چهارشنبه 30 مرداد 1398
مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی مازندران:

مقاومت مردم ایران، تمدن غرب را به دره سقوط کشاند

حجت الاسلام شکریان
    -     کد خبر: 6872
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/16|16:21
سرویس : استانها
پنجمین نشست «چالش چهل‌سالگی انقلاب» با گردهمایی کارکنان حوزه هنری مازندران به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در این نهاد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، پنجمین برنامه چالش چهل سالگی انقلاب با حضور حجت‌الاسلام ناصر شکریان، مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی استان مازندران، به بحث دستاوردهای تبلیغی انقلاب اسلامی اختصاص یافت.

سینا دلشادی، رئیس حوزه هنری مازندران، در ابتدای این برنامه ضمن عرض خیرمقدم، دلیل انتخاب این مقطع زمانی برای برگزاری پنجمین دوره «چالش چهل‌سالگی انقلاب» را اهمیت و حساسیت موضوع و تمایل به هم‌زمانی آن با فجر فاطمی (دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و ایام فاطمیه) برشمرد و گفت: در برنامه اخیر حوزه هنری (چهل برگ) در روز ۶ بهمن و به مناسبت چهل سالگی انقلاب، با تلاش  همه همکاران ۳۰ اثر فرهنگی هنری تولید این مرکز به شکل شایسته ای رونمایی شد.

وی افزود: یادم هست مطلبی از مقام معظم رهبری می‌خواندم که فرمودند «مسئولین نه با زبان مبالغه و نه فقط با گزارش‌های زبانی، بلکه عملی و به صورت هنری گزارش‌های صحیحی درباره انواع و اقسام پیشرفت‌های کشور و دستاوردهای انقلاب ارائه کنند». از این رو حوزه هنری هم سعی کرد به اندازه توان خود به این مهم پرداخته و تکلیفش را ادا کند.

دلشادی همچنین گفت: در چهل سالگی انقلاب اسلامی ما باید دو وظیفه را برای خود در حوزه هنری قائل باشیم، ابتدا اینکه نشان دهیم امروز هنر به چه وضعیت بالنده ای رسیده و قیاسی داشته باشیم بین هنر قبل و بعد از انقلاب و برشمردن دستاوردهای هنری از هنر مبتذل مبتنی بر خشونت تا هنر ارزشی مبتنی بر تعهد و اخلاق، و وظیفه دوم عرضه دستاوردهای عرصه‌های مختلف سیاسی اجتماعی اقتصادی و ... سایر دستگاه‌ها و نهادها به زبان هنر است، که امیدواریم از پس این وظایف بربیاییم.

همچنین در بخش اصلی این نشست مدیرکل اداره تبلیغات مازندران ضمن تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت یاد و خاطره روزهای دهه فجر، امام خمینی(ره) و شهدای انقلاب گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید «متاع دنیا قلیل است». اما وقتی به حضرت زهرا(س) می‌رسد به او «کوثر» می‌گوید. کوثر صیغه مبالغه است و معانی بسیاری بر آن وارد است؛ تا آنجا که حضرت امام می‌فرمودند «من خود را قاصر می‌دانم درباره حضرت صدیقه نکته‌ای بگویم». یا مقام معظم رهبری می‌فرمایند «حضرت فاطمه (س) معمای ناشناخته معارف بشری و ذهن بشر است». همچنین علامه حسن‌زاده آملی تعبیر دیگری دارد و می‌فرماید «خدا به حضرت مریم یک عیسی داد و به حضرت فاطمه ۱۱ عیسی داد. پس بفهم معنی انا اعطیناک الکوثر را». و نیز در ادامه می‌گوید «خدا به حضرت محمد دو شب قدر داد یکی شبی که قرآن در آن نازل شد (ماه رمضان) و شب قدر دیگر خود حضرت زهرا است که توسط او ۱۱ قرآن ناطق و امام نازل شدند».

شکریان افزود: یکی از افتخارات انقلاب، بازشناسی مقام حضرت زهرا و احیای مجالس بی‌شماری با نام او بوده است. تا آنجا که مقام معظم رهبری می‌فرمایند «من رزق یک‌ساله خود را در ایام فاطمیه می‌گیرم».

حجت الاسلام ناصر شکریان با اشاره به ارزش تشکیل حکومت اسلامی توسط امام خمینی(ره) گفت: از بین پیامبران فقط داوود(ع)، سلیمان (ع)، یوسف(ع)، حضرت محمد (ص) و از بین امامان فقط امام علی(ع) تشکیل حکومت دادند. از بین علما هم فقط امام خمینی(ره) و این ارزش کار ایشان بود. مقام معظم رهبری در جایی می ‌فرمایند تشکیل این حکومت آرزوی پیامبران بزرگی مانند حضرت موسی(ع) حضرت عیسی (ع) و یا  همه ائمه علیهم السلام و همه انبیا  و علما بوده است که اغلب با مشکل و دشمنی مواجه بوده و اصلا نمی‌شد. حال آنکه خدا این توفیق را به امام خمینی داد. همان‌طور که ایشان این انقلاب و حکومت اسلامی را یک هدیه الهی می‌دانستند.

وی وجود مشکلات را اصل جدایی ناپذیر حکومت‌ها برشمرد و بیان کرد: چه اکنون و چه در گذشته این مشکلات وجود داشته. پس از بعثت پیامبر اکرم(ص) آن‌همه شکنجه و جنگ روانی و شهادت یاران ایشان تا هجرت به مدینه به‌خاطر همان مشکلات بوده. در سوره آل عمران پاسخ این سوال که  «اگر پیامبر برحق هست، چرا در زمان ایشان این همه درگیری و جنگ بوده» آمده است. حال در جمهوری اسلامی هم مشکلات هست. تحریم‌ها و جنگ روانی‌ها و ... برخی نمی‌گذارند تا مشکلات برطرف شود. البته باید گفت تنها حکومت بی مشکل حکومت امام زمان(عج) خواهد بود.

سخنران پنجمین نشست چالش چهل سالگی انقلاب با تاکید بر تاریخ، این سوال را مطرح کرد که «واقعا چه امتی چهل سال مقاومت کردند و همراه حکومت ماندند؟» و ادامه داد: پیروان حضرت نوح با ۹۵۰ سال پیامبری چند ده نفر بیشتر نبودند و یا یک دهه پس از وفات حضرت محمد(ص) بسیاری از پیروانش عهدشکنی کردند و با جانشینش امام علی (ع) نماندند، همچنین خروج و عهدشکنی و روی‌گردانی امت در زمان امام علی(ع) و امام حسن(ع) به‌عنوان سردار تنها و یا امام حسین(ع) نمونه‌های دیگری است از تاریخ اسلام. اما مردم ایران ۴۰ سال ایستاده اند. این است که امام خمینی (رضوان الله) می‌فرمود «مردم زمان ما از مردم عصر پیامبر هم بالاتر و والاترند». البته که باید مسئولان قدر این مردم را بدانند؛ چراکه همواره در میدان هستند و در بدترین شرایط و مشکلات کم نمی‌گذارند.

مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی استان با طرح این نکته که انقلاب ما نقطه جایگزینی حکومت دینی به جای حکومت سکولار بود، افزود: رضاشاه تحت تاثیر تنها سفر خارجی دوران حکومتش به ترکیه و دیدار با آتاتورک، جریان کشف حجاب را در ایران راه انداخت و یا می‌خواست در تقویم کشور، تاریخ ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را جایگزین تاریخ قمری کند که اصلش به صدر اسلام و هجرت پیامبر مربوط بود. در واقع جامعه به سمت تفکرات لاییک سوق داده می‌شد، در زمانی که شرق عمدتا ماتریالیسم و غرب سکولار بود (و دین بیشتر محدود به کلیسا می‌شد) در این فضا امام حکومت دینی را مطرح کرد.

شکریان نکته مهم دیگر انقلاب اسلامی را محوریت ولایت فقیه برشمرد و گفت: در گذشته حکومت طاغوت محوریت داشت اما امام خمینی مرجع جامع‌الشرایط را بنیان قرار داد؛ شخصی به‌دور از هوای نفس و ولایت فقیه که همانا ولایت انبیاء است. البته امام خمینی(ره) این ولایت و ماندگاری آن را مدیون حضرت فاطمه (س) می‌دانست و محوریت را بر ایشان قرار داد.

وی همچنین تدوین و تصویب قانون بر اساس شرع اسلام را که توسط فقهای شورای نگهبان بررسی می‌شود دستاورد دیگر انقلاب خواند و براندازی حکومت موروثی پیش از انقلاب و ایجاد حکومت جمهوری بر اساس رای مردم را یک موهبت و اقدام اثربخش برشمرد.

شکریان در ادامه گفت: پس از انقلاب با بنیان گرفتن حکومت اسلامی با امام شیعه، نظر بسیاری از متفکران به انقلاب جلب شد؛ آن‌طور که «فوکویاما» نظریه‌پرداز مطرح درباره انقلاب گفت «پرچم سبز و سرخ این جریان که مهدویت و عاشورا بوده، دوبال آن است که توسط نگهبانی بیدار به نام _ولی فقیه_ مراقبت می شود». این یک دستاورد است. و اینکه با مطرح شدن جهانی تشیع پس از انقلاب، امروز ما جامعة المصطفی را به عنوان مرکز بزرگ مذهب شیعه داریم که بیش از ۵۰۰۰۰ فارغ التحصیل را به ۱۳۰ کشور برای تبلیغ فرستاده. حتی امروز طلاب خارجی در ایران درس می‌خوانند و خود را شیعه انقلاب و خمینی می دانند. امثال «شیخ زکزاکی»ها دستاوردهای انقلاب هستند.

این مقام مسئول در ادامه بحث خود به معلمان قرآنی اشاره کرد و گفت: به نقل از آیت‌الله مصباح یزدی یک زمانی پیش از انقلاب در همین مملکت برخی معلم یهودی علوم قرآنی تدریس می‌کردند و قرآن در رادیو و تلویزیون محدود به چند دقیقه قبل از اذان بود، اما امروز شبکه‌های قرآنی صدا و سیما را داریم، یا فقط در استان ۸۰۰۰ معلم قرآنی، ۴۰۰ حافظ و ۱۸۳ رتبه بین‌المللی قرآنی داریم. تعداد چشم‌گیر نماز جمعه در استان یا مراسم بی‌شمار اعتکاف و آیین‌های دیگر همه و همه دستاورد فرهنگی و قرآنی انقلاب هستند.

وی با یادآوری مراسم اربعین حسینی در کربلا و پیاده‌روی مشتاقان امام حسین (ع) گفت: در این سال‌ها ۱۰ الی ۱۵ میلیون شیعه در این برنامه شرکت می‌کنند.این حرکت برای بسیاری شگفت‌آور است تا آنجا که چندی پیش یک مسیحی با مشاهده این صحنه، آن را با نزدیکی ظهور منجی عالم بشریت مرتبط قلمداد کرد. حال آنکه این جمعیت نسبت به کل شیعیان جهان در قیاس با حضور چند میلیونی مسلمانان در سفر حج (نسبت به جمعیت یک میلیارد و ششصد میلیونی مسلمانان) رقم چشم‌گیری است. تا جایی که عربستان این حرکت را رقیب خود می‌داند.

مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی مازندران با تاکید بر این نکته که امروز عزت یک ایرانی حفظ و پایداری نظام است گفت: در دوره پهلوی از ما حق توحش می‌گرفتند، ورود ایرانی‌ها به هر منطقه ای از همین کشور آزاد نبود. در سازمان ملل و یا تصمیم‌گیری‌های کلان، ما جایگاهی نداشتیم. اما امروز به برکت انقلاب در بسیاری از ائتلاف‌های منطقه و فرا منطقه ای، ایران جایگاه خاص خود را دارد و تصمیم‌گیری می‌کند. البته که این دستاوردها نباید در سایه مشکلات موجود کم‌رنگ شود. و با تلاش و تحمل باید از سد مسائل گذشت. زمانی امریکا ما را تهدید می‌کرد که همه گزینه‌ها روی میز است اما حالا سید حسن نصرالله این فرزند مکتب خمینی آن تهدیدها را نثار خودشان می‌کند تا جایی که حالا دنیا از ما می‌خواهد از فلسطین و لبنان حمایت نکنیم.

حجت الاسلام ناصر شکریان در پایان بحث خود با اشاره به نظریه پیشین «فوکویاما» بیان کرد: او معتقد بود نجات بشریت در دموکراسی غرب است، اما اخیرا گفته است که «تمدن غرب به سمت دره سقوط می‌رود» حال باید گفت این هم یکی از تاثیرات مقاومت مردم ما است.

سخنران پنجمین نشست چالش چهل سالگی انقلاب گفت: امام خمینی رحمت‌الله دو پیش‌بینی مهم داشت؛ ابتدا اینکه قدرت امریکا نیز همچون شوروی رو به افول و فروپاشی است و نکته دیگر اینکه این انقلاب زمینه و آغاز انقلاب جهانی حضرت امام زمان(عج) خواهد بود. بنابراین باید گفت که این توفیقی است که شایسته مردم مقاوم ایران است.

انتهای پیام/

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال