چهارشنبه 30 مرداد 1398
به مناسبت چهل‌سالگی پیروزی انقلاب اسلامی؛

رنج‌ها و گنج‌های انقلاب در قاب تصویر جا گرفت/ مروری گذرا بر ۴۰ سال انقلاب اسلامی در یک نمایشگاه عکس

نمایشگاه عکس رنج ها و گنج ها
    -     کد خبر: 6863
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/16|11:02
نمایشگاه عکس «رنج‌ها و گنج‌ها» به مناسبت چهل‌سالگی پیروزی انقلاب اسلامی دوشنبه ۱۵ بهمن با حضور مسئولان و عکاسان کشور در حوزه هنری افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نمایشگاه عکس «رنج‌ها و گنج‌ها» (مروری بر برخی وقایع سرنوشت‌ساز و غرورآفرین انقلاب اسلامی ایران) شامل 60 فریم عکس بعد از ظهر روز دوشنبه 15 بهمن‌ماه با حضور شخصیت‌هایی همچون محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه‌زاده قائم مقام حوزه هنری، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و ... در گالری خانه عکاسان ایران حوزه هنری افتتاح شد.

سید احسان باقری، مدیر خانه عکاسان ایران، در حاشیه مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اظهار کرد: این نمایشگاه مروری بر وقایع مهم تاریخ انقلاب است. برای انتخاب تصاویر چنین نمایشگاهی ابتدا تحقیق و پژوهش کلی صورت گرفته و وقایعی از بین انبوه اتفاقات رخ داده در انقلاب اسلامی انتخاب شده‌اند و در تصاویر آرشیو خبرگزاری‌ها، آرشیو خانه عکاسان ایران و آرشیو عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و عکاسان معاصر به دنبال عکس‌های خوبی از اتفاقات مدنظر رفته‌ایم.

وی ادامه داد: برای این تصاویر پژوهش‌های متنی کوتاهی هم صورت گرفته تا روایتی درست از وقایع را به مخاطبان ارائه دهیم.

باقری همچنین گفت: تصاویر را بر اساس وقایعی که سرنوشت‌ساز و در تاریخ انقلاب اسلامی موثر بودند انتخاب کرده‌ایم. قطعا انتخاب این تصاویر بی‌نقص نیست و محدودیت‌هایی داشته‌ایم. اما تلاش شده آنچه در تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی بوده را گزینش کنیم و بر همین اساس اتفاقاتی که به دست آوردن آن گنجی بزرگ برای انقلاب بوده و یا از دست دادنش خطر و فقدان برای انقلاب داشته را کنار هم چیده‌ایم.

این هنرمند عکاس با تاکید بر اینکه در موضوعات تاریخی گاه ارزش یک عکس به بخش محتوا و مستند بودن آن است، افزود: گاهی از برخی وقایع ممکن است یک فریم تصویر بیشتر نباشد و در همه جای دنیا چنین تصاویری فارغ از ایرادات تکنیکی به عنوان گنجینه دیده می‌شوند. ما نیز تلاش کردیم عکس های بکری داشته باشیم و البته در عین حال در انتخاب عکس‌ها به استانداردها و اصول عکاسی هم دقت داشته‌ایم.

مدیر خانه عکاسان ایران اظهار داشت: نسخه خارجی برای این نمایشگاه داریم و 40 عکس از حال و هوای مردم ایران در حال و هوای امروز به تصاویر نمایشگاه «رنج‌ها و گنج‌ها» اضافه می‌شود و در مجموع نمایشگاهی شامل 100 عکس، پنج‌شنبه در مسکو روسیه و اول اسفندماه در استانبول ترکیه افتتاح خواهد شد.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه «رنج‌ها و گنج‌ها» می‌توانند از سه‌شنبه 16 بهمن تا 8 اسفند به جز پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها به گالری خانه عکاسان ایران حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به پل حافظ مراجعه کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال