سه شنبه 30 مهر 1398
نعمتی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

فیلم‌سازی كه بتواند در یك پلان ساده منظورش را برساند موفق است/ استفاده از حضور كارگردان‌های شاخص در جشنواره فیلم۱۰۰

فرخ نعمتی
    -     کد خبر: 705
    -     تاريخ انتشار : 1395/12/4|14:15
فرخ نعمتی، بازیگر فیلم «سرو زیر آب» كه به‌تازگی مراحل فیلم‌برداری خود را می‌گذراند، برگزاری جشنواره سالانه «فیلم ۱۰۰» را روال خوبی در عرصه فیلم‌سازی عنوان كرد و در عین حال به حضور كارگردان‌های شاخص سینما در برگزاری اینگونه جشنواره‌ها برای رونق بیشتر تاكید كرد.

این هنرمند پیش‌كسوت در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: متاسفانه فیلم‌های خاص فقط در جشنواره‌های خاص خودشان نمایش داده می شوند. به نظرم برگزاری جشنواره‌های سالانه‌ای همچون «فیلم 100» رونق لازم را دارد؛ اما تنها منبعی است كه فقط سالی یكبار به این‌گونه آثار بها داده می شود و ما به غیر از جشنواره این‌گونه آثار را نمی بینیم كه به نظرم این مسئله ایراد كار است.

وی همچنین تصریح كرد: به هرحال با وجودی كه فیلم‌سازی  در سینما كمی دشوار شده و یك كارگردان باید از همان قدم اول تا انتهای كار خودش كار را پیش ببرد، اما به نظرم ساخت فیلم‌های كوتاهی مثل 100 ثانیه می‌توانند برای فیلم‌سازان جوان‌مان نقطه شروع خوبی باشند. در هر صورت برگزاری جشنواره‌ای با عنوان «فیلم 100» روال خوبی خواهد بود. به نظرم اگر در كنار حضور فیلم‌سازان جوان، از تعدادی كارگردان حرفه‌ای و شاخص هم در اینگونه جشنواره‌ها دعوت كنیم برای پیشرفت و دیده شدن بیشتر و در عین حال رونق اینگونه مراسم‌ها اتفاق خوبی است.

نعمتی در ادامه به باب شدن ساخت فیلم‌های كوتاه در سال‌های اول به حضور زنده یاد عباس كیارستمی اشاره كرد و گفت: باب شدن بیشتر این گونه آثار فكر می‌كنم به 100 سالگی سینما برمی‌گردد و از همان جا بود كه ساخت فیلم‌های كوتاه جدی گرفته شد. آن زمان خدا رحمت كند عباس كیارستمی را كه جزو دعوت‌شدگان به مراسم 100 سالگی سینما بود. بعدها قرار شد ایشان با قدیمی‌ترین دوربین سینما فیلم كوتاه بسازد. خیلی وقت‌ها كارهای آن دوران را كه می بینم متوجه می‌شوم چقدر كارهای خوبی بوده‌اند. به هر حال یك فیلم‌ساز اگر بتواند با یك پلان ساده در كمترین زمان حرفش را بزند و منظورش را به مخاطبش برساند، موفق است.

او همچنین ادامه داد: سال‌ها پیش یادم می آید سر یك فیلم سینمایی بودم كه در كنارمان جوانان هم حضور داشتند و من این تشویق را ایجاد كردم تا فیلم كوتاه بسازند. آن زمان یادم هست این كار را انجام دادند و یك فیلم جذاب هم ساختند كه طرح بامزه ای هم بود اما خودم مستقیما تاكنون كار كوتاه انجام نداده ام.

فرخ نعمتی در پایان در زمینه كارهای جدیدش در سینما اعلام كرد: در حال حاضر با آقای باشه آهنگر یك فیلم سینمایی با عنوان «سرو زیر آب» را دارم كه در حال ساخت است اما هنوز به نقش من نرسیده است. این فیلم در یزد و لرستان ساخته می شود. برای تلویزیون هم با آقای قاسم زاده سریالی با عنوان «تاریكی شب روشنایی روز» را داشتم كه متاسفانه بخش‌هایی از كار به دلیل مشكلات بودجه ای تصویربرداری نشده است.

یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های 100 ثانیه‌ای از 4 تا 6 اسفندماه سال جاری به دبیری علی قربانی در تهران برگزار می‌شود.
 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال