چهارشنبه 30 مرداد 1398
در راستای برنامه‌های چهل‌سالگی انقلاب؛

از آلبوم «سرآو» رونمایی شد

آلبوم سرآو
    -     کد خبر: 6858
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/15|19:24
سرویس : استانها
به‌ مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، شب موسیقی حماسه‌خوانان انقلاب به همراه رونمایی از آلبوم موسیقی «سرآو» در حوزه هنری خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حسین حصاری با اشاره به برگزاری مراسم شب موسیقی حماسه‌خوانان انقلاب عنوان کرد: این مراسم هم‌زمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان آشخانه برگزار شد که پیش‌کسوتان عرصه موسیقی مقامی همچون عیسی قلی‌پور، حسین ولی‌نژاد و رضا محمدی نیز در این برنامه حضور داشتند.

وی با اشاره به حضور هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی مقامی در این مراسم، گفت: این پژوهشگر که سابقه بسیاری در تحقیق و بررسی بر حوزه‌های مختلف موسیقی مقامی در مناطق مختلف کشور را دارا است، در این مراسم به سخنرانی و ارائه موضوع درباره حماسه‌خوانان و موسیقی مقامی در زمان انقلاب پرداخت.

معاون حوزه هنری خراسان شمالی از بخش‌های دیگر این مراسم، به گرامیداشت یاد و خاطره  هنرمند مقامی استان لطیف پای برپی اشاره کرد و گفت: رونمایی از آلبوم «سرآو» از استاد سهراب محمدی بخش محوری این آیین بود.

وی آلبوم «سرآو» را تهیه شده در واحد موسیقی و هنرهای تصویری حوزه هنری خراسان شمالی اعلام کرد و افزود: انتشار این آلبوم نیز با همکاری مجموعه اداره کل ارشاد خراسان شمالی و انجمن موسیقی استان انجام شده است.

حصاری این آلبوم موسیقی را دهمین آلبوم تولید شده در حوزه هنری خراسان شمالی عنوان کرد و افزود: آلبوم «سراو» اثر استاد سهراب محمدی نخستین آلبوم تصویری موسیقی در استان است.

وی در پایان با تشکر از تمامی همکاری‌های انجام شده از سوی دستگاه‌های فرهنگی و فرهنگ دوستان استان تصریح کرد: اقدامات نخست آلبوم «سرآو» از سال ۹۵ آغاز شد و پس از ضبط برنامه و انجام اقدامات فنی در سال ۹۶، این آلبوم در سال ۹۷ رونمایی شد.

گفتنی است، سهراب محمدی معروف به سهراب بخشی از طایفه کرمانج در سال ۱۳۱۷ در شهرستان مانه و سملقان دیده به جهان گشود. پدر و اجداد وی در زمان حیات خود به فعالیت در زمینه‌های هنرهای دستی، سرودن شعر کرمانجی و موسیقی می پرداختند. حاج سهراب از ۱۰ سالگی نواختن دوتار و خواندن شعرهای محلی را آغاز کرد و تاکنون به مدت ۵۷ سال است که نوای خوش دوتار و صدای دلنشین و جذاب او زینت بخش محافل فرهنگی و هنری در کشور، به خصوص استان خراسان است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال