چهارشنبه 30 مرداد 1398

شب خاطره شهید محمدامین رحمانی برگزار شد

شب خاطره شهید رحمانی
    -     کد خبر: 6916
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/23|10:15
سرویس : استانها
حوزه هنری استان کردستان در راستای برنامه‌های محوری خود و توجه به منویات مقام معظم رهبری در ضرورت پرداختن به موضوع تاریخ شفاهی و شب‌های خاطره و معرفی چهره‌های تأثیرگذار دوران دفاع مقدس استان کردستان، شب خاطره شهید والامقام محمدامین رحمانی را در ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری،حوزه هنری استان کردستان در راستای برنامه‌های محوری خود و توجه به منویات مقام معظم رهبری در ضرورت پرداختن به موضوع تاریخ شفاهی و شب‌های خاطره و معرفی چهره‌های تأثیرگذار دوران دفاع مقدس استان کردستان سرزمین مجاهدت‌های خاموش با حضور جمع کثیری از علاقه‌مندان شهدا، خانواده شهیدان و جانبازان و ایثارگران، مسئولین عالی‌رتیه سیاسی و نظامی کشوری و استانی، شب خاطره شهید والامقام محمدامین رحمانی را شامگاه چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه در ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استان کردستان برگزار کرد.

در ابتدای برنامه برادر کوچک شهید رحمانی کاک اسماعیل، پشت سنگر می‌رود و با زبان کردی از برادر می‌گوید. در کلامش، کاملا حس افتخار را می‌توان دید. از پدر و مادرش می‌گوید و از صمیمیت محمدامین با مادر و بحث و گفت‌وگو با پدر، از استعداد عجیب و خارق‌العاده محمدامین در مباحث فنی و الکترونیکی بدون حتی یک مربی، از تلاشش برای کمک به مردم روستای کلاته در بحث جاده‌سازی و رفت و آمد، از ناحق دانستن رژیم پهلوی و مبارزه با عواملش و تبعید به کامیاران و ... ، از قدرت بدنی و حق‌طلبی و فرماندهی ویژه و نبوغ نظامی که داشت می‌گوید.

در ادامه مجری، کتاب «نقشه‌های خاکی» زندگی‌نامه شهید را معرفی می‌کند و بخش‌هایی از آن را در قالب گفتار بیان می‌کند و برای پرداختن به زندگی شهید از سردار ربیعی فرمانده وقت سپاه سنندج از همرزمان و دوستان شهید که از تهران به این جمع پیوسته اند دعوت می‌کند برای خاطره‌گویی.

هر جا به مردم اعتماد کردیم، سود بردیم

ربیعی در ابتدای صحبت‌هایش گریزی می‌زند به جشن چهل سالگی انقلاب و از جایگاه ویژه امام در جهان. سپس از خاطرات خود می‌گوید که در دوران ۱۹ تا ۲۰ سالگی به عنوان رزمنده مهاجر برای برقراری امنیت در کردستان برای اولین بار حضور می‌یابد.

از ابتدای انقلاب و چند روز بعد از ۲۲ بهمن ۵۷ می‌گوید که پادگان مهاباد به دست گروهک‌ها می افتد و چند روز بعد سنندج و اطرافش، و از تشکیل ستاد فرماندهی در کرمانشاه می‌گوید. سازمان‌دهی پیشمرگان مسلمان در سنندج و آموزش نیروهای بومی که از فشار گروهک‌ها به کرمانشاه آمده‌اند سخن می‌گوید و یاد و نام آنان را زنده می‌دارد. از شهید توفیقی شهید مام رحیم احمدی و کهنه‌پوشی و ... .

سردار ربیعی ادامه داد: در ابتدای ورودمان به کردستان هیچ شناختی از وضعیت زندگی و آداب و رسوم و باورهای مردم کُرد نداشتیم و این شد که شهید بروجردی در همان ابتدا با ۴ دستور مشخص ما را هدایت کردند برای نحوه برقراری امنیت در این منطقه.

وی افزود: ما به تابعیت و تبعیت ار این فرمانده بزرگ توانسیتم نقشه‌های شوم و پلید دشمنان این آب و خاک را خنثی کنیم، و افتخار هم‌رزمی با رزمندگان برجسته‌ای از انصار را در کردستان پیدا کنیم همچون شهید رحمانی.

صف ضد انقلاب از مردم کُرد جداست

ربیعی بیان کرد: شهید بروجردی می‌گفتند «اولا بدانید مردم این منطقه مسلمان هستند و  غیرت دینی و اسلامی  این مردم بسیار بالاست و بر آن بسیار تأکید دارند. دوم اینکه ما باید منطقه را به وسیله خود این عزیزان کُرد حفظ کنیم و  باید به این جامعه و به این مردم اعتماد کنید. مردم این استان انسان‌های وطن‌دوست و با ایمانی هستند» و در توصیه چهارم با اشاره به سه توصیه قبلی تأکید کردند «صف ضد انقلاب را از مردم جدا کنید».

وی افزود: با تشکیل سازمان پیشمرگان مسلمان کرد، در کرمانشاه با عزیزانی روبه‌رو شدیم شجاع، متدین و عاشق وطن که به کرمانشاه مهاجرت کرده بودند از منطقه کلاترزان و اطراف آن و تعداد زیادی هم از خود سنندج که با توصیه‌های ارائه شده شهید بروجردی و با همراهی و همکاری گروه‌های تشکیل شده از انصار و مهاجرین شهرهای کردستان یک به یک آزاد شدند.

جوانان با ایده‌های ناب خود کشور را نجات می‌دهند

وی با اشاره به اینکه هرجا به جوانان و مردمانمان اعتماد کردیم سود بردیم، در توصیه ای به مدیران استان و کشور گفت: در وضعیت حاضر هم باید به جوانان اعتماد کرد و میدان داد، این جوانان با ایده‌های ناب خود می‌توانند کشور را از مشکلات اقتصادی نجات دهند و همچون دوران دفاع مقدس با کار جهادی کشور را به آرامش اقتصادی نیز برسانند.

ربیعی به اولین دیدار شهید بروجردی با شهید رحمانی جوان اشاره نمود و گفت: در همان دیدار اول شهید بروجردی که از توان و قدرت تحلیل شهید رحمانی لذت برده بودند فرماندهی گردان ضربت حضرت رسول (ص) را که تمامی آنان را نیروهای بومی تشکیل می‌دادند سپردند و این گردان بعدها توانست با شجاعت خاصی که در فرماندهی و نیروهای آن وجود داشت حتی در دیگر شهرستان‌ها و استان‌های همجوار نیز در برقرار امنیت کمک کند.

وی افزود: شهید رحمانی اولین سازماندهی رسمی نیروهای پیشمرگ را انجام دادند و نیروها را به خوبی آموزش دادند و بسیاری از فرماندهان فعلی استان از نیروهای سازمان یافته دوران شهید رحمانی هستند که در استان مشغول به خدمت هستند.

او از شجاعت و دلاوری‌های شهید رحمانی مواردی را بیان کرد و گفت: مهم‌ترین ویژگی شهید رحمانی آشنایی کامل با منطقه و ایده‌های بسیار ارزشمندی بود که داشت در بخش فرهنگ‌سازی و ارتقای فرهنگ منطقه علی‌الخصوص روستاها.

طرح سرباز معلم از ایده‌های شهید رحمانی

ربیعی افزود: شهید رحمانی طرح به‌کارگیری سربازان در بسیج و سپاه، زمانی که آموزش و پرورش تقریبا در بسیار از روستاهای استان غیر فعال بود، در سال ۶۰ طرح سرباز معلمی را ارائه داد که بعدها فراگیر شد و همه در راستای ارتقای سطح فرهنگ و دانش مردم منطقه بود.

وی با اشاره به تلاش‌های شهید رحمانی در جلوگیری از ترورهای کور گروهک‌ها گفت: گشت‌های شبانه ای را در سطح شهر برقرار کرد و در روز به نیروهای غیربومی آموزش‌های لازم را ارائه می‌داد که توانست بسیاری از طرح‌های ترور را خنثی کند.

ربیعی گفت: آوازه شهید رحمانی به استخبارات عراق رسیده بود و برای ترور ایشان جایزه تعیین شد و بالاخره در یکی از شب‌های تابستان در حالی‌ که کودک خردسالش را در بغل داشت توسط همین افراد ترور شدند و به شهادت رسیدند.

وی در بخش دیگری از سخنانشان گریزی هم به پدر و مادر شهید رحمانی زد و از ایمان و باور قلبی میرزا محمد و همسرشان به اسلام و قرآن سخن گفت و افزود: بارها می‌شد که همراه همسرم به منزل میرزامحمد می‌رفتیم و از عمق باور دینی این دو عزیز پدر و مادر شهید رحمانی به قرآن از نزدیک می‌دیدیم.

وی با اشاره به اینکه چرا از رزمندگانی که هم اکنون در قید حیات هستند کم تجلیل می‌شود، گفت: پاسداشت و نکوداشت برای این شاهدان زنده دوران دلاوری و بیان خاطرات این عزیزان از زبان خودشان کمترین کاری است که در مقابل این رشادت‌ها می توان انجام داد.

ربیعی به ۱۳۶۰ شهید در شهرستان سنندج اشاره کرد و از  بی توجهی به این عزیزان هم در بعضی از ادارات اظهار شرمندگی کرد و گفت: اینان باید بدانند جایگاه امروزیشان مرهون تلاش‌های دیروز این عزیزان است که بدون هیچ چشمداشتی جان را در طبق اخلاص گذاشتند و امروز سزاوار والاترین قدرشناسی و احترام هستند.

وی افزود: تجربه اعتماد به مردم کردستان امروز در سیستان و بلوچستان هم جاری شده و امنیت سیستان و بلوچستان حاصل این تجربه است و در بحث برون‌مرزی هم در سوریه، لبنان، یمن، عراق، این تجربه اعتماد به نیروهای متعهد و با ایمان منطقه بوده است که پشت دشمنان را به خاک کشانده که تمامی آن حاصل تجربیات اعتماد در کردستان است.

ربیعی در پایان گفت: در باغ موزه دفاع مقدس ۱۴ جلد کتاب با موضوع کردستان چاپ شده است که بسیاری از این وقایع را در آن آورده‌ام برای ادای دین به عزیزانی که جهاد کردند و امنیت پایدار امروز کردستان را رقم زدند.

بعد از سردار ربیعی، احمد سقزی معاون شهید رحمانی در گردان ضربت حضرت رسول(ص) و از پیشمرگان مسلمان کُرد خاطرات خود را بیان می‌کند و سپس سرهنگ حفیظی از فرماندهان سپاه و از دوستان شهید به جایگاه می‌رود و کوتاه خاطراتی را بیان می‌کند و از فیدل کاسترو رهبر کوبا می‌گوید.

نحوه برقراری امنیت در کردستان مورد توجه فیدل کاسترو

سرهنگ حفیظی گفت: در دیدار تعدادی از سیاسیون و مبارزین ایرانی با فیدل کاسترو این رهبر انقلابی مردم کوبا ضمن تمجید از مقاومت و مجاهدت مردم ایران، از نحوه برقراری امنیت در کردستان می‌پرسد و از آن به عنوان یک موضوع بسیار مهم یاد می‌کند.

جلسه با بیان خاطرات یکی دیگر از برادران شهید رحمانی کاک ابراهیم از زمان شهادت و نحوه شهادت ایشان و با تقدیم لوح یادبود به همسر، فرزندان و برادران آن شهید و به واسطه خاطره‌نگاری زندگی شهید رحمانی لوح تقدیری هم به علی کلوندی نویسنده کتاب «نقشه‌های خاکی» اهدا شد به پایان رسید.

در این برنامه علاوه بر سردار ربیعی، خوش‌اقبال معاون سیاسی، امنیتی استانداری کردستان، معاون سیاسی فرماندار سنندج، مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان، امام جمعه شویشه، سردار آزادی فرمانده نیروی انتظامی استان کردستان، سردار مالکی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان، دکتر عبدالملکی  مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، نجفی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، فرمانده سپاه سنندج، مدیر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج، حجت‌الاسلام سادات معاون دفتر نماینده ولی فقیه، جانشین لشکر ۲۸ پیاده کردستان، معاونین و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و مردم روستای کلاته حضور داشتند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال