میلاد عرفان‌پور، مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، در آغاز این برنامه با بیان اینکه تغییراتی در محفل اتفاق ترانه رخ داده است، اظهار کرد: بناست از امشب اتفاق ترانه با حضور و اجرای حامد عسکری برگزار شود. از اهورا ایمان تشکر می‌کنم که چندین برنامه را مدیریت کردند و به دلیل مشکلاتی که برایشان پیش آمد امکان حضور نداشتند و به همین دلیل از آقای عسکری تقاضا کردیم اجرای برنامه را به عهده بگیرند و ایشان هم با مهربانی پذیرفتند.

وی افزود: ترانه در روزگار ما بسیار محبوب است و نیاز داریم درباره ترانه بخوانیم و بشنویم و نظر دهیم.

وی همچنین چند رباعی خواند.

آرش شفاعی شاعر، ترانه‌سرا و روزنامه‌نگار، نیز در ادامه درباره چگونگی توجه مطبوعات به ترانه اظهار کرد: نه تنها ترانه بلکه هیچ شکل و گونه ادبی و هنری ارج و قربی در مطبوعات ندارد و متاسفانه روزگار روزگار سیاست و اقتصاد است. ترانه شاید مورد توجه مطبوعات نباشد، اما مورد توجه اجتماع است. تصور می‌کنم مطبوعات از خیلی حوزه های فرهنگی و اجتماعی عقب افتاده است.

وی همچنین گفت: بستر تکنیکی و فناوری نقد فراهم است، اما ما در استفاده از فناوری‌های مجازی کم‌تجربه و هیجان‌زده هستیم و استفاده‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرد غیراصولی است. همچنین فرهنگ نقدپذیری در جامعه ما ضعیف است و خیلی از ادبا و حتی اهالی سیاست و ... ترجیح می‌دهند نقد نشوند. در هر زمینه‌ای بخواهیم جدی وارد شویم و نقد کنیم به راحتی انتقاد قابل قبول نیست. در همه جوامع نقد بی پرده، صریح و البته علمی است، اما در کشور ما چنین چیزی شکل نگرفته است.

شفاعی درباره شرایط ترانه امروز کشور عنوان کرد: در جلسات شعرخوانی و ترانه‌خوانی حضور پیدا می‌کنم و برایند کلی از ترانه امروز را می‌توانم ارائه دهم. تصور می‌کنم به غیر از استثناها، دچار تقلید و فضاهای تکراری و روز به روز نازل شدن سلیقه شنیداری مردم هستیم. سلیقه شنیداری مردم را هم صداوسیما و این‌گونه مجموعه‌ها با نفوذ تهیه‌کنندگان خصوصی خراب کرده‌اند و هم عرصه تهیه‌کنندگان آلبوم‌ها و کنسرت‌ها. از نظر تهیه‌کنندگان هر چیزی که فروش داشته باشد و با تبلیغات بتواند مطرح شود ارزشمند است و به همین دلیل مجموع و برآیند کار رضایت بخش نیست.

وی در پایان سخنانش غزلی برای حضار خواند.

محمدمهدی سیار، شاعر و ترانه‌سرا، نیز در این برنامه تصنیف تازه‌ای برای حضار خواند. وی درباره شعر تازه‌اش گفت: این تصنیف توسط محمد معتمدی در آلبوم «حالا که می‌روی» خوانده شده است. آلبوم «حالا که می‌روی» مجموعه‌ای شامل 8 قطعه با آهنگ‌سازی فرید سعادتمند است و شعر 4 قطعه را بر اساس  ملودی و متناسب با صدای محمد معتمدی گفته‌ام.

وی افزود: فرم تصنیف‌های این آلبوم شامل ملودی‌هایی بر اساس موسیقی دستگاهی ایران است که از لحاظ تنظیم هم پیوندی با موسیقی کلاسیک غرب برقرار می‌کند و از نظر واژگان و شعر کلاسیک و از نظر تنظیم مدرن است و این نوع تنظیم در همکاری چند ساله با فرید سعادتمند به دست آمده و تصمیم گرفتیم این تجربه را ادامه دهیم و در قالب آلبومی هم ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: تولید این آلبوم بیش از 2 سال به طول انجامید و همه تیم با وسواس خاصی کار را پیش بردند و ملودی‌ها رفت و برگشت داشت و اصلاح می‌شد و شعرها را هم با وسواس پیش بردیم تا به فضای مورد دلخواهمان برسیم. یکی از قطعات این آلبوم برای تیتراژ سریال «گرگ و میش» استفاده شد و امیدوارم در بازار موسیقی هم توفیق پیدا کند.

در ادامه، ترانه‌سرایان حاضر در این مراسم به شعرخوانی پراختند.

 

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال