چهارشنبه 5 تیر 1398
معاون هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی به تماشای نمایش «نامیرا» نشست

معلمی: سهم قابل توجه تئاتر‌های انقلاب در جشنواره تئاتر فجر/ «نامیرا» نمایشی مردمی، موفق و بروز است

مجد الدین معلمی
    -     کد خبر: 6990
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/29|12:48
مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی پس از تماشای نمایش«نامیرا» در سی و‌هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران نوعی ابراز عشق، وفاداری و محبت به آن است و هر قشری از جمله هنرمندان تئاتر با هر توانایی که دارد در این سال دست به کار شده تا مهر و وفای خود را به انقلاب اعلام ‌کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نمایش محیطی «نامیرا» به کارگردانی امیرحسین شفیعی مدیر دفتر تولید تئاتر حرفه‌ای مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری هر شب در محوطه تئاتر شهر و پارک دانشجو در سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا می‌شود. این نمایش انقلابی شب گذشته میزبان مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی بود. معلمی که اجرای این نمایش را تحسین‌برانگیز می‌داند در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: یکی از معظلاتی که عموم اهالی تئاتر به آن اشاره دارند بحران مخاطب است. چرا که بخش قابل توجهی از نمایش‌هایی که روی صحنه می‌روند تعداد مخاطب مورد نظر را ندارند. به این ترتیب نمایش‌های روی صحنه نمی‌توانند به سادگی هزینه‌های تولید و اجرای نمایش خود را بپردازند. اما نمایش محیطی«نامیرا» به کارگردانی امیرحسین شفیعی در حالی در هوای سرد زمستانی محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود که هر شب میزبان جمعیتی بیش از هزار نفر است. جذب چنین جمعیتی از سوی یک گروه نمایشی میدانی و محیطی کار ساده‌ای نیست. این موضوع نشان از موفقیت نمایش «نامیرا» است.

معاون هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی ادامه داد: هنگامی که برای اجرای این نمایش رفته بودیم حضور عموم مردم و هنرمندان تئاتر که تا پایان نمایش چشم از بخش‌های گوناگون آن برنمی‌داشتند مورد توجه بود. با اینکه اجرای «نامیرا» در فضای باز بود اما جمعیت حاضر برای تماشای این نمایش حتی تردد نمی‌کردند. اجرای نمایشی با مدت حدود 90 دقیقه در محوطه باز و جذب مخاطب‌هایی که با تمام وجود و با اشتیاق اجرای آن را تماشا می‌کردند از توانایی و موفقیت این گروه برای وقوع رویداد هنری تئاتر بود.

معلمی «نامیرا» را به لحاظ محتوایی متناسب با شرایط روز کشور و منطقه غرب آسیا دانست و گفت: محتوای نمایش محیطی «نامیرا» موضوعی بروز را عنوان می‌کند. این نمایش به بی‌مغزی، کوری و خشونت‌های وحشیانه داعش و اربابان این گروهک تروریستی اشاره دارد. همچنین در مقابل این سیاهی‌ها و پلیدی‌ها به سلحشوری و دلاوری‌های مدافعین حرم می‌پردازد.  شفیعی به خوبی توانسته است آسیب‌های جدی مردم مظلوم و بی‌دفاع را مقابل داعش و حامیانشان به نمایش بگذارد. همچنین به زیبایی هرچه بیشتر یاری و ایثارگری‌های مدافعان حرم را برای این مردم به نمایش گذاشته شده است. مدافعان حرم در نمایش محیطی«نامیرا» همچون فرشته‌های نجات مردم را از چنگال آلوده و ناپاک داعشیان نجات می‌دهند. به این ترتیب «نامیرا» معرف زیبا و هنرمندانه‌ای از مدافعان حرم نیز هست.

وی در پایان با اشاره به حضور 5 نمایش صحنه‌ای از حوزه هنری در جشنواره سی‌وهفتم تئاتر بین‌المللی فجر گفت: جشن چهل سالگی انقلاب اهمیت زیادی دارد. اختصاص یک بخش مجزا در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز نوعی یادآوری عظمت انقلاب است. همانند انسانی که برایش جشن تولد چهل سالگی می‌گیرند تا به آن انسان و به برگزار کنندگان جشن یادآوری ‌کنند که روزهای سختی را با موفقیت پشت سر گذاشته و امروز به این سن دست یافته است. جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران نوعی ابراز عشق، وفاداری و محبت به آن است. به این ترتیب هر قشری با هر توانایی که دارد در این سال دست به کار شده تا مهر و وفای خود را به انقلاب اعلام ‌کند. هنرمندان تئاتر نیز از جمله امیرحسین شفیعی با نمایش «نامیرا» و آثار ویژه بخش چهل‌سالگی انقلاب از سوی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در سی‌وهفتمین جشنواره تئاتر فجر چهلمین جشن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفته و عشق و مهر خود را به آن اعلام داشته‌اند.

گفتنی است، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران نمایش‌های «آخرین باران بهاری» به کارگردانی محمد لارتی، «تراژدی پارک اتابک» به کارگردانی سیورس مصطفی، «دلارام ناآرام» به کارگردانی نرگس صابری، «U-turn2» به کارگردانی داریوش نصیری و نمایش «سقوط اضطراری» را به کارگردانی سید‌علی موسویان در بخش چهل‌سالگی انقلاب سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی صحنه می‌برد.

یادآور می‌شود، نمایش «نامیرا» به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین شفیعی؛ مدیر دفتر تولید تئاتر حرفه‌ای مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است که از ۲۱ بهمن الی 4اسفند هر شب ساعت18 در پارک دانشجو با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اجرا می‌شود.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال