چهارشنبه 30 مرداد 1398

نمادهای بومی قزوین در کتاب «هفت زمستان» به‌خوبی نشان داده شده است

ساسان ناطق
    -     کد خبر: 6921
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/23|10:18
سرویس : استانها
ساسان ناطق، نویسنده، در حاشیه مراسم رونمایی مجموعه داستان «هفت زمستان» بیان کرد: این مجموعه داستان در حوزه ادبیات داستانی انقلاب اسلامی منتشر شده و پرداخت ویژه‌ای به حادثه زمستان ۱۳۵۷ در قزوین دارد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این مسئول عنوان کرد: آنچه در حوزه ادبیات داستانی انقلاب اسلامی باید مورد توجه باشد این است که کار رنگ و بوی انقلاب را به‌خوبی به مخاطب نشان دهد؛ به‌عنوان‌ مثال مجموعه داستان «هفت زمستان» ویژه استان قزوین است و نمادهای بومی قزوین در آن تا حد قابل قبولی رعایت شده است.

وی افزود: وقتی مخاطب با یک اثر ادبی خیال‌انگیز روبه‌رو می‌شود، باید علاوه بر اطلاعاتی که از کتاب می‌گیرد به‌خوبی همذات‌پنداری کرده و احساس کند که در جهان داستانی کتاب حضور دارد؛ زیرا هنرمندی نویسنده آن است که بتواند داشته‌های یک مخاطب را افزایش دهد.

ناطق بیان کرد: مجموعه داستان «هفت زمستان» ماحصل یک کار جمعی است و از میان ۱۳ داستان، در این مجموعه هشت داستان از پنج نویسنده منتشرشده است. این کار در تمامی مراحل نگارش به شکل گروهی بوده و از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های همه نویسندگان برای پردازش آثار استفاده‌ شده است.

وی با اشاره به دو داستان از این مجموعه در خصوص حال و هوای آثار گفت: در این مجموعه داستان فضاسازی خوبی از دوران انقلاب در قزوین شاهد هستیم و نویسندگان توانسته‌اند این کار را به‌خوبی انجام دهند.

این نویسنده عنوان کرد: ادبیات داستانی کار بسیار سختی است؛ مخصوصا اگر بخواهیم برای کودکان و نوجوانان بنویسیم؛ زیرا این حوزه دقت و تیزهوشی نویسنده را می‌طلبد.

وی افزود: اگر نویسنده‌ای برای مخاطب نوجوان اثری را خلق می‌کند، باید تکیه‌گاه ذهنی او نگاه مخاطب نوجوان به مسائل مختلف باشد نه اینکه با نگاه بزرگ‌سال بنویسد.

این مسئول گفت: در استان قزوین نویسندگان در مراکز مختلفی مانند حوزه هنری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان و یا انجمن‌های مختلف ادبی دور هم جمع می‌شوند و آثار داستانی یکدیگر را به‌صورت گروهی بررسی می‌کنند و این امر به بهبود آثار خلق‌شده توسط نویسندگان کمک می‌کند.

وی ادامه داد: به‌عنوان کسی که در حوزه هنری با بخش ادبیات داستانی استان‌ها بیشتر در ارتباط هستم، مجموعه داستان‌های مختلفی از نویسندگان استان قزوین را مطالعه کرده و در شورای ادبیات داستانی بررسی کرده‌ام. در شورای ادبیات داستانی ضمن بررسی آثار نویسندگان استان‌ها تلاش می‌کنیم به سمتی پیش برویم که آثار منتشرشده به لحاظ داستانی سطح بالایی داشته باشند. به همین دلیل است که گاه مجموعه داستان‌ها یا رمان‌های رسیده به شورا برای بازنویسی برگشت داده می‌شود.

قائم‌مقام مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در پایان بیان کرد: به نظر بنده نهال داستان در استان قزوین به‌خوبی کاشته شده و در حوزه طنز، انقلاب و دفاع مقدس نویسندگان این استان حرف‌های قابل اعتنایی برای گفتن دارند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال