سه شنبه 28 آیان 1398
محدثی خراسانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

جایگاه شعر در انقلاب اسلامی قابل مقایسه با هیچ هنری نیست

محدثی
    -     کد خبر: 6993
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/30|09:40
مصطفی محدثی خراسانی گفت: جایگاه شعر در انقلاب اسلامی قابل مقایسه با هیچ‌یک از هنرها نیست و شعر نقش خود را به‌خوبی و تمام و کمال در انقلاب اسلامی ایفا کرده است.

مصطفی محدثی خراسانی، شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با اشاره به تاثیرگذاری و تاثیرپذیری ادبیات کشور نسبت به انقلاب اسلامی اظهار کرد: یکی از حوزه‌های معرفتی و فرهنگی و هنری که تاثیرپذیری عمیقی از انقلاب اسلامی گرفته و در عین حال تاثیرگذاری عمیقی هم داشته شعر کشور است.

وی ادامه داد: جایگاه شعر در انقلاب اسلامی قابل مقایسه با هیچ‌یک از هنرها نیست. شعر نقش خود را به‌خوبی و تمام و کمال در انقلاب اسلامی ایفا کرده است. امروز  اگر بخواهیم در قاب هنرها، تصویر تمام و کمال و روشنی از انقلاب اسلامی و آرمان‌ها و ارزش‌ها و سیر تاریخی و هویت اکنون انقلاب جست‌وجو کنیم، بی‌تردید در شعر می‌توانیم به چنین تصویری برسیم.

محدثی خراسانی با تاکید بر اینکه وضعیت شعر فارسی می‌توانست بهتر از شرایط امروز باشد، گفت: متاسفانه حمایت‌های لازم از شعر صورت نگرفته است و جشنواره‌ها و فستیوال‌های ادبی هم با راهبرد کلان و طولانی‌مدت راه‌اندازی نشده‌اند و در واقع اغلب به شعر خدمت نکرده‌اند بلکه از جریان خودجوشی که در شعر انقلاب شکل گرفته استفاده کرده‌اند و به جای آنکه کاشت داشته باشند، تنها برداشت داشته‌اند. جشنواره شعر فجر هم ابتدا خوب پیش آمد، اما هر چه جلوتر می‌رویم این جشنواره هم از اهداف خود دور می‌شود و امسال من تنها در جریان اختتامیه آن قرار گرفتم که بدون اثرگذاری خاص و بدون اطلاع‌رسانی صحیح برگزار شد.

این شاعر با تاکید بر اینکه شعر فارسی در دوران انقلاب اسلامی به مزار اصلی خود بازگشته است، عنوان کرد: شعر فارسی بار دیگر با ریشه‌ها و پیشینه‌های اصیل خود آشتی کرده است و این‌بار با افق‌هایی که انقلاب به روی شعر گشود و با استفاده از تجربه‌های کهن، تجربیات تازه‌ای داشت و دستاوردهایی داشتیم که در تاریخ شعر مغفول مانده بود.

وی تصریح کرد: در حوزه شعر آیینی نگاه شاعران به مفاهیم آیینی طی این سال‌ها تغییر کرد و همچنین تجربیات تازه‌ای در شعر عرفانی داشتیم و با عرفان اجتماعی و فعال در شعر فارسی مواجه شدیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال