سه شنبه 6 خرداد 1399
با مشارکت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری

نمایش «U-Turn۲» به کارگردانی داریوش نصیری در جشنواره تئاتر فجر

داریوش نصیری
    -     کد خبر: 6940
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/24|13:43
نمایش خیابانی «U-Turn۲» یا «بازگشت۲» به کارگردانی داریوش نصیری با مشارکت معنوی مرکزهنرهای نمایشی حوزه هنری در سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نمایش خیابانی«U-Turn2» با طراحی و نویسندگی مشترک داریوش نصیری و مرتضی وکیلیان و کارگردانی داریوش نصیری در بخش آثار چهل‌سالگی انقلاب اسلامی در سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا خواهد شد. این نمایش با استناد به آیاتی از سه سوره قرآن‌کریم، سخنان حضرت امام خمینی(ره)، اصل پنجم قانون اساسی و اشعار مولانا در سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا می‌شود.

نصیری، کارگردان این نمایش خیابانی، در خصوص محتوا و درون‌مایه اثر به پایگاه خبری حوزه هنری گفت: نمایش«U-Turn2» با اشاره به آیه 282 سوره مبارکه بقره (بلندترین آیه قرآن کریم)، آیات 99 و 100 سوره مبارکه مؤمنون، سوره مبارکه حمد، سخنان حضرت امام خمینی(ره)، اصل پنجم قانون اساسی و «شعر انسانم آرزوست» از مولانا نوشته شده است.

وی افزود: این در حالی است که نمایش «U- Turn1» نیز با استناد به هفت سوره از قرآن طراحی، نوشته و کارگردانی شد. جالب توجه این است که تنها سازمانی که باز هم از این اثر حمایت داشت حوزه هنری و مرکز هنرهای نمایشی بود که دلگرمی ما در اجرای این نمایش در جشنواره سی‌وپنجم جشنواره تئاتر فجر بود.

نصیری ادامه داد: نمایش «U- Turn2» نیز با حمایت حوزه هنری و ناحیه مقاومت بسیج ابوذر به جشنواره سی‌و هفتم تئاتر فجر رسیده است.

نصیری که یکی از اعضای هیئت داوران سومین جشنواره نقالان علوی بود ادامه داد: این نمایش در خصوص قانون‌مداری، رعایت نکردن قوانین الهی و انسانی توسط گنه‌کاران، فرصت یکباره انسان برای زندگی، لزوم حرکت انسان در صراط المستقیم، حق الناس و ولایت فقیه است. این نمایش پس از چند اپیزود به نقطه عطف این اثر یعنی سال «1357» می‌رسد و سپس با چند مقطع زمانی از جمله پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، ایران در راه سازندگی، ایستادگی ایران، به پایان می‌رسد.

این هنرمند توانمند انقلابی کشور در خصوص نام نمایش خود گفت: ترجمه اصلی واژه «U- Turn»، دوربرگردان و دورزدن است، ولی به پیشنهاد ستاد جشنواره نام «بازگشت» را نیز اضافه کردیم.

وی افزود: «U- Turn» به معنای دوربرگردان به سوی خداوند است. به تعبیری این نمایش مخاطب را بیدار می‌کند که دنیای پیش روی ما فرصتی برای بازگشت به سوی خداست. اگر در این بازگشت به سوی خدا از مسیر اصلی و صراط مستقیم سرپیچی کنیم بی‌شک به مقصد درست و مطمئنی نخواهیم رسید.

نصیری در معرفی گروه نمایش خود گفت: در نمایش «U- Turn1» از دانشجویان بازیگری خودم استفاده کردم. در این اثر 20 دانشجوی تئاتر نقش‌آفرینی می‌کردند. در حالی که در نمایش«U- Turn2» و در چهلمین سال پیروزی انقلاب 40 دانشجوی تئاتر که همه دانشجویان کلاس‌های بازیگری بنده هستند حضور دارند. در این اثر 33 نفر بازیگر و 7 نفر عوامل اجرایی حضور دارند.

نصیری که در حوزه نقالی و پرده‌خوانی نیز فعالیت‌های ویژه و گسترده‌ای دارد، افزود: برای آماده‌سازی و تولید نمایش«U-Turn2» بیش از دو ماه مستمر و روزانه تمرین داشتیم.

وی با اشاره به حضور گروه نمایشی خود و اجرای قطعه‌ای از نمایش «U-Turn2» در راهپیمایی 22 بهمن چهل سالگی انقلاب گفت: در چهل سالگی انقلاب نمایشی را با چهل نفر آماده اجرا کرده‌ایم. جالب توجه است که نمایش «U-Turn2» 40 دقیقه زمان دارد و ما در راهپیمایی 22 بهمن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران حدود 15 دقیقه از آن را برای مردم در محل برپایی راهپیمایی اجرا کردیم. اجرای تنها بخشی از این اثر با استقبال بسیار خوبی از سوی مردم مواجه شد. چرا که این کارگردان با سلیقه تئاتر کشور افزود: امید است با لطف و عنایت خداوند و همکاری‌های سازمان‌هایی همچون حوزه هنری  «U- Turn3» نیز همچنان با موضوع و بهره‌گیری از آیات سوره‌های قرآنی نوشته و تولید شود. همچنین قرار است تا بخش‌هایی از نمایش «U-Turn2» در هفته هنر انقلاب سال 98 در حوزه هنری اجرا ‌شود.

نصیری در ادامه به حمایت‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری پرداخت و گفت: کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی و توحید معصومی قائم‌مقام این مرکز همواره حامی هنرمندان تئاتر بوده و هستند. هیچ‌گاه من از مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ناامید نشده‌ام و همواره با آغوش باز از من حمایت کرده‌اند. به‌ویژه از نمایش‌های قرآنی و ارزشی که اهمیت زیادی دارند. این در حالی است که وزارت فرهنگ و ارشاد در همین جشنواره فجر چنین دیدگاهی ندارد؛ چرا که معتقدم نمایشی با مضامین قرآنی باید به جای تنها 2 اجرای نمایش بیش از 10 اجرا داشته باشد اما متاسفانه این‌گونه نیست.

نمایش«U-Turn2» با بازیگری داریوش نصیری، علی سوهانی، حشمت‌الله زارعی، سیدرضا حسینی، حامد جبارزاده، اسفندیار میمند، محمدعلی محبوبی، عباس اکبری، محمد موذنی، آرسین احمدیف حسین خانزاده، محمد حسین‌نوائیف، علیرضا حسن‌زاده‌محبی، امیر‌حسین صدیقی، محمد مهدی‌شورآبی، علی مشایخی، فراز حامی، پویا جلالی، مهدی مهدی‌فر، محمد حسن‌عدلی، سهیل توکلی، پوریا علی‌محمدی، زهرا اسلام‌پناه، معصومه محمدی، زینب زارع، سحر میراضی، مائده خداخواه، فاطمه سلیمی، هدیه میرزاآقایی، محمد مهدی جورابلو، مرتضی صباحی و کوروش نصیری ایفای نقش خواهند کرد.

همچنین سایر عوامل این نمایش 40 نفره را مرتضی وکیلیان، دکتر امیرکاووس بالازاده و دکتر سعید قاسمی (مشاوران کارگردان)، امین سروری و حمیدرضا مقصودی (عکاس، تصویربردار، تدوین صدا)، زهرا اسلام‌پناه و زینب زارع (دستیاران کارگردان)، محمدامین ترابی و سید رضا حسینی (طراح پوسترو بروشور)، امیرحسین سعیدی و محمد سعیدی (تنظیم و پخش صدا) تشکیل می‌دهند.

نمایش«U-Turn2» با مشارکت معنوی مرکزهنرهای نمایشی حوزه هنری و ناحیه مقاومت بسیج ابوذر تهیه و تولید شده است و روزهای پنج‌شنبه و جمعه 2و3 اسفندماه سال‌جاری ساعت 16 در محوطه تئاتر شهر اجرا خواهد شد. این نمایش، کاری از گروه هنری تئاتر «دارهام» و مدت‌زمان آن چهل دقیقه است. بخش‌هایی از این اثر نمایشی، در چند نوبت، در راهپیمایی پر شور 22 بهمن ماه سال‌جاری در میان استقبال پرشور مردم اجرا شد.

یادآور می‌شود، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب در سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با 11 اثر نمایشی حضوری پر قدرت را تجربه می‌کند.

گفتنی است، سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر به دبیری نادر برهانی مرند از 22 بهمن‌ماه تا 4 اسفند ماه سال‌جاری در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال