سه شنبه 1 بهمن 1398

کتاب «نخل و نارنج» رونمایی شد/ نگاهی شاعرانه به کرامات شیخ اعظم مرتضی انصاری

رونمایی از کتاب «نخل و نارنج»
    -     کد خبر: 6893
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/17|14:05
مراسم رونمایی از کتاب«نخل و نارنج» با حضور شخصیت‌هایی همچون حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، وحید یامین‌پور نویسنده و ... در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم رونمایی و امضای کتاب «نخل و نارنج»، روایت داستانی از زندگی و زمانه شیخ اعظم، شیخ مرتضی انصاری، سه‌شنبه 16 بهمن ماه در حوزه هنری برگزار شد.

محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری، در ابتدای این مراسم با بیان اینکه کتاب «نخل و نارنج» موضوع مهمی را پیش گرفته و ماموریت بزرگی را بر عهده دارد، اظهار کرد: این کتاب به معرفی شیخ اعظم مرتضی انصاری، یکی از چهره‌های بزرگ فقه شیعه، که همه شیعیان مدیون ایشان هستند، می‌پردازد.

وی ادامه داد: اطلاعات ما از زندگی این شخصیت بزرگ کم است و وقتی آقای یامین‌پور گفت می‌خواهد درباره زندگی ایشان کتابی بنویسد تعجب کردم؛ چرا که آثار و اطلاعات کمی در این باره هست و نوشتن درباره زندگی ایشان کار سختی است اما آقای یامین‌پور از عهده این کار برآمده‌اند.

مومنی‌شریف با بیان اینکه شاگردان آقای یامین‌پور ایشان را به عنوان معلم حقوق می‌شناسند، عنوان کرد: ایشان در حوزه جامعه شناسی نیز صاحب نظر هستند و مردم هم او را به عنوان کارشناس سیاسی و رسانه ای می‌شناسند و ما ایشان را به عنوان یک پژوهشگر و محقق شناخته‌ایم و با تالیف کتاب «نخل و نارنج» چهره جدیدی از سیمای یامین پور دیده شد.

رئیس حوزه هنری اظهار داشت: زندگی آقای انصاری زندگی ساکتی است و ایشان فقیهی است که برای تحصیل به کربلا و نجف می رود و به رتبه رفیع در اشتهاد می‌رسد و سخت است که کتاب 200 صفحه‌ای در این باره نوشته شود. روح شاعرانگی در این کتاب غالب است و البته به این جهت ممکن است بتوان نقدی به کتاب وارد کرد. در این کتاب حتی با معماری دزفول و نجف و ... آشنا می‌شویم و توصیفات زنده هستند. آقای یامین‌پور شیخ انصاری را به متن زندگی آورده‌اند و ما مراودات ایشان را با مردم و خانواده می بینیم.

وی درباره دیگر ویژگی‌های کتاب هم گفت: نویسنده در کتاب «نخل و نارنج» از چند نوع روایت استفاده کرده و به طور مثال در جاهایی از نامه‌های شیخ بهره برده و در جایی دیگر بیان تاریخی داشته است.

البته بیان شاعرانه ای که در جای جای کتاب مشاهده می‌شود برای زندگی‌نامه‌نویسی تکنیک مناسبی نیست و این زبان برای ارائه اطلاعات ضعیف است و جای روایت را نمی‌گیرد، اما در این اثر بیان شاعرانه هم تا اندازه زیادی موفق بوده است.

مومنی‌شریف همچنین گفت: زمینه‌سازی برای بیان آرا و فتواها و دلایل این فتواها در کتاب وجود دارد و در دل داستان ضرورتی برای بیان نظرات و فتواهای شیخ انصاری ایجاد شده است. همچنین گاهی زندگی‌نامه داستانی بدون توجه به تاریخ و زمانه نوشته و اثر یک بعدی ارائه می‌شود، اما در این اثر حوادث کشور و زمانه را می بینیم.

وی خاطرنشان کرد: معتقدم این اثر ارزشمند است و خوشحالم بالاخره برای این شخصیت بزرگ کاری انجام شده است و امیدوارم زمینه و مقدمه ای باشد تا برای دیگر بزرگان هم این گونه زندگی‌نامه‌ها نوشته شود. با این کتاب از نزدیک با شیخ انصاری آشنا می‌شویم و از انتشارات جمکران تشکر می کنم که در مدت کوتاهی اثر را به نحوی شکیل منتشر کردند.

 

حسنی: شیخ انصاری عالمی قهرمان است

محمد حسنی، مدیر انتشارات جمکران، نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه آقای یامین پور اثر ارزشمندی را به جامعه فرهنگی عرضه کردند، اظهار کرد: کتاب «نخل و نارنج» کتاب فقهی نیست، اما کتاب بسیار مهمی است. ما در روزگاری به سر می‌بریم که لازم است جنبه دیگری از زیست علما را بازخوانی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: عالمی همچون شیخ انصاری از مرجعیت فرار می‌کند و قهرمان است. ما در روزگار خودمان نیاز داریم این قهرمان‌ها را معرفی کنیم. قهرمانی ایشان در عالم فقاهت مسئله حل شده‌ای است. چیزی که در روزگار شیخ انصاری مسئله عادی جلوه می کرده است، در روزگار ما مسئله قهرمانانه است. زیست ایشان قهرمانانه است و به ما یاد می دهد از دنیا که ما را بیچاره می کند و می بینید که اگر از دنیا فرار کنی دنیا به سمتت می آید . اینجاست که قالبی که ایشان پیدا کرده اهمیت پیدا می کند. زیست فرد را با جزئیات می گوید و می تواند زندگی و حیاتش را معرفی کند.

وی افزود: یامین پور با دغدغه و باور به سراغ این اثر رفته و ان شالله این مسیر را ادامه دهند.

 

سنگری: کتاب «نخل و نارنج» نیمه پنهان یامین‌پور را نشان می‌دهد

محمدرضا سنگری، شاعر و پژوهشگر، نیز در این برنامه با بیان اینکه این کتاب نیمه پنهان آقای یامین پور را نشان می‌دهد، گفت: ما پیش از این ملکوت وجودی آقای یامین پور را ندیده بودیم و اگر کتاب منتشر نمی‌شد این وجه شاعرانه ایشان بروز و ظهور پیدا نمی‌کرد.

وی ادامه داد: انتخاب نام کتاب فوق العاده زیبا، شاعرانه و محققانه است. نخل نماد نجف است و نارنج نماد خانه شیخ در دزفول است و یک فصل مانده به پایان کتاب این دو به هم می‌رسند.

سنگری با تاکید بر اینکه انسان هفت «خود» دارد و در ادبیات هیچ ملتی این تفکیک صورت نگرفته است، اظهار کرد: خود، خویش و خویشتن سه بخش از درونیات انسان است. بخشی از خویش بخش تاریک انسان است و ممکن است وقتی انسان در معرض دیگران قرار می گیرد این بخش کشف شود و کشف این خود ممکن است آغاز زیستن دیگری باشد.

این محقق و پژوهشگر با بیان اینکه وحید یامین پور اصالتا دزفولی است، عنوان کرد: شاید بتوان گفت گفت کتاب «نخل و نارنج» نوعی ادای دین ایشان به همشهری‌اش، یعنی شیخ انصاری باشد. همچنین ایشان دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق (ع) و از درون فرهنگ فاطمی سر بر آورده است و این‌ها نیز دلایلی برای نگارش چنین کتابی است.

سنگری با اشاره به اینکه کتاب «نخل و نارنج» با یک انفجار آغاز می‌شود، عنوان کرد: شروع زیبا و انفجاری در لحظه اول کتاب داریم. روح شاعرانه اثر در میان روایت ایستگاه و خلأ ایجاد نمی‌کند. کتاب لبریز ارزش‌هایی است که مطرح می کند. کتاب نخستین اثری است که برای شیخ نگاشته شده است. جریان زندگی و ایثار و گذشت و مردم‌داری و سختی ها را به خوبی نشان می‌دهد. این خیلی مهم است که ببینیم خلأهای ما کجاست و فهم این موضوع بسیار مهم است.

وی درباره زبان شاعرانه کتاب «نخل و نارنج» گفت: هیچ ایرانی نیست که شعر نگفته باشد. در واقع شعر آمیخته با زندگی ماست. آنچه که یامین‌پور در این کتاب انجام داده این بوده که یک مقطع تاریخی را که از مهم‌ترین مقاطع تاریخی کشورمان است توانسته به خوبی روایت کند. اگر مجال بود شاید شخصیت‌های دیگر هم مطرح می‌شدند. ما گاهی در سیر نوشتن مخاطب جلوی چشم‌مان است، اما در میانه داستان مخاطب فراموش می‌شود. متاسفانه به شکل شتابزده از کنار برخی اصطلاحات گذشته‌ایم.

این چندباره نگری و چندباره نگاری برای همه لازم است و این سخت‌گیری‌ها اثر را فراز‌مند و طرازمند می‌کند.

 

قوچق: ارزش کتاب «نخل و نارنج» را من اهل تسنن می‌دانم

یوسف قوچق، نویسنده، نیز در این برنامه با بیان اینکه کتاب «نخل و نارنج» را خوانده است، گفت: از این کتاب لذت بردم و ارزش کتاب را من نویسنده اهل تسنن که محب و عاشق اهل بیت (ع) هستم بسیار می‌دانم و با این اثر با شیخ انصاری آشنا شدم. عامل این آشنایی وحید یامین پور و نشر جمکران است.

وی همچنین گفت: شروع این کتاب و ریتم آغازین این کتاب باعث کشش و جذب مخاطب می‌شود. روایتی که در آغاز کتاب است را همه ما شنیده‌ایم. این روایت با این ریتم تند و نثر خوش خوانی که دارد همان قلابی است که به خواننده امروز می‌گوید نگاه جدیدی به چیزهایی دارم که شما نشنیده‌اید.

وی ادامه داد: این کتاب ارزش بالایی به لحاظ محتوا و قالبی که انتخاب کرده دارد. فرار شیخ مرتضی انصاری از همه چیزهایی که او را در بند می کشد؛ فرار از بند خودستایی و القاب و هر چیزی که در نظر بگیرید در این اثر عنصر مهم داستانی است.

قوچق با بیان اینکه در کتاب «نخل و نارنج» مقدمه چینی‌هایی وجود دارد که کرامات شیخ را برای مخاطب باورپذیر می‌کند؛ اظهار کرد: در عصر کنونی نویسنده‌ها خیلی چیزها می‌نویسند، اما ارزشی نیست و خنثی می‌نویسند. ادبیاتی که به معنای ارزش متعالی مطرح نباشد، مخاطب هم با خواندن آن آثار ارزشمند نمی‌شود.

 

قرایی: یامین‌پور در موضع‌گیری‌های فتنه88 کفر برخی را درآورد

حسین قرایی، شاعر و فعال فرهنگی، در ابتدای سخنانش چند رباعی از  وحید یامین پور که در سن 16 سالگی در دزفول سروده بود را خواند و گفت: دزفولی ها را خیلی دوست دارم. قیصر امین پور و دکتر سنگری را خیلی دوست دارم و نسل جوان دزفول هم کم از نسل های گذشته ندارد. یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی پرورش شخصیت‌هایی مانند قیصر امین‌پور و وحید یامین پور بود.

وی اظهار داشت: یامین‌پور را در موضع‌گیری علیه فتنه ۸۸ شناختیم به قول شاعر کفر خیلی افراد را با صحبت‌هایش در فتنه ۸۸ درآورد.

قرایی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخی بدون این که آثار قیصر امین پور را بخوانند می گویند ایشان ضد انقلاب بود، در حالی که این گونه نیست و او پرورش یافته انقلاب بوده است.

وی خاطرنشان کرد: این کتاب‌ها را می‌خوانم فکر می‌کنم باید از علما و چهره‌های انقلابی که در قید حیات هستند بنویسیم. در این زمینه کم کاری کرده‌ایم و باید آثار مستند و ادبی زیادی داشته باشیم.

 

صفارهرندی: انقلاب خجسته به برآمدن جوانانی مانند یامین پور است

محمدحسین صفارهرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز در سخنانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی خجسته به بر آمدن جوانانی مانند یامین پور است، عنوان کرد: نمی‌خواهم مبالغه زیادی کنم درباره انسان‌هایی که راه زیادی را برای دانستن‌ها پیش رو دارند، اما حقیقتا درباره یامین‌پور باید تواضع کرد. تصور می کنم اگر ایشان همشهری شیخ انصاری هم نبود باز به سراغ نگارش زندگی‌نامه این فقیه عالیقدر می‌رفت.

وی اظهار داشت: شیخ انصاری کسی است که فقها او را فقیه اعظم می‌دانند. همه شیوخ او را شیخ می‌دانند. چقدر بزرگ است کسی که کتاب‌هایش مانند کتاب‌های مقدس دست به دست شود.

وقتی کتاب فضیلت‌های فراموش شده ملاعباس تربتی نوشته شد همه فهمیدند که چه چیزهایی است که نمی دانیم و باید بدانیم. مردم را به ضیافت افرادی همچون شیخ انصاری بردن از فضیلت‌های یامین پور باید باشد.

وی تصریح کرد: نوجوان بودم و روایتی درباره شیخ انصاری شنیدم و از همان زمان ارادتمند ایشان شدم. باید شیخ انصاری‌ها را بخوانیم و بیشتر با این چهره‌ها آشنا شویم تا زندگی روزمره خود را گندزدایی کنیم و از آفات خود را برهانیم. وقتی آقای یامین پور را می‌بینم که از عمر خود به خوبی استفاده کرده، به حال ایشان غبطه می خورم.

 

حجت الاسلام قمی: اگر ذوق و قریحه ای داریم برای امام خمینی (ره) خرج کنیم

حجت‌الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نیز در این مراسم درباره نگارش زندگی‌نامه و کرامات شخصیت‌های بزرگ کشور گفت: برای رونمایی بهتر از شخصیت بزرگ و آسمانی مرحوم حضرت امام (ره) حتما یکی از راه ها نگارش چنین آثاری است. باید آثاری درباره ستارگانی که در این مکتب ظهور کرده‌اند رونمایی شود و قدر و مرتبه حضرت امام (ره) هم در بین این آثار بیشتر معلوم شود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: بعد از چند اثر دیگر، ان شاء الله وقت نوشتن یک اثر ارزشمند و فاخر توسط آقای یامین‌پور درباره امام خمینی (ره) است. اگر ذوق و قریحه ای داریم باید برای بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی خرج کنیم.

 

یامین‌پور: شیخ انصاری برجسته‌ترین چهره حوزه علمی شیعه است

وحید یامین‌پور، نویسنده کتاب «نخل و نارنج» و مدیر پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری، با بیان اینکه ما برای پاسداشت مقام شیخ انصاری گرد هم آمده ایم، عنوان کرد: آقای سنگری گفتند که کاش گزارش تحقیق در ابتدای کتاب را در ابتدای این اثر می‌آوردم و نکته درستی بود و در چاپ‌های بعدی حتما لحاظ می‌کنم.

وی ادامه داد: نوشتن این کتاب با سفارش انجام نشد. یکی از علائق‌ام این بود که آثار ادبیات داستانی را درباره شخصیت‌های مهم مطالعه کنم. بنابراین یکی از شخصیت‌هایی که در این زمینه برایم جالب بود و هیچ کتابی هم درباره‌اش نوشته نشده بود، شیخ انصاری بود.

وی افزود:‌ شیخ انصاری تقریباً برجسته‌ترین چهره حوزه علمی شیعه در چند سده پیش بوده است. دو کتاب مشهور شیخ، مکاتب و رسائل کتاب‌های مهم حوزه علمیه هستند که در همه مدارس تدریس می‌شوند و اگر کسی بخواهد مجتهد شود، باید این دو را حتما خوانده و فرا بگیرد.

یامین‌پور بیان داشت: دلیل دیگری که من را به نوشتن کتاب مورد نظر تشویق می‌کرد، این است که همشهری شیخ و دزفولی هستم و فضایی را که او در آن رشد کرده، می‌شناسم. به این ترتیب، با تردید کار را شروع کردم و اسنادی درباره زندگی این شخصیت گردآوری کردم. به سراغ کتاب سخت‌خوانی هم رفتم که یکی از نوادگان شیخ درباره زندگی‌اش نوشته است.

وی با بیان اینکه بعد از نگارش کتاب به یکی از بیانات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه معرفی شیخ اعظم به جهان اسلام فریضه و تکلیف است رسیده، ادامه داد: بنابراین من فریضه‌ام را انجام داده‌ام.

گفتنی است، کتاب «نخل و نارنج» نوشته وحید یامین‌پور درباره زندگی و زمانه شیخ مرتضی انصاری است که توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و راهی بازار نشر شده است.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال